اخبار
توسعه پایگاه‌های نظامی ترکیه در قطر
اخبار, ترکیه, غرب آسیا, قطر ۰۵ آذر ۱۳۹۸

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ طی سفر اخیر رئیس جمهور ترکیه به قطر، دومین پایگاه نظامی ترکیه در این کشور تحت عنوان پایگاه خالد بن ولید افتتاح شد.

رجب طیب اردوغان پس از حضور در این پایگاه، در مراسم آغازین گفت:
_تفاوتی میان امنیت ترکیه و قطر وجود ندارد و نیروهای ارتش ترکیه، وظیفه تاریخی مهم و ۲۲۰۰ ساله‌ای در خلیج فارس به عهده دارند و این اقدام با هدف دفاع از امنیت قطر و ثبات خلیج فارس است.
_کسانی که منتقد حضور ترکیه و خواستار بسته شدن پایگاههای نظامی ما در قطر هستند، نمی‌فهمند که دوحه در روزهای سخت در کنار ما ایستاد.

 

اولین پایگاه ترکیه در قطر در اکتبر سال ۲۰۱۵ میلادی و در چارچوب روابط بین دوحه و آنکارا آغاز به کار کرد و در دسامبر ۲۰۱۷ با عنوان فرماندهی مشترک نیروهای قطر و ترکیه نامگذاری شد. (این پایگاه طارق‌بن‌زیاد نیز اطلاق می‌شود.)
دومین پایگاه نیز با نام خالدبن‌ولید در روز گذشته افتتاح شد.

 

روابط استراتژیک قطر و ترکیه پس از قطع روابط و تحریم قطر توسط عربستان‌سعودی، امارات، بحرین و مصر از ۱۵ خرداد ۹۷ در همه زمینه ها گسترش یافت. تا جاییکه می‌توان گفت این دو کشور با نفوذ و قدرت خود، ائتلاف و محوری مجزا از سعودیها را در منطقه تشکیل داده‌اند. این محور در سوریه، لیبی، تونس و سایر کشورهای غرب آسیا و آفریقا در حال نفوذ و کشمکش است.

در این روابط، جایگاه اقتصادی قطر از توان بالای سرمایه گذاری تا منابع نفتی و گازی مورد توجه ترکیه است. در مقابل نیز حمایت نظامی، ظرفیت اقتصادی و نفوذ ترکیه در جریانات سیاسی کشورهای منطقه مورد توجه قطر است.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر در مورد "توسعه پایگاه‌های نظامی ترکیه در قطر"

پوریا :

کشور ترکیه خودش بکشه تاریخش بیشتر از ۵۰۰ سال نیست حالا این تاریخ جعلی ۲۲۰۰ ساله رو از کجا آورده اون هم در خلیج پارس

۸
۷