ساعت ۲۴ امشب موعد نهایی اعلام نخست وزیر عراق

یکشنبه 1 دی 1398 - 23:03
https://iswnews.com/?p=24929

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” بر اساس آخرین اطلاعات تا این لحظه قصی سهیل یکی از جدی‌ترین گزینه‌ها معرفی شده برای پست نخست وزیری عراق است.

طبق قانون اساسی عراق کاندیدای نخست وزیری باید تا ساعت ۲۴ امشب از سوی رئیس جمهور این کشور برای تشکیل دولت اعلام شود. کاندیدایی که تا این لحظه احزاب شیعه بر سر انتخاب آن به توافق نرسیده‌اند.
خبرها از عراق حکایت از جلسه احزاب شیعه برای رسیدن به توافق بر سر کاندیدای نخست وزیری دارد.

 

در حالیکه اسامی زیادی در این روزها در فضای مجازی برای تصدی این پست از سوی احزاب معرفی می‌شوند، اما تنها شخصی که تا کنون بعنوان جدی‌ترین گزینه برای نخست وزیری مطرح شده است قصی سهیل می‌باشد.

 

قصی سهیل وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی در دولت عبدالمهدی و از نمایندگان پیشین مجلس بوده است. او نیز همانند کاندیداهای دیگر موافقین و مخالفین خود را دارد و بعد از جدی‌تر شدن انتخاب وی از سوی ائتلاف البناء، مقتدی صدر توئیتی مبنی بر مخالفت جدی با وی منتشر کرد. اما این توئیت به طور عجیب و بی سابقه ای بعد از گذشت چند ساعت حذف شد.

 

دادگاه عراق در جواب نامه‌ی “برهم صالح” رئیس جمهور عراق درباره تعیین فراکسیون پارلمانی بزرگتر امروز اعلام کرد که فراکسیون بزرگتر ماحصل ائتلاف احزاب در روز اول انعقاد پارلمان می‌باشد، درحالیکه در همان زمان نیز این موضوع روشن نبود.
در همین راستا امروز برهم صالح جواب دیوان عالی فدرال را به پارلمان این کشور ارجاع داد و خواستار تعیین فراکسیون اکثریت از سوی پارلمان شد.
همه این اتفاقات در حالی رقم می‌خورد که امروز دانش‌آموزان و دانشجویان برخی شهرهای جنوبی عراق با توجه به موضع اخیر مرجعیت در خصوص از سرگیری فعالیت مدارس و دانشگاه‌ها، از رفتن به سر کلاس‌های درس خودداری کردند و به تظاهرات دست زدند.

 

باید منتظر ماند و دید آیا گره اعلام کاندیدای نخست وزیر عراق تا ساعت ۲۴ امشب باز خواهد شد یا خیر!

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.