اخبار
اعلام منع آمد و شد در بغداد + سوختن و جان باختن کودکی در خودرو!
اخبار, عراق, غرب آسیا ۱۱ مهر ۱۳۹۸

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در حالیکه پیشتر در روز چهارشنبه در شهرهای ناصریه، عماره و حله مقررات منع آمد و شد اعلام شده بود، شب گذشته عادل عبدالمهدی در بیانیه‌ای رفت و آمد کلیه افراد و وسایل نقلیه از ساعت ۵ صبح امروز پنجشنبه تا اطلاع ثانوی در بغداد را نیز ممنوع اعلام کرد.

این تصمیم بعد از آن اتخاذ شد که اعتراضات مردم در شهرهای مختلف عراق از جمله ذی قار، نجف، کربلا، حله، بغداد دومین روز خود را پشت سر گذاشت و در اکثر مناطق به خشونت کشیده شد ، اعتراضاتی که طبق آمارهای منتشر شده تاکنون ۴ کشته و بیش از ۲۰۰ زخمی در پی داشته است.
همچنین روز گذشته در حادثه‌ای تلخ، کودکی در خودرو سوخت و جان باخت !

اعتراضات عراق که این بار به نظر می‌رسد به دعوت برخی کانال های شبکه های اجتماعی آغاز شده است، یک روز پس از متهم کردن رژیم صهیونیستی در حمله به برخی از مقرهای حشد شعبی توسط عادل عبدالمهدی و همچنین سفر چند روز گذشته او به چین صورت می‌پذیرد.

برخی واکنش‌ها به این اعتراضات:
-سفارت آمریکا در عراق با انتشار بیانیه ای به خانواده کشته شدگان در حوادث اخیر تسلیت گفت.
-رئیس‌جمهور عراق از معترضان خواست به قانون احترام گذاشته و خویشتن‌داری کنند. برهم صالح روز گذشته در حساب توییتری خود نوشت: «برگزاری تظاهرات حق مشروع شهروندان بر اساس قانون اساسی است و نیروهای امنیتی نیز وظیفه حمایت از حقوق شهروندان و حفظ امنیت را برعهده دارند».
-سید عمار حکیم با انتشار تویتی نوشت: به (صدای) آن ها گوش دهید.
– مقتدی صدر در تویتر: ما نمی خواهیم و به صلاح نمی دانیم که تظاهرات مردمی به تظاهرات گروهی و جناحی تبدیل شود زیرا در غیر این صورت به انقلابی های اصلاح گرا دستور می دادیم که با آنها همگام باشند ولی ما می خواهیم مردمی بودن آن حفظ شود و به صلح آمیز بودن آن تاکید داریم هرچند که اعتصاب عمومی یا صلح آمیز تبدیل شوند که همه مردم در آن شرکت نمایند، همچنین مخالف تجاوز وتعدی به تظاهرکنندگان بی سلاح ودست خالی هستیم که خواستار سرکشی و ظلم وستم در زمین نیستند.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.