اخبار
یادداشت: طرح خاورمیانه جدید به روایت گری جمهوری اسلامی

با انتشار خبر شهادت شهید سپهبد قاسم سلیمانی و یارانش توسط آمریکا کانون توجهات جهان به موضع گیری جمهوری اسلامی ایران دوخته شده بود؛ تمام کنشگران سیاسی پاسخ ایران را یک پاسخ حتمی و یک حق طبیعی می دانستند و از آنجا که سپهبد شهید قاسم سلیمانی به عنوان مرد شماره اول خاورمیانه از سوی غربی ها شناخته شده بود بی شک عده ای را متصور یک موضع گیری ضربتی از سوی ایران می کرد که می توانست مختوم به یک درگیری بزرگ در خاورمیانه و ایجاد جنگی فراگیر که ناگزیر به نابودی بخش عظیمی از منطقه می انجامید تبدیل شود.

پاسخ جمهوری اسلامی ایران در این بین بسیار مورد توجه و قابل تامل بود، پاسخی که بی شک برخاسته از تحلیلی دقیق از شرایط داخلی و منطقه ای است که شامل یک پاسخ بلندمدت در عین وجود پاسخی کوتاه مدت(پاسخ موشکی به پایگاه عین الاسد) می باشد.

دقیق بودن این پاسخ زمانی آشکار می شود که بدانیم شروع هر جنگی از سوی ایران با آمریکا در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی ایران، پیچیدگی خاص شرایط در منطقه و در اختیار داشتن امپراطوری عظیم رسانه ای از سوی آمریکایی ها می تواند به منزوی شدن ایران و قدرت گرفتن آمریکا و عوامل آمریکا در منطقه بیانجامد.

پاسخی که از سوی جمهوری اسلامی ایران از آن به انتقام سخت تعبیر می شود در واقع مطرح کننده تئوری پایان حضور آمریکا در منطقه است که در ظرف زمانی بلند مدت جای میگیرد و در واقع یک واکنش لحظه ای و ضربتی نخواهد بود و تحقق آن حتی در سایه ی دیپلماسی با “برخی” کشور های منطقه ای حاصل می شود.

بی شک طرح خروج آمریکایی ها به ابتکار جمهوری اسلامی ایران در مقابل طرح آمریکایی موسوم به “خاورمیانه جدید” قرار دارد طرحی که در آن جغرافیای جدیدی را آمریکایی ها ترسیم کرده بودند و در دهه ی اخیر برای تحقق آن از هیچ توطئه ای و همچنین پرداخت هزینه های سنگین مالی فرو گذار نکرده اند.
انتقام سخت به معنای واقعی یعنی روایت گری یک خاورمیانه جدید آن هم نه از بیان آمریکا که از بیان جمهوری اسلامی ایران که در نهایت به تغییر موازنه های قدرت در خاور میانه خواهد انجامید.

یادداشت رضا رجبی

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر در مورد "یادداشت: طرح خاورمیانه جدید به روایت گری جمهوری اسلامی"

Mostafaa72 :

موافقم.
ما ظرفیت های لازم برای یک پاسخ کوبنده که نتیجه جز جنگ نداشت رو نداریم، بهترین تئوری یک پاسخ کوتاه مدت موشکی طبق حق طبیعی بین المللی و یک پاسخ بلند مدت خروج آمریکا از منطقه است.
ظرفیت های لازم:
رسانه های فرامنطقه ای قدرتمند
عدم مشکلات اقتصادی داخلی
موافقت افکار عمومی ایران بخصوص نسل جوان با جنگ
زیر ساخت های مورد نیاز برای یک جنگ بلندمدت.

5
2
ناشناس :

جنگ 4 تا چیز میخواد و بس 1.سلاحی که از پس سلاح حریفت بر بیاد(در دفاع(پدافند) در تهاجم موشک جنگنده تانک و.. 2. پول(ارز بین الملل) 3.شجاعت 4. حمایت مردمت اما وقتی راهی برات نمونده توسرت مدام میزنن تو مرگ ترجیحی رو به مرگ آنی ترجیح میدی اما من نه نمیشه تحریم بشی هزار جور سناریو براندازی هر روز برات بنویسن و پادوهاشون بشن لیدر مردم از طرفی دنبال تجزیه کشورت باشن و ترور هم به سبد حمایتیشون اضافه بشه. ن حاجی اگر قرار غرق بشی غرقم میکنی تازه باور کن اگر آمریکا بدون سلاح اتمی بیاد سراغ ما حتی با ورود اسرائیل و دوول خائن عرب و تجزیه طلبهای همسایه بشن ی اکیپ شک نکن جنگ در بدترین حالتش بدون پیروز خاتمه پیدا میکنه و بهترین حالتشون مجبور به باج میشن چرا؟ چون توان حمله به آمریکا یک بحثه توان دفاع در مقابل آمریکا بحثی دیگه اگه بخوای آمریکا رو بزنی کل توان نظامی این کشور و ناتو مقابلته اگر برا دفاع باشه بخشی .. نمونه بگم؟ الان تو اوج تنش با آمریکا تنها 1 رزم ناو از 22 رزم ناو و 1 ناو هواپیما بر از 11 ناو و 3 ناوشکن از دهها ناوشکن اونها در خلیج فارس عمان و شمال اقیانوس هند این اوج تنش تازه 12 جنگنده اف 22 از صدها فروند و چند ده هزار نفر از 1.5 میلیون نظامیه اونها دنبال اشغال نیستن چون اصلا پتانسل اشغال ندارن حتی با کمک تجزیه طلبها و دوول عرب ..اونها دنبال زدن تاسیسات نظامی و زیر ساخت کشورن مثل پالیشگاه پتروشیمی صنایع بالادتس ی خب ما هم کلی پالایشگاه و پتروشیمی و کارخانجات این دوول زیر دستمونه فالشون بین 300 تا 1.700 کیلومتره که در برد موشکهامونه وقتی 40 درصد از تولید و عرضه نفت بخوابه تولید گاز و .وووو شک نکن جنگ رو میخوان زود تمام کنن بله جنگ 1 ثانیشم نکبته و رنج اما ما رو خیلی دست کم گرفتی حاجی

2
1