آسیای میانه و شبه قاره
فرمانده علی پور کیست؟

فرمانده علی پور معروف به “شمشیر”، از فرماندهان قدیمی هزاره جات (مناطق مرکزی افغانستان و هزاره نشین) می باشد.

 

مردم هزاره با ورود نیروهای ناتو به افغانستان و تشکیل حکومت مرکزی در افغانستان پس از شکست طالبان، با وعده امنیت از سوی ناتو و دولت مرکزی تمامی اسلحه و تجهیزات نظامی خود را تحویل حکومت مرکزی دادند.

اما پس از چندی که طالبان دوباره قدرت گرفت و حکومت مرکزی و ناتو برای دفاع از مردم در برابر تروریسم عاجز(به عمد و یا واقعا عجز!) بودند، فرماندهان شجاعی مانند علیپور و شجاعی و… دوباره مسلح شدند تا از مردم خود در برابر تهدیدات عوامل طالبان و داعش و… دفاع کنند.

 

چند سال پیش جنگی میان عشایر (کوچی ها که عمدتا پشتون ها از پاکستان، هستند و زمستان ها به پاکستان و بهار و تابستان به افغانستان میروند) و مردم بهسود از مناطق شیعه نشین و هزاره رخ داد و علیپور به دفاع از مردم شتافت.

یکی از جرمهای علی پور این است که در برابر کوچی ها(پشتونها پاکستانی) جنگیده است…

 

علی پور بارها و بارها در ویدئوهای جداگانه از حکومت مرکزی حمایت کرده و خود را طرفدار حکومت و مخالف طالبان و داعش اعلام کرده است و همچنین بارها اعلام کرده که حاضر است اسلحه را زمین بگذارد؛ به شرط آن که حکومت امنیت مناطق مرکزی و راههای مناطق هزاره جات را تامین کند.

 

ولی حکومت مرکزی او را یک مسلح غیر مسئول میداند و بارها تلاش کرده وی را دستگیر کند.

در تلاش برای دستگیری علی پور، حدودا دو ماه پیش در ولایت غور چندین نفر کشته و زخمی شدند و واکنشهای تندی نسبت به این اقدام حکومت از سوی مردم صورت گرفت.

 

در جنگهای اخیر در جاغوری و مالستان و اروزگان علی پور دوشادوش نیروهای امنیتی در مقابل طالبان جنگیده و صراحتا از دولت مرکزی حمایت کرد؛ ولی در مقابل متاسفانه دولت با دسیسه، اقدام به دستگیری علی پور کرد.

این در حالی است که رهبران طالبان از زندان آزاد می شوند و قاتلین مردم مانند حکمتیار که سالها با حکومت مرکزی در جنگ بوده و مسئول چندین عملیات انتحاری و خرابکاری هستند؛ آزادانه و بدون محاکمه در کابل حضور دارند و در قدرت ارگان های دولتی شریک شده اند.

 

در هر صورت مردم هزاره به این تبعیض نژادی معترض اند و معتقد اند حکومت مرکزی از پشتونها حمایت کرده و دیگر اقوام را سرکوب میکند.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 نظر در مورد "فرمانده علی پور کیست؟"

ناشناس :

من موسی ازاولسوالی لعل سرجنگل وچیزی مطرح شده درست است

۳
ناشناس :

علیپور یک فرمانده قهرمان است خدا حفظ شان کنه

۱
۱
ناشناس :

علی پور یک قهرمان است بروجودی علی پور افتخار مکنم

۳
۱
ناشناس :

علیپور یک قهرمان است

۲
۱
ناشناس :

علی پور یکی ازفرماندهان حق شناس استه

۱
۱
ناشناس :

راه فرمانده علیپور راه حق اسن

۲
۱
ناشناس :

انشاءالله بحول و قوه الهی هزاران علیپور باید افغانستان بوجود بیاید

۱
ناشناس :

شاولی نظام پور هستم از ولایت دایکندی!
علی پور و جبهه مقاومت نماد عزت واقتدارمردم ماست.