اخبار
حالا که نرفتی باید افقي برگردي/ تابوي قدرت بلامنازع آمريكا شكست
اخبار, یادداشت 19 دی 1398

ايران در اولين پاسخ خود در انتقام شهادت سردار دلها سپهبد سليماني پایگاه راهبردي امريكا در عراق را كه عین الاسد نام دارد به همراه پايگاه امريكايي ديگر در اربیل هدف 35 موشك زمين به زمين قرار داد.

يك پاسخ و چند درس عبرت
الف) پايگاه هوايي عين الاسد مهمترين و مدرن ترين مقر نظامي آمريكا در استان الانبار عراق است و در زمان حمله موشكي بيش از 5 هزار نظامي امريكايي در آن حضور داشته اند. براي اولين بار بعد از پايان جنگ جهاني دوم است كه يكي از پايگاه هاي آمريكا توسط يك دولت مورد حمله سخت نظامي قرار مي گيرد. دومين مركز آمريكايي كه هدف انتقام ايران قرار گرفته است پايگاه هوايي آمريكا در اربيل واقع در اقليم كردستان عراق است.

ب ) پيام بزرگ و خطرناك پاسخ موشكي سپاه به آمريكا در حمله به پايگاه عين الاسد اين است كه موشك هاي ايران به راحتي از سپر موشكي آمريكا و سيستم جنگال آن عبور كرده و سامانه هاي تاد و پاتريوت ديگر كارايي ندارند. به عبارتي سامانه هاي ضد موشكي امريكا از اين به بعد در حد آهن قراضه فقط قيمت خواهند داشت.

ج ) نكته مهم سوم در خصوص عين الاسد اين است كه اين مركز هم براي جنگ هوايي و هم براي نبرد زميني مجهز بوده است. موقعيت اين پايگاه نظامي در نقطه اي راهبردي قرار دارد كه هم بتواند بر بغداد و اقليم كردستان هم بر جنوب عراق و مرز سوريه احاطه داشته باشد.
آمريكايي ها بارها از اين پايگاه مراكز تجمع حشد الشعبي عراق و نيز نيروهاي محور مقاومت را هدف قرار داده بود و به منظور قطع خط ارتباطي ايران با درياي مديترانه جان بسياري از مردم منطقه را گرفته بود. به بيان ديگر سپاه علاوه بر پاسخ به جنايت آمريكا در ترور بزرگترين نابغه نظامي تاريخ ايران، درس خوبي هم به آمريكا داد؛ اگر آمريكا باز هم به تلاش هاي خود براي قطع مسير حياتي ايران به مديترانه ادامه دهد ديگر سكوت نخواهد كرد.

د) مفهوم بيانيه سپاه اين است كه اگر از سرزمين ديگري هم حمله اي توسط آمريكا صورت گيرد ممكن است چنين پاسخي دريافت كنند. اين نكته  قابل توجه رژيم صهيونيستي و آل سعود است.
حال اگر آمريكاييان زبان قانون مجلس عراق در خارج شدن از كشورشان را متوجه نمي شود سپاه ميتواند آن را با زبان موشك براي ترامپ ترجمه كند.

ه) پنجمين درس عمليات سه شنبه شب متوجه تل آويو است؛ يادتان هست هر سال سپس هر ماه و بعد هر هفته نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي از گزينه روي ميز و حمله به ايران با جنگنده هاي دور پرواز اف 22 خبر مي داند اكنون بايد ناتانياهو را در زير ميز بيابند.

قطعا ترامپ تصور نمي كرد چنين پاسخي به اين سرعت دريافت كند. رويارويي با آمريكا آن هم با قدرت موشكي، تابوي بزرگترين قدرت بلامنازع آمريكا را شكست. از امروز به بعد كسي براي ارتش ايالات متحده بيش از يك كشور حسابي باز نمي كند. ديگر رويايي امپراطوري جهان شمول را بايد تنها در فيلم هاي هاليوودي ديد.
شايد هيچ كس در دولت كاباره نشين ترامپ توانست اثبات كند كه قدرتي كه رسانه هاي غربي و غرب محور از تابوي ارتش آمريكا و فناوري هاي پيشرفته بافته بودند چيزي نبود جز يك تبليغات ساده .
بايد اميدوار بود تا با تداوم حماقت اسرائيل و آمريكا دست ايران براي موشكباران حيفا، تل آويو و صد البته رياض باز شود. به اميد پيروزي محور مقاومت و نابودي همه ظالمان زمين.

یادداشت: محمد پارسا نجفی

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 نظر در مورد "حالا که نرفتی باید افقي برگردي/ تابوي قدرت بلامنازع آمريكا شكست"

ناشناس :

متاسفانه تحلیل به دور از واقعیت بود.
ترامپ توانست با کمترین هزینه نفر دوم جمهوری اسلامی (سردار شهید سلیمانی) که یکی از بزگترین برگ برنده های ما بود رو به راحتی حذف کنه.
من به شدت از مقامات و سپاه ناراحتم. وقتی خبر از انتقام سخت زده میشه باید عمل با حرف هماهنگی داشته باشه. این چیزی که ما دیدیم انتقام ملایم هم نبود. ظریف هم با توئیتش عملا به آمریکایی ها اطمینان داد که نگران نباشید انتقام همینی بود که دیدید و ما کار دیگه ای نخواهیم کرد.

Mirza :

این انتقام نبود…

3
3
ناشناس :

از این به بعد آنها باید از ایران بترسند

3
2
ناشناس :

تا اونجایی که من میدونم عین الاسد پاتریوت و یا تاد نداشت. فقط سیستم ریم داشت. نباید در تحلیل دشمن هم اشتباه کرد.

m.a :

سلام خدمت همه دوستان
فکر میکنم سناریوی انتخابی جز بهترین ها بود به دلایل زیر
1. چرا ما ناوگان آمریکا رو در دریا هدف قرار ندادیم؟مثلا ناو هواپیمابر یا ناو دیگه ای؟ اول اینکه آمریکا طبق اخبار ناوگان خودش رو از برد ما خارج کرد و در ثانی اگر ناو آمریکایی رو میزدیم جنگ دریایی شکل میگرفت و احتمالا بازنده ی جنگ در دریاهای آزاد می شدیم و نفتکش های مارو در آب های بین اللملی هدف قرار میدادن گزینه بعدی هم میشد پارس جنوبی و کلا ضعف ما در نبود یک ناوگان قدرمتمند این گزینه رو خطرناک میکرد.
اینکه گفتم ناوگان قدرمتند منظور قایق های تندرو نیست منظور ناوگانی هست که بتونه دربرد عملیاتی بیشتری ماموریت انجام بده
2. چرا ما اسرائیل رو نزدیم؟ پر واضح بود که جامعه جهانی آمریکارو مسئول میدونست نه اسرائیل و به عقیده بنده اسرائیل جز اهداف بعدی در این سناریو بود و درصورت بالا گرفتن کار مورد هدف قرار می گرفت.
3
. چرا پایگاه های آمریکا در شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس مورد هدف قرار نگرفتن؟
در صورت حمله به قطر عملا ما قطر رو به دامان عربستان می فرستادیم بقیه هم که متحد عربستان هستن و این یعنی اعلان جنگ رسمی به شورای همکاری خلیج فارس

4. چرا در عراق؟ اگر نگیم تمام حداقل میشه گفت بیشتر جامعه عراق ذهنیت آماده برای پاسخ داشتند و دلیل هم داشتند…پارلمان طرح خروج تصویب کرد ترامپ گفت تحریم میکنیم یکی از بهترین افرادشون یعنی شهید ابو مهدی در این حادثه بشهادت رسید و ….

ناشناس :

با عرض سلام
لطفا یه به ما بگین چرا سپاه عزیز بعد از این حمله نه در تلوزیون و نه در رسانه های دیگر هیچ توضیح یا کار رسانه ایی قدرتمند دیگری که تکمیل کننده اقدام قبلی باشد انجام نمیدهد و میدان را کاملا باز گذاشته که چرندیات مسئولان امریکایی کاملا دارن جو موجود تو ایران و منطقه رو پوشش میدن و جهت میدن
وقتی میگن یکنفرم نمرده و هی تکرار میکنن
به مردم القا میکنن که حمله ای در کار نبوده بلکه به کار کاملا هماهنگ شده بوده وهستند افرادی که ترجیه میدهند همین تصور بر مردم حاکم شود
لطفا قوی عمل کنید

ناشناس :

هیمنه و هیبت آمریکا خدشه دار شده و آن ژنرال با آن همه نشان نظامی فقط می تواند گزارش دهنده حمله ما باشد. دست و پا زدن های اضافی برای اینکه تلفات داشته یا نداشته فرع ماجراست.

محمد علی :

خیلی هم خوب.تحلیل درست و پر از نکات قابل توجه.تحلیلی درمورد چگونگی پروژه خروج آمریکا از منطقه بنویسید بالاخره آمریکا به همین سادگی از منطقه که نمی ره.

ناشناس :

آقامحمد ، تاد یاپاتریوتی در سوریه نیست، انتقام سختی نبود و کلا به نفع ترامپ شد برای دور بعدی انتخابات، آمریکاهم گمون نکنم دست ازکاراش درعراق یاسوریه ودرکل منطقه برداره، بعدا مسائل بیشترروشن میشه

2
1
مولا :

ماشاالله