مديريت انگليسي بر ادراك مردم منطقه

 محمد پارسا نجفی
نویسنده: محمد پارسا نجفی
پنج‌شنبه 28 آذر 1398 - 00:25
https://iswnews.com/?p=24765

جنگ شناختي چگونه عملياتي مي شود و راه پيروزي بر آن چيست

با بررسی دقیق بحران جديدی كه كشورهاي غرب آسیا را فراگرفته، عملیاتی برای مدیریت ادراک و افکار مردم منطقه بیشتر نمایان می شود. اما این دسیسه ای انگلیسی چگونه می تواند تاثیرگذار باشد و راهکار مقابله با آن چیست؟ چه باید کرد تا همه در امنیت و رفاه زندگی کنند و جنگ از منطقه ما رخت بر بندد؟

هنوز خون هایي كه داعش وهابی بر زمین ريخته خشک نشده بود که این بار موجی از جنایت و آشوب به سمت مناطق شیعه نشین در عراق و لبنان گسیل شد تا شیعه را با شیعه و لبنان را با سوریه، عراق را با ایران و برعکس دشمن کنند اما چرا؟ به گذشته نگاه کنیم؛ زمانی که انگلیسی ها وهابیت را در عربستان و بهائیت را در ایران ایجاد کردند. هدف نابودی همزمان شیعه و سنی در غرب آسیا بود.

اصل این جنگ شناختی بر این مبنا استوار شده که رهبران سیاسی تا فعالان فرهنگی هر کشور از کارویژه اصلی که حمایت از مردم و مبارزه با ظلم است خارج شده و به دنبال منفعت طلبی کشور را به آشوب بشکند. آنگاه قدرت مطالبه گری از حکومت ها به صفر نزدیک شده و نظارت دیگر معنایی نخواهد داشت. همین فراهم شدن مقدمات سرکوب کافیست تا در کوتاه مدت، یک کشور با چالشی روبرو شود که آن را کاهش شدید سرمایه های اجتماعی آن ملت می نامند.

در آن شرایط دیگر ریشه های همبستگی میان اقشار و فرزندان یک ملت به صفر نزدیک می شود و در کنار فقدان نظارت بر اعمال مسئولان و بی توجهی به خدمت رسانی به مردم تنها از هم گیسختگی اجتماعی است که به سراغ آن ملت خواهد آمد. بلايي كه در 16 سال گذشته بر سر عراق مظلوم آورند تا مردم را پذيراي يك آینده وحشتناك كنند.

عمليات موفق مديريت ادراك در مصر
عمليات مديريت ادراك و تغيير در نحوه شناخت يك ملت را در مصر دوران محمد مُرسي هم مي توان ديد؛ ابتدا وي را فريفتند، روحانيون و فعالان سياسي به ويژه اخواني ها را از مبارزه با ظلم به سمت دوستي با اسرائيل سوق دادند و از طرف ديگر بر مردم اين نكته را القا كردند كه براي رهايي از دولتي كه پاسخگو نيست تنها يك راه وجود دارد و آن هم ديكتاتوري نظامي است.
درنتيجه همان مردمي كه ديكتاتور نظامي قبلي را در ميدان التحرير قاهره سرنگون كرده بودند براي ساقط كردن مُرسي، دست به دامان ارتشي شدند كه سيسي را بر تخت پادشاهي نشاند و  اكنون شدت دوستي مصر با اسرائيل و خدمت رساني نكردن دولت وي به مراتب از حسني مبارك بدتر است. آنچه در مصر ده سال اخير انجام شد همانا محصول تغيير قدرت شناخت در مردم به وسيله عمليات مديريت ادراك است. 
در عراق، ایران و لبنان اگر با انگليس مقابله نشود افق هولناكي برابر شيعيان قرار مي گيرد.

چرا انگلیس چرا مدیریت ادراک
شدت ضربه ای که میرزای شیرازی تنها با یک خط نوشته بر صورت امپراطوری وسیع انگلیس كوبيد به حدی بود که آنها دانستند تا زمانی که اسلام را از درون تهی نکنند و مبارزه با ظلم متوقف نشود هرگز نمی توانند منطقه ما را مانند هند و افریقا به سرزمین بردگان تبدیل کنند.
آنچه در سازمان های امنیتی انگلیس طراحی می شود با عنوان مدیریت افکار یا مدیریت ادراک بر این مبنا استوار است که قدرت شناخت و نحوه آگاهی مخاطب را از وضعیت پیرامونش کاملا دگرگون سازد. ارتباطات وسیع انگلیس با بسیاری از رهبران سیاسی و برخی از روحانیون سرشناس در سراسر جهان اسلام، زمینه اصلی برای اجرای عملیات مدیریت ادراک با هدف سلطه بر قدرت شناخت مردم است.

روندی که در بحران های متعدد منطقه از عراق و لبنان تا سوریه و ایران می توان دید. بخش اصلی همان ارتباطات وسیع انگلیس با افراد تاثیرگذار فرهنگی و سیاسی است، اما در گام بعدی رسانه ها هستند که بخش های دیگر عملیات را پیاده سازی میکنند.
از امپراطوری انگلیس تنها سازمان امنیتی و رسانه های خبری آن باقی مانده اما همین دو ابزار کافیست تا به مدد آنها دولت لندن خود را بازیابی کند.
رسانه ها تنها بخشي از ماجرا هستند. شبكه بي بي سي فقط يكي از رسانه هايي است كه همان اهداف جنگ شناختي را پيگيري مي كند اما در جايگاه رهبري اين عمليات ساير شبكه ها به نوعي از اين رسانه تبعيت مي كنند. شبكه هايي مانند الحره، ام بي سي عربستان، الحدث، نيل، ال بي سي لبنان و العربيه همه در همين مسير فعال هستند.
به نقش لورنس انگلیسی که پایه گذار رژیم مجعول سعودی در عربستان است باید دقت کرد. هم او بود که مرزهای ساختگی در میان عرب زبانان را طراحی کرد. به نقش دولت لندن در تشکیل اسرائیل فکر کنیم که بعد از اشغال فلسطین توسط انگلیسی ها  و با کمک آنها روی داد.

محور اصلی، مسئولان وفادار به انگليس
بخش اصلي در عمليات مديريت ادراك همانا سياسيون و مسئولان ارشدي هستند كه گرفتار در قلاده های طلاي انگليس، به كشور و ميهن خويش خيانت مي كنند چه مغرضانه و چه غافلانه. از اين دست اشخاص هميشه در ايران داشته و داريم و نمونه هاي هفت كفن پوسانده آنها را مي توان در سيماي خناس افرادي مانند حسن تقي زاده، فروغي، ميرزا آقا خان نوري، ضیاء الدین طباطبایی و… ديد.
قدرت اصلی انگلیس میراثی است که از دوران استعمار برای انگلیس باقی مانده و آن طرحی نیست جز نفوذ در بخش هایی از روحانیت شیعه و خریدن نخبگان سیاسی منافق در جهان اسلام. دو قرن تلاش کردند تا اسلام را بشناسند و نتیجه آن تحقیقات و طراحی ها اکنون در منطقه یکی بعد دیگری پیاده میشود. وهابیت، دولت سعودی، اسرائيل، داعش، و در نهايت جنگ شیعه با شیعه.

روش هایی که انگلیس انجام می دهد نه پیچیده و نه آنچنان نیازمند عقل قوی است بلکه نمونه های مشهور آن در صدر اسلام توسط معاویه بن ابوسفیان هم می توان خواند. حیله هایی که معاویه در جنگ صفین به کار برد را همه به یاد داریم. معاویه با پرداخت وعده و طلا توانست سردار لشگریان امام حسن (ع) را نیز بفریبد و با خود همراه سازد.

مشکل در نبود نظارت مردمی بر مسئولان و آگاهی نداشتن ملت ها از دسیسه هایی است که هدفی جز ویرانی و ستمگری ندارند.

انگلیس را عقب بزنیم
دو راهکار برای مبارزه با نفوذ انگلیس می توان در نظر گرفت؛ اول آگاهی دادن به مردم در خصوص نحوه فعاليت انگليس در جنگ شناختی و دوم حمله سراسري و شديد به منافع کلان و اصلی اقتصادی انگليس.
به یاد آوریم در ماجرای تنباکو و نیز در زمان استقلال هند هنگامی لندن عقب نشست که آسیب اقتصادی دید. مهم اين است كه انگليس در یک دوراهی ميان نابودي خود و رفتن از جهان اسلام گرفتار شود تا چشمه فتنه گري در اسلام براي هميشه خشك شود.

در حقيقت شر فرهنگي انگليس به مراتب از بمب اتمي آمریکا بدتر و خطرناك تر است. غبار اتمي را ظرف چند سال زدودند اما هنوز هم شر جنگ شناختی ابوسفيان و معاويه را نتوانستيم پاک كنيم.

اگر معاويه در پاكستان و شام دوباره احيا شد و داعش و القاعده را ايجاد كرد بخاطر خروج شيطان از آستين انگليس بود. تا انگليس در جهان اسلام منشاء اثر است همان معاويه ها  هم هميشه بازتوليد و تكثير مي شوند تا عدالت و آزادي كه اسلام به ارمغان آورد در تاريكي دیکتاتورها یا سیاهی نماد داعش از نظرها دور شود. داعش هاي فرهنگي و منافع انگليس.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ناشناس گفت:

  کاملا درسته،متاسفانه بازی کردن در نقشه انگلیس رو به وضوح در عملکرد برخی از مسوولان کشورمون میشه دید

 2. ناشناس گفت:

  عالی عالی

 3. ۱۳۷۲۰۲۰۴ گفت:

  خسته نباشید.
  دوست من مشکل از انگیلیس نیست، چرا که ذات شیطان، شیطنت کردنه. مشکل از جمهوری اسلامی هست که یک رسانه فرا ملی نداره تا زمان بحران سازی تو کشور خودمون و کشور های همسایه و حوزه نفوذ ما باهاش بتونیم از منافع ملی و منافع جهان اسلام دفاع کنیم..
  کم کاری جمهوری اسلامی رو به پای انگیلیس ننویس.

 4. ناشناس گفت:

  چقدر من به برخی ها این دیدگاه را گفتم و قبول نکردند .لغایت قرار بود شیعه تند رو شود مثل وهابیت .چون مورد استقبال قرار نگرفت مسیر آن را تغییر دادند به فساد وگرنه آنهم دایعه اسلام داشت

تبلیغات در تحولات جهان اسلام