آمریکا و اروپا
تلاش آمریکا برای تشکیل ائتلاف ضد ایران

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ کمیته چهارگانه امور یمن (متشکل از آمریکا، انگلیس، امارات و عربستان سعودی) طی نشستی خواستار راه حل‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها در منطقه و اجماع کشورها علیه ایران شدند.

خلاصه بیانیه این کمیته در پایان نشست چهارگانه:
۱- حملات حوثی‌ها (انصارالله) یمن به عربستان سعودی، موجب نگرانیست و حملات با موشک‌ها و پهپادهای ساخت ایران انجام گرفته اند.
۲- چهار کشور حاضر در کمیته از عربستان سعودی اعلام حمایت کامل کرده و خواستار پایان هر چه سریع‌تر چنین حملاتی توسط حوثیهای (انصارالله) ‌مورد حمایت ایران شد‌ه‌اند.
۳- برنامه جهانی غذا به دلیل دخالت‌ حوثی‌ها (انصارالله) مجبور به تعلیق ارسال غذا به صنعا شده است. این کمیته از حوثی‌ها (انصارالله) خواسته است، به‌سرعت همه محدودیت‌ها در راه امدادرسانی به مردم یمن را لغو کنند.
۴- کمیته چهارگانه بر تعهد خود بر استقرار صلح در این کشور تأکید کرده و از همه طرف‌های درگیر در یمن خواسته است، با شرکت در گفت‌وگوهای صلح در مسیر اجرای مندرجات توافق سوئد شرکت کنند.
۵- این کمیته از حوثی‌ها (انصارالله) خواست، هر چه سریع‌تر نیروهای خود را به طور کامل از بخشی‌هایی از الحدیده، بندر صلیف و رأس عیسی بیرون بکشند. کمیته چهارجانبه در ادامه تأکید کرد که منتظر نشست شورای امنیت در ۱۷ ژوئیه برای بررسی این روند می‌ماند.

 

پیش از این نشست نیز، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا ضمن اطلاق ایران به بزرگترین حامی تروریسم در جهان، از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف ضد ایران خبر داد که نه تنها کشورهای حوزه خلیج فارس بلکه کشورهایی از آسیا و اروپا را هم شامل خواهد شد.

 

پی‌نوشت: با توجه به بررسی موارد ذکر شده در مطالب آیا تحولات اخیر منطقه، زمینه آغاز جنگ جهانی سوم است؟ شماره سوم؛ آمریکا پس از ناتوانی در برابر قدرت نظامی ایران، همانند گذشته رو به تشکیل ائتلاف جهانی، جهت آغاز عملیات نظامی مشترک آورده است، با این تفاوت که ایران همانند عراق و افغانستان و سوریه و… نیست و بسیاری از کشورهای مدنظر آمریکا، در جنگ با ایران همراه نخواهند شد.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.