تحولات عراق ۷ آبان ۹۸

چهارشنبه 8 آبان 1398 - 00:43
https://iswnews.com/?p=22879

_ادامه اعتراضات در بغداد و چندین شهر دیگر‌.   _عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، طی نامه‌ای به درخواست روز گذشته مقتدی صدر پاسخ داد. (مقتدی صدر استعفا و انتخابات زودهنگام پارلمانی را خواستار شده بود.) عبدالمهدی در جواب صدر: اگر هدف از انتخابات (زود هنگام) تغییر حکومت است، راه کوتاه تری وجود دارد و آن […]

_ادامه اعتراضات در بغداد و چندین شهر دیگر‌.

 

_عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، طی نامه‌ای به درخواست روز گذشته مقتدی صدر پاسخ داد. (مقتدی صدر استعفا و انتخابات زودهنگام پارلمانی را خواستار شده بود.)

عبدالمهدی در جواب صدر:
اگر هدف از انتخابات (زود هنگام) تغییر حکومت است، راه کوتاه تری وجود دارد و آن موافقت جنابعالی با برادر العامری (رئیس ائتلاف الفتح) برای تشکیل حکومت جدید است.
بعد از آن نخست وزیر استعفای خود را تقدیم کرده و تحویل گرفتن ماموریت دولت جدید را اگر نگوئیم چند ساعت در چند روز طول خواهد کشید. به نظر اینجانب جناحهای سیاسی در تصویب آن توافق، همکاری وسیعی خواهند داشت.

_دفتر عادل عبدالمهدی همچنین در این باره گفت: صدر به اصلاح قانون انتخابات و کمیساریای عالی انتخابات اشاره کرده است و عادل عبد المهدی هم از امضای این تغییرات سخن گفته است. اما در خصوص برگزاری انتخابات زودهنگام باید گفت تا زمانی که پارلمان کنونی بر سر کار است، طبق قانون برگزاری انتخابات زودهنگام امکان پذیر نیست. مگر اینکه پارلمان خود را منحل اعلام کند که این جزو اختیارات پارلمان است، نه نخست وزیر.

 

_بازگشت مقتدی صدر به عراق بعد از اقامت طولانی در ایران.
پاسخ صدر به نامه عادل عبدالمهدی:
انتخابات زودهنگام را برای حفظ کرامتت میخواستم، حال که نمی‌پذیرید، از برادر هادی العامری می‌خواهم برای سلب رای اعتماد فوری از شما همکاری کند.

 

_پاسخ هادی العامری به نامه مقتدی صدر:
در راستای مصلحت عمومی و برای محقق شدن منافع مردم عراق و نجات کشور با هم همکاری خواهیم کرد.

 

_کمیته حقوق بشر در عراق: در حوادث شب گذشته شهر کربلا یک نفر کشته و ١۴٢ نفر نیروی نظامی و ۵٠ نفر از معترضین زخمی شدند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.