اخبار
گسترش داعش و القاعده یمن در بستر ائتلاف عربی
اخبار, غرب آسیا, یمن ۲۷ مرداد ۱۳۹۶

داعش با انتشار ویدیو ۱۲ دقیقه ای، از پادگان آموزشی خود در استان خود خوانده البیضاء یمن گزارشی تهیه کرد. حضور جدی چهار ضلع جنگ یمن یعنی انصارالله، نیروهای هادی، القاعده و داعش در مناطق جنوبی استان البیضا، باعث شده است در کنار درگیریهای تعز، این منطقه از مناطق مشتعل جنگ یمن باشد.

اما در جدا از درگیری هایی که یک طرف آن انصارالله حضور دارد، گسترش محدود داعش و سریع القاعده در مناطق تحت کنترل نیروهای ائتلاف عربی، بسیار نگران کننده است. ترورهای علنی، درگیریها و غارت ها به صورت گسترده در مناطقی که القاعده در آن حضور دارد دیده می شود. شهرهای کوچکتر و حتی شهر بزرگ مکلا به کنار، در عدن نیز که پایگاه دولت هادی محسوب می شود، به راحتی و حتی در ساختمان های اداری ترور صورت می گیرد…

القاعده یمن با القاعده سوریه (جبهه النصره سابق و جیش فتح الشام کنونی) تفاوت های رفتاری خاصی در بروز خشونت دارد. شاید القاعده سوریه با ژست مردمداری در تلاش برای حیات خود به مردم تحت کنترل خود اهمیت دهد، اما القاعده یمن علاقه ای به این موضوع ندارد…. با این خشونت و ریشه های اجتماعی، شاید داعش در یمن بروز و ظهوری نداشته باشد اما می توان گفت القاعده یمن هم چیزی از داعش کم ندارد….

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.