آمریکا و اروپا
پايگاه نظامى آمريكا در استان نينوى عراق

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” اخبار تاسيس پايگاه نظامى آمريكا در عراق بعد از انتشار خبر و تعدادى عكس از انتقال تجهيزات به اين پايگاه ها تبدیل به بحث این روزهای بعضی از رسانه های عراق شده است .

تاسيس پايگاه نظامى آمريكا كه در اين اواخر بعد از انتشار خبر و تعدادى عكس از انتقال تجهيزات به اين پايگاه بحث بعضى از محافل شد و كار به جايى رسيد كه عراق اين خبر را تكذيب كرد.

اما يكى از همين خبرگزارى ها از زبان مهدى خفاجى مسئول تسليحات سنگين ارتش عراق آورده است؛ <<طبق توافق آمريكا و عراق، آمريكا پايگاه نظامى در منطقه زمار در غرب موصل تاسيس خواهد كرد كه تاكنون ۵٠٪‏ از ساخت این پایگاه هم انجام شده است.
به گفته خفاجی قرار است این پایگاه مرکز نظارت بر عملیات آزادسازی شهر تلعفر باشد، در روز های گذشته تعدادی از فرماندهان ویژه آمریکایی با خودروهای ضد گلوله به این مکان آمده و در آنجا مستقر شده‌اند.>>

شایان ذکر است در چند روز گذشته تعدادی از نیروهای آمریکایی در همین محور کشته و زخمی شدند که به گفته سخنگوی نیروهای آمریکایی در عراق دلیل کشته شدن این نیروها انفجار بمب بجا مانده در منطقه بوده است.

در راستای عملیات آزادسازی شهر تلعفر احمد جبوری یکی از فرماندهان عملیات نینوا اعلام کرد است برای انجام این عملیات تعداد ٣٠ تانک، ١٩٠ نفربر، ١٠٠ بولدوزر نظامی، ٢٠٠ تانک خنثی کننده بمب و بیش از ۵٠٠ همر در اطراف تلعفر مستقر شده اند.

به گزارش سایت “عربی ٢١” که در بهار سال ٢٠١٧ به نقل از منابع عراقی منتشر کرده بود آمده است ؛ آمریکا ١٢ پایگاه نظامی در عراق تاسیس کرده است و با دولت اقلیم کردستان عراق هم برای تاسیس ۵ پایگاه نظامی در مناطق تحت کنترل این اقلیم از جمله سنجار، اتروش، حریر، حلبچه و آلتون کُپر در کرکوک به توافق رسیده است.
این در حالی است که آمریکا نیروهای خود را در هر دو پایگاه نظامی عین الاسد و حبانیه عراق در استان انبار بعد از اشغال اکثریت این استان توسط داعش در سال ٢٠١۴ مستقر کرده است.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.