آسیای میانه و شبه قاره
آخرین اخبار از وضعیت کشمیر ۲۸ آبان ۹۸

در حال حاضر قریب چهار ماه از تصمیم هند مبنی بر لغو خودمختاری کشمیر می‌گذرد و مردم معترض کشمیر در حالیکه تجمعات و انجام مراسم های مذهبی از سوی دولت هند ممنوع اعلام شده است، از وضعیت حکومت نظامی رنج می‌برند.

طبق اظهارات مقامات محلی کشمیر، آخرین اخباری که پس از لغو خودمختاری کشمیر و اعلام حکومت نظامی در این منطقه منتشر شده است، مبنی بر چند گزاره است:

 

۱- ممنوعیت تجمعات و انجام مراسم های مذهبی: انجام مراسم هایی نظیر جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) در مساجد کشمیر ممنوع اعلام شده است و سنتهای قدیمی هر ساله‌ی مردم که با تجمعات در مساجد و… شکل می‌گرفت نیز ممنوع شده است.

 

۲- تغییر نام اماکن و مناطق کشمیر توسط دولت هند: دولت هند در گذشته نام سرینگر پایتخت کشمیر را تغییر داده و آن را شیونگر اطلاق می‌کرد. طی روزهای اخیر نیز نام استادیوم‌ها و دیگر مناطق کشمیر در حال تغییر است.

 

۳- سید علی شاه گیلانی از رهبران کشمیر طی نامه‌ای به عمران خان نخست وزیر پاکستان، خواستار لغو معاهدات شیملا و لاهور از سوی وی شد.
گیلانی همچنین خواستار شکایت پاکستان علیه هند در سازمان ملل شده است.
لغو این معاهدات توافق بر سر خطوط مرزی را زیر سوال می‌برد و احتمال درگیری مستمر نظامی دو کشور هند و پاکستان بالا می‌رود.

 

حکومت نظامی در کشمیر از اوایل مرداد ماه امسال صورت گرفت.
لغو خودمختاری کشمیر نیز در چهاردهم مردادماه از سوی نارندا مودی نخست وزیر هند، به بهانه مقابله با فساد در کشمیر و آینده هند اعلام شد. پس از این تصمیمات درگیری مرزی دو کشور هند و پاکستان شدت گرفته است.
در برابر این تحولات تاکنون کشورهای پاکستان، ایران و ترکیه از کشمیر حمایت کرده اند.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.