گفتگوهای ایران و طالبان ؛ آیا مذاکرات با اطلاع دولت افغانستان بوده است؟

دوشنبه ۱۰ دی ۹۷ - ۲۳:۰۴
https://iswnews.com/?p=16806

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” روز دوشنبه هیئتی از طالبان با هیئت ایرانی به ریاست معاون سیاسی وزارت امور خارجه در تهران در خصوص طرح صلح افغانستان گفتگو کردند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری که امروز برگزار شد در پاسخ به سوالی در خصوص مذاکرات ایران و طالبان اینگونه پاسخ داد:
“بعد از سفر آقای شمخانی به افغانستان دیروز هیئتی از طالبان در تهران بود و مذاکرات مفصلی با هیات ایرانی به ریاست آقای عراقچی داشتند.

با توجه به اینکه ۵۰ درصد از خاک افغانستان در اختیار طالبان است و با توجه به ناامنی ها و بی ثباتی های داخلی در افغانستان، با مطرح کردن این موضوع با جناب آقای غنی، این مذاکرات صورت گرفت.

هدف اصلی، یافتن راه کار و یا زمینه های تسهیل کننده برای کمک به گفتگوهای بین الافغانی و دولت این کشور برای پیش برد روند صلح است.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان همسایه با افغانستان و یک نقش آفرین مهم در منطقه برای ایجاد صلح، با اطلاع دولت افغانستان، آمادگی خود را برای ایفای نقش مهم در ایجاد ثبات و صلح در افغانستان اعلام کرد.

این اقدام به معنی همسویی با طالبان نیست و با توجه به شرایط خطیر منطقه لازم بود این گفتگوها آغاز شود و ببینیم آیا می توان در این زمینه کمک حال دولت افغانستان بود یا نه.

مذاکرات طولانی و مهمی بود؛ امیدواریم بتوانیم ثمراتی برای ملت دوست و برادر افغانستان و تثبیت ثبات و امنیت در این کشور داشته باشد.”

 

بهرام قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگر که پرسید “با توجه به تروریستی بودن طالبان آیا اعلام گفتگوها با طالبان، برای ایران بد نمی شود؟” چنین پاسخ داد:

“این گفتگوها با اطلاع دولت افغانستان بوده است. ما برای تسهیل گفتگوها بین گروه های افغان و دولت این کشور تلاش می کنیم. در نهایت به دنبال این هستیم که شاهد یک افغانستان با ثبات تر باشیم.

ما تنها کشوری نیستیم که با طالبان صحبت کرده است؛ بسیاری از کشورهای اروپایی و منطقه با طالبان مراوداتی دارند. ایران اولین و تنها کشوری نیست که با طالبان گفتگو می کند.”

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام