آیا ساعت ژنرال حفتر برای شهر سرت هم صفر می‌شود؟

شنبه ۷ دی ۹۸ - ۱۶:۵۰
https://iswnews.com/?p=25153

آخرین وضعیت نظامی در جبهه سرت در شمال لیبی

در روزهای گذشته شاهد اعلام ساعت صفر و آغاز عملیات نظامی ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر در طرابلس بودیم.
حفتر در پیام خود به شبه نظامیان مصراته تا چهارشنبه شب گذشته مهلت داد که از شهرهای طرابلس و سرت خارج شوند و در غیر این صورت مصراته نیز به مجموعه اهداف ارتش ملی اضافه خواهد شد.

در صورت عملیات احتمالی ارتش ملی جهت تصرف شهر ساحلی سرت، محور حملات به شرح ذیل خواهد بود:

۱-‌ محور شرقی:
طبق آخرین اخبار از محور درگیریها در سرت، ارتش ملی پس از تصرف راس لانوف، بن جواد و نوفیله در راستای جاده بنغازی_سرت، با پیشروی‌ای آرام موفق به سیطره بر هراوه و سلطان نیز شده و در حال حاضر کنترل جاده را تا این حدود بدست دارند.

۲- محور جنوبی:
پس از تصرف هراوه و سلطان در محور شرقی، ارتش ملی از دو محور جنوب و شرق به قصر ابوهادی حمله برده و درگیریها تاکنون ادامه داشته است. جاده سرت-ودان نیز تا امتداد قصر ابوهادی در سیطره ارتش ملی قرار دارد.

۳- محور جنوب به غرب:
اما در محور سوم هنوز حرکتی خاصی از ارتش ملی رصد نشده است و مطابق الگوی عملیاتهای گذشته‌ی ارتش ملی در تصرف درنه و سایر شهرهای ساحلی لیبی، پیش‌بینی می‌شود ارتش ملی جهت تصرف سرت به جاده غربی نیز حمله کند و از این محور اقدام به محاصره و تحت فشار گذاشتن نظامیان دولت وفاق بکند.
برای این منظور ارتش ملی ابتدا باید مناطق بیابانی جنوب غربی سرت را پاکسازی کرده و سپس به جاده غربی حمله کند و مجموعه‌ کارخانجات خلیج بخاریه و وادی جارف را تصرف کند.


بطور کلی عملیات نظامی در مناطق بیابانی نظیر شهر سرت، سختی کار را دو چندان خواهد کرد و استعداد نیرو و تجهیزات نظامی وسیعی را می‌طلبد، که با توجه به در جریان بودن عملیات طرابلس، از توان فعلی ارتش ملی لیبی خارج است که بدون حمایت نیروهای خارجی بتواند همزمان در دو منطقه عملیات راه اندازی کند. اما بلندپروازی ژنرالی چون خلیفه حفتر می‌تواند چنین امری را محقق کند.

برای نمایش نقشه در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید
به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام