آخرین وضعیت جبهات لیبی ۱۴ آذر ۹۸

پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸ - ۱۴:۳۷
https://iswnews.com/?p=24296

طبق آخرین اخبار و تحولات از درگیریهای نیروهای دولت وفاق و ارتش ملی لیبی دو جبهه جنوب طرابلس و سبهاء صحنه آخرین زورآزمایی طرفین بوده است.

۱- جنوب طرابلس:
در نظر گرفتن منطقه‌ی پرواز ممنوع برای آسمان طرابلس، نشان از برنامه‌ریزی گام‌به‌گام اتاق عملیات ارتش ژنرال حفتر برای فتح پایتخت دارد و در حال حاضر مقاومت سنگین نیروهای دولت وفاق در محورهای جنوبی طرابلس سد بزرگی در برابر حملات ارتش ملی لیبی ایجاد کرده و سختی جنگ طرابلس را دو چندان کرده است.
طبق آخرین اطلاعات میدانی، ارتش ملی به محور غربی قصربن‌غشیر و پایگاه یرموک حمله برده و منابع تابع ارتش ملی لیبی مدعی سیطره بر الطویشه و پادگان الحمزه در این دو محور شده اند.
هدف از حمله در این دو محور سیطره بر جاده فرودگاه و قطع راه ارتباطی به العزیزیه، غریان و حومه زنتان است.

۲- سبهاء:
طی هفته گذشته در این منطقه شاهد درگیری های نیروهای وابسته به دولت وفاق و نیروهای ارتش ملی لیبی بر سر میدان نفتی الفیل بودیم. نیروهای دولت وفاق در ابتدا موفق به تصرف چاه نفتی الفیل شدند اما کمی بعد با حملات هوایی و زمینی ارتش ملی لیبی مواجه شدند و بر اساس آخرین اطلاعات میدانی، کنترل این منطقه نفتی مجددا به ارتش ملی لیبی بازگشت.

مجموعا ژنرال حفتر با حمایت کشورهای خارجی و بطور ویژه ائتلاف سعودی، سعی در دور زدن تحریم های سازمان ملل، فتح پایتخت و کسب مشروعیت در کشور لیبی را دارد و از سوی دیگر حامیان دولت وفاق نظیر قطر و ترکیه راضی به تحمل شکست دیگری در منطقه شمال آفریقا همانند سودان نیستند.
لیبی پس از چالش قذافی و گروههای تکفیری در حال تبدیل شدن به صحنه اصلی تقابل دو ائتلاف است: “ائتلاف اماراتعربستان سعودی” و “ائتلاف قطرترکیه”.

دانلود نقشه با کیفیت

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام