قرائت پیام آیت الله سیستانی در مورد تحولات عراق توسط نماینده ایشان در خطبه‌های امروز کربلا.

جمعه ۱۰ آبان ۹۸ - ۱۵:۳۶
https://iswnews.com/?p=22966

نماینده مرجعیت در کربلا؛ برادران و خواهران عزیز، متن آنچه را که از دفتر حضرت آیت الله سیستانی (دام ظله) در نجف اشرف به دست ما رسیده است قرائت می کنیم.

متن خطبه دوم امروز حضرت علامه سید احمد صافی، نماینده مرجعیت در کربلا

برادران و خواهران عزیز

متن آنچه را که از دفتر حضرت آیت الله سیستانی (دام ظله) در نجف اشرف به دست ما رسیده است قرائت می کنیم

بسم الله الرحمن الرحیم

 با ادامه اعتراضات مردمی در بغداد و تعدادی از استان های دیگر که خواستار اصلاحات هستند، متاسفانه این هفته شاهد درگیری های دردناک و تاسف بار جدیدی بین تظاهرکنندگان و تحصن کنندگان با نیروهای امنیتی و دیگران بودیم. این درگیری ها  به ریخته شدن خون های بیگناه بیشتر  و زخمی و مصدوم شدن تعداد زیادی در هر دو طرف منجر  شد. همزمان بسیاری از اموال عمومی و خصوصی غارت شده و یا دستخوش آتش سوزی گردید.

خون های پاکی که طی هفته های گذشته ریخته شده است، برای همه ما با ارزش است و باید برای جلوگیری از خون ریزی بیشتر تلاش کرد و هرگز اجازه ندهید کشور در سایه جنگ داخلی، هرج و مرج و ویرانی قرار گیرد. اگر همه با هم همکاری داشته باشند این امکان وجود دارد و می توان بحران کنونی را با نیت های صمیمانه و جانی پر از عشق به عراق و مراقبت از آینده پشت سر بگذارند.

مرجعیت دینی بار دیگر  بر موضع شناخته شده خود در محکوم کردن تعدی به تظاهرکنندگان و تظاهرات مسالمت آمیز آنان و هر نوع خشونت های غیرمجاز و لزوم برخورد و مجازات کسانی که دست به این کار زده اند، تأکید می کند. همچنین خطاب به مقامات مربوطه تاکید می کند که برای برخورد با تحصن و تظاهرات های مسالمت آمیز، هیچ نوع نیروی نظامی جنگی را به کار نگیرند تا اینکه خشونت های بشتری را شاهد نباشیم. 

احترام به خواست عراقی ها برای تعیین نظام سیاسی و اداری کشورشان از طریق همه پرسی قانون اساسی و انتخابات دوره ای مجلس نمایندگان، اصلی است که مرجعیت دینی بر آن پایبند است و از زمان تغییر رژیم سابق بر آن تاکید کرده است.

امروز هم مرجعیت بر انجام اصلاحات که ضرورتی قطعی است تاکید می کند – موضوعی که بارها درباره آن سخن گفته است – با این حال، اصلاحات لازم باید انجام شود و در این زمینه آنچه که ملت عراق، با تمام طیف هایی که در سراسر کشور دارد، می خواهد مهم است و نه شخصیت ها و گروه های داخلی و یا قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای که می خواهند اراده ملت عراق را به نفع خود مصادره  و رای و نظر خود را بر آنها تحمیل کنند. 

ما از همه طرف ها می خواهیم تا درباره حال و آینده عراق تأمل کنند و مسائل گذرا و منافع فردی آنها را از اتخاذ تصمیم صحیح در این زمینه باز ندارد چرا که خیر و صلاح و شکوفایی کشور در گروه این تصمیم است. 

والله الهادی الی الصواب و هو ولی التوفیق

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام