ترور عبدالله عزام و آنچه باید بدانیم

چهارشنبه ۲۵ مرداد ۹۶ - ۰۷:۵۷
https://iswnews.com/?p=2262

اینکه بگوییم غرب داعش را بوجود آورده و الان مستقیما هدایتش می کند، حرف غلطیست. اما غرب توانسته در برهه هایی با تصمیماتی که گرفته، این جریان را به سمت خاصی هدایت کند و یک جاهایی بستر مناسب و راحتی برایشان مهیا کرده و حتی در فصول مختلف این بستر را جابجا کرده تا راحت باشند و داستانشان ادامه پیدا کند.

و اگر به عقب برگردیم، به دوران شکل گیری القاعده در پاکستان و افغانستان و حتی قبلتر از آن، شواهدی بر این هدایت می بینیم. مثلا یکی از این موارد، ترور عبدالله عزام در پاکستان است. عزام کسی بود که دست بن لادن را گرفت و به افغانستان آورد تا به اوضاع مجاهدین افغانی که با شوروی می جنگیدند نظم و سامان دهند. برای همین هم اسم آن مجموعه ای که در خلال این امر شکل گرفت “القاعده”بود.
ولی عزام تقریبا دوازده سال قبل از فرا رسیدن موعد یازده سپتامبر ۲۰۰۱، بوسیله ی بمبی کنار جاده ای در پیشاور پاکستان کشته شد و هیچ وقت عامل این بمبگذاری معلوم نشد.
من شک ندارم که اگر عزام زنده می ماند، یازده سپتامبر هرگز به این شکل اتفاق نمی افتاد. همانقدر که مطمئنم اگر بن لادن زنده می ماند، طرز فکر فرقه گرایانه ی ابوبکر البغدادی نمی توانست از حاشیه به اصل متن راه یابد.
در آینده بیشتر در این باره خواهم گفت.

منبع : دیده بان

پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” : انتشار یادداشت های “دریافتی” لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام