از حاج علی اکرام تا حاج الهام ؛ مبارزه خستگی ناپذیر در راه احیای اسلام

 برهان حشمتی
نویسنده: برهان حشمتی
جمعه 1 فروردین 1399 - 23:41
https://iswnews.com/?p=29711

همان زمان که آریه گوت، مستشار صهیونیست امور فرهنگی جمهوری آذربایجان و رییس نمایندگی “مرکز چند فرهنگ گرایی باکو” در فلسطین اشغالی بخاطر برگزاری مراسم های شورانگیز عزاداری شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی در مساجد جمهوری آذربایجان ابراز نگرانی کرد و هشدار داد، مشخص بود که این ابراز نگرانی پیامدهای سنگینی برای جمهوری آذربایجان درپی خواهد داشت…

رییس نمایندگی “مرکز بین المللی چندفرهنگ گرایی باکو” در فلسطین اشغالی، درباره حساسیت ایران به مناسبات جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی نیز گفت : «رژیم ایران همواره به مناسبات آذربایجان – اسراییل حسادت زیادی داشته است. اما، در عین حال، تهران خوب می فهمد که نمی تواند در مناسبات دوستانه آذربایجان و اسراییل اختلال ایجاد کند. مناسبات آذربایجان و اسراییل سال به سال در زمینه های سیاسی و اقتصادی و انسانی و سایر بخش ها گسترش می یابد. گردش تجاری میان دو طرف به ۳ میلیارد دلار در سال رسیده است. بیش از ۷۰ هزار آذربایجانی امروز در اسراییل زندگی می کنند و آنها پل های انسانی میان آذربایجان و اسراییل را محکم تر می کنند.»

طی این مدت، صاحبان نفوذ و قدرت در باکو تلاش کردند به انحاء مختلف مستشاران صهیونیست را از نگرانی خلاص کنند. از آن جمله، مراکز وابسته به صهیونیسم در جمهوری آذربایجان، امسال برای نخستین بار اوکتای اسدوف، رییس مجلس خود را به نمایندگی از جمهوری آذربایجان برای حضور در مراسم “هولوکاست” اعزام کردند تا نشان دهند که صهیونیست ها نباید هیچ گونه نگرانی از ناحیه جمهوری آذربایجان داشته باشند. همچنین در اقدامی عجیب، برای “سازمان آزادی قره باغ” در فلسطین اشغالی نمایندگی دایر شد تا نشان داده شود که وابستگان صهیونیسم حتی حاضرند آمالی همچون قره باغ را نیز به پای اربابان صهیونیست خود سلاخی کنند.

از سوی دیگر، طی دو ماه گذشته موجی جدید از اعمال فشار و سرکوب ضد فعالان شیعی در جمهوری آذربایجان شروع شد. روحانیون زندانی به بهانه های واهی به سلول های انفرادی انداخته شدند. جوانان دیندار و مدافعان حرم محبوس، از جمله یونس صفروف، الوین نظروف و الگون زاهدوف در زندان های جمهوری آذربایجان به وحشیانه ترین شکل تحت فشار و شکنجه قرار گرفتند و خانواده هایشان در عذاب آورترین شرایط روانی نگه داشته شدند. بطور بی سابقه ای، تمامی شبکه های تلویزیونی و رسانه های مهم جمهوری آذربایجان در آغاز ماموریت “جرج دیک”، سفیر جدید رژیم صهیونیستی در باکو در خدمت بازنشر لجن پراکنی های او بر ضد جمهوری اسلامی ایران و جریان مقاومت قرار گرفت تا به اصطلاح نخستین کنفرانس خبری سفیر جدید رژیم صهیونیستی در باکو پوشش خبری داده شود که برای هیچ سفیر دیگری در باکو چنین امکانی فراهم نمی شود.
در همین برهه، نخستین موزه یهودی در شهرستان “قبا” در شمال جمهوری آذربایجان تاسیس شد و در یکی از آخرین موارد از تلاش های باکو برای رفع نگرانی صهیونیست ها از احیای اسلام ناب محمدی (ص) در جامعه جمهوری آذربایجان این بود که سامیر شریف اف، وزیر دارایی این کشور به نشست سالانه سازمان صهیونیستی “ایپک” در آمریکا اعزام شد تا پیام مهربان علی اوا، همسر رییس و معاون اول رییس جمهوری آذربایجان را در ابراز همبستگی با گردانندگان جریان صهیونیسم قرائت کند و به گفته “الین سلیمان اف”، سفیر جمهوری آذربایجان در آمریکا، نشان دهد: «حضور یکی از اعضای کابینه در آیپک و گفتگو با جامعه یهودی مهم و نشان دهنده سطح بالای روابط است و هیچ دلیلی برای پنهان کردن این روابط وجود ندارد»!

در چنین فضایی از ابراز ارادات و همبستگی در مراودات با جریان صهیونیسم و رژیم صهیونیستی، دادستانی باکو اعلام کرد حاج الهام علی اف، جانشین رهبر زندانی حزب اسلام جمهوری آذربایجان با اتهام “خیانت به وطن” دستگیر شده است. هیچ گونه علت مشخص و مصداق عینی و واقعی برای چنین اتهام سنگینی برای حاج الهام علی اف در بیانیه رسمی دولت جمهوری آذربایجان بیان نشده است.
حاج الهام علی اف تنها رهبر حزب اسلام بود که به علت اولویت بخشیدن بر فعالیت هایی نظیر تدریس اخلاق و معنویت و برنامه های کاملا فرهنگی غیرسیاسی بر فعالیت های حزبی سیاسی، بیش از چهار سال از گزند تهمت و دستگیری و زندان در امان باشد و در میان رهبران قبلی حزب اسلام، مرحوم حاج علی اکرام ناردارانی و حاج آقا نوری و دکتر حاج محسن صمدوف این رکورد را بشکند.
اما، دستگیری و گشوده شدن پرونده اتهامی سنگینی همچون خیانت به وطن برای شخصیتی همچون حاج الهام علی اف نشان داد که حاکمیت جمهوری آذربایجان دستگیری تمامی رهبران حزب اسلام را به “سنّت باب میل صهیونیست ها” تبدیل کرده است و قصد ندارد این سنت خبیثه صهیونیستی را بشکند تا همگان بدانند رهبر حزب اسلام در جمهوری آذربایجان هر کس که می خواهد باشد، خواه حاج علی اکرام که به خاطر رک گویی و صراحت کلامش به “ابوذر قفقاز” شهره بود، خواه حاج آقا نوری که بخاطر صفا و سادگی روستایی اش معروف است و خواه دکتر حاج محسن صمدوف که بخاطر چهره و وقار علمی و سیاست و کیاست و متانتش شهرت دارد و خواه حاج الهام علی اف که به عنوان نماد اخلاق مداری و بردباری شناخته می شود، همگی باید در جمهوری آذربایجان زندانی بشوند.

این سنت و رویه در پیش گرفته شده در قبال رهبران و فعالان حزب اسلام جمهوری آذربایجان، در واقع نتیجه ناگزیر همان سیاست “رفع نگرانی از صهیونیست ها” است و هیچ توجیه عقلی و منطقی ندارد. از قضا، این بار دستگیری حاج الهام علی اف ، جانشین رهبر حزب اسلام در آستانه سالروز عروج شهادت گونه حاج علی اکرام ناردارانی ، موسس حزب اسلام در ۱۷ مارس واقع شده است و بطور نمادینی نشان می دهد راه آزادگی و جهاد و زندان و شهادت برای احیای اسلام ناب محمدی (ص) در جمهوری آذربایجان که حاج علی اکرام پیشقراول آن بود و در این راه سال های طولانی از عمر خود را در زندان به سر برد و نهایتا هم در همین راه جان فدا کرد، همچنان نیازمند جانفشانی های فراوان است و مردم مظلوم جمهوری آذربایجان نیز از این فدائیان کم ندارد.

مردم مظلومی که در طول هفتاد سال ظلم و ستم و الحاد نظام کمونیستی ده ها هزار دیندار و روحانی خود را برای حفظ اسلام عزیز فدا کرد و در طول سه دهه پس از سقوط کمونیسم نیز در راه احیای اسلامی و مقابله با سیاستهای جریانات غربی و صهیونیستی برای تغییر هویت اسلامی و حاکم کردن هویت های جعلی تحت عنوان “ملت متساهل و چند فرهنگ گرا” فداکاری ها و جانبازی های زیادی را به نمایش گذاشته است و از همه طرف آماج حملات و توطئه های نوکران صهیونیسم و پان ترکیسم و غربگرایان و شیطان پرستان و اوانجلیست های آمریکایی قرار دارد.

همان هایی که برغم ادعای دموکراسی خواهی و انتخابات آزاد،  حتی حزب های غربگرایی همچون رئال و جبهه خلق و…. را در نمایش اصلاحات و مضحکه انتخاباتی نهم فوریه ۲۰۲۰ در مقابل ماشین تقلب حزب حاکم آذربایجان نوین قربانی کردند و اکنون که این نمایش رسوا و زننده ، دوره التهاب سیاسی جدیدی را بر جمهوری آذربایجان حاکم کرده است، سعی دارند با دستگیری و شکنجه اسلام گرایان فعال در جمهوری آذربایجان مانور قدرت بدهند تا بر این التهاب سیاسی غلبه کنند. اما، واکنش هایی که از سوی جامعه به دستگیری حاج الهام علی اف بروز کرده است، نشان می دهد راهی که “ابوذر قفقاز” در مجاهدت برای احیای اسلام در جمهوری آذربایجان گشود، در حال جذب رهروان جدیدی است که با شجاعت و شهامت و صراحت بیشتری در مقابل نوکران صهیونیست ها ایستادگی خواهند کرد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ناشناس گفت:

  عالی

 2. ناشناس گفت:

  اشتباهی دستم روی منفی خورد نظری ندارم درباره یادداشت

  1. امیر گفت:

   حدود ۹۰٪مردم مسلمان وشبعه جمهوری آذربایجلن نیاز به یک تشکیلات منسجم ورهبر واحد دارند تا با تمسک به قرآن وعترت و وحدت کلمه مبارزه اسلام خواهی خود را بسرانجام برسانند

تبلیغات در تحولات جهان اسلام