از تلگرام: مقتدی صدر؛ رهبری ساختار شکن!

سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶ - ۲۰:۲۲
https://iswnews.com/?p=1349

? مقتدی صدر؛ رهبری ساختار شکن!

?مقتدی صدر روحانی بانفوذ شیعه که رهبر جریان صدر عراق میباشد.مقتدی به دلیل ارتباط نسبی با شهید محمدباقر صدر شهرت و نفوذ زیادی در قشر عامه ی شیعیان عراق دارد،معتقد به تشکیل حکومت اسلامی و حفظ تمامیت ارضی عراق است.یکی دیگر از دلایل شهرت و محبوبیت سیاسی صدر،دوری نمودن آیت الله سیستانی از سیاست و اندیشه متفاوت او در تشکیل حکومت اسلامی میباشد. صدر جزو اولین نفراتی بود که با نیروهای نظامی تحت کنترلش (جیش المهدی) در زمان اشغال عراق با نیروهای امریکایی همواره درگیری مسلحانه داشت.
?سیاست های صدر همواره فراز و نشیب های زیادی داشته است، او چند سال پیش در سخنرانی رسمی خود را از دنیای سیاست کنار کشید و اعلام کرد جریانش در انتخابات شرکت نمیکند ولی در همان سال نظرش عوض شد و برای انتخابات مجلس لیست داد.جریان صدر در انتخابات سال ۲۰۱۴ موفق به کسب حدود ۲۸ کرسی مجلس شد و طبق نتایج نخست وزیری به حزب قانون (نوری المالکی) میرسید ولی صدر بشدت مخالف با وی بود و المالکی را مسبب اختلافات داخلی و فسادهای دولتی می دانست.
?همین چند وقت پیش بود که صدر در سخنانی به بشاراسد توصیه کرد برای جلوگیری از کشتار تصمیمی قهرمانانه بگیرد و از قدرت کنار برود در جایی که در ابتدای بحران سوریه از بشار حمایت کرده بود.
?صدر درست در زمانی که دولت العبادی درگیر جنگ با داعش بود اعلام تظاهرات علیه فساد های دولتی کرد و خواستار اصلاحات شد. حرف های صدر راجع به گسترش فساد در دستگاه های دولتی درست بود اما زمان مناسبی برای این کار انتخاب نکرده بود زیرا دولت درگیر جنگ سخت با داعش بود،این اعتراضات موجب خسارات فراوان به اموال دولتی شد.
?از دیگر جریان های شیعه با نفوذ گروه تحت رهبری عمار حکیم می باشد که در چند هفته اخیر جبهه سیاسی حکمت ملی را تاسیس کرد و شاید صدر از این جهت احساس خطر کرده باشد.
?تحلیلگران سیاسی نفوذ سیاسی صدر را بیش از دیگر گروه ها می دانند اما باید گفت پس با این نفوذ بالا پس چرا تعداد کمی از کرسی های مجلس را در اختیار دارد!
?اگر امروز می بینید که صدر به عربستان سفر کرده و با محمد بن سلمان دیدار میکند زیاد تعجب نکنید؛ صدر می خواهد خود را اصولا فردی انعطاف پذیر و فراجناحی نشان دهد و از همه ی طیف های عراقی (شیعه،کرد،سنی و…) طرفدار داشته باشد مخصوصا در این برهه زمانی که انتخابات مجلس بدون حضور میدانی داعش نزدیک است و گروه های عراقی به خوبی این قضیه را درک میکنند.
♦️ در پایان چند نکته مهم حایز اهمیت است:
?۱- هنوز اخباری از سخنان رد و بدل شده بین ولیعد عربستان و مقتدی صدر در دست نیست و نمی توان از این دیدار نتیجه گیری داشت.
?۲- طبیعی است که عربستان بخواهد رویکرد خود را در عراق تغییر بدهد و درست در زمان نابودی میدانی داعش در عراق سیاست جدیدی در پیش بگیرد و در کنار حمایت از گروه های سنی از شیعیان نیز به صورت ابزاری استفاده کند، پس چه کسی بهتر از صدر ساختار شکن!
?۳- در مورد اقدام صدر زود قضاوت نکنید؛ که صدر چرخش سیاسی داشته است که اگر جنین چیزی به ذهنتان خطور کرد باید بدانید که یا مقتدی صدر را خوب نشناخته اید یا عربستان با حاکمان تندرو و عجولش را به درستی درک نکرده اید.

منبع: کانال تلگرامی آریامهر https://t.me/AriaMehr_1

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام