چالش نخست وزیری عراق‌؛ این‌بار با عدنان الزرفی

شنبه 2 فروردین 1399 - 13:07
https://iswnews.com/?p=29717

پس از عدم موفقیت “محمد توفیق علاوی” در تشکیل کابینه دولت جدید در عراق، “عدنان الزرفی” از سوی رئیس جمهور عراق برهم صالح با استناد به ماده ۷۴ قانون اساسی عراق به تشکیل کابینه جدید در عراق شد.
طبق قانون الزرفی باید تا ۳۰ روز بعد از معرفی، با جریانات سیاسی در مجلس رایزنی و توافق کرده و کابینه خود را تشکیل دهد و جهت کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

عدنان الزرفی دبیر کل جنبش الوفا، نماینده نجف و عضو فراکسیون نصر در مجلس عراق است که پیش از این سمت “استانداری نجف” و چند مقام امنیتی را نیز به عهده داشته است.
وی از نزدیکان حیدر العبادی (نخست وزیر پیشین عراق) است و دارای تابعیت دوم از آمریکاست.

انتخاب نخست وزیر موقتی که یک سال فرصت دارد تا انتخابات مجدد مجلس را برگزار کند، به قدری در عراق جنجالی و مهم شده که ممکن است این انتخاب تا یک سال دیگر همچنان به تعویق بیفتد.
طبق اظهارات الزرفی، وی قصد دارد انتخابات سالم و شفافی را برگزار کند و با حمایت از گروههای شبه نظامی (پیشمرگه و حشدالشعبی) آنها را در ارتش حل کرده و اوضاع عراق را در کنترل دولت و ارتش قرار دهد. وی همچنین در خصوص اخراج نیروهای خارجی از عراق اظهارات دو پهلو و مبهمی دارد که مورد انتقاد منتقدین اوست.
در همین راستا غالب گروهها و جریانات سیاسی شیعه نظیر فتح، حکمت ملی، دولت قانون، عصائب اهل حق و… مخالفت خود را با نخست وزیری وی اعلام کرده‌اند.

 

بنابراین نخست وزیری علاوی با مخالفت گروههای کُرد و سنی عراق ناکام شد،نخست وزیری عدنان الزرفی هم با چالش مخالفت گروههای شیعه و موضع مبهم کردها روبروست و ممکن است در این راه ناموفق بماند.
گفته می‌شود سیاستهای الزرفی در تضاد با توسعه طلبی اقلیم کردستان است و از طرفی چون وی مورد حمایت آمریکا واقع شده جریانهای کُرد در مورد الزرفی دچار تناقض شده اند.

 

با توجه به این مسائل و همچنین اتهام دست داشتن نزدیکان الزرفی در حملات به کنسولگری ایران در نجف و مرقد آیت الله حکیم، پیش بینی می‌شود وی نیز همانند محمد توفیق علاوی در کسب نظر اکثریت مجلس ناموفق باشد و میراث نخست وزیری عراق همچنان بی صاحب بماند. این بلاتکلیفی علل مختلفی دارد که بی شک مهم ترین آن بودن شخصی مثل برهم صالح در رأس حکومت عراق است و هر چه پیش می‌رود نقش مخرب اشخاصی مانند او در تحولات عراق واضحتر می‌شود.

 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. علی شنبه, ۲ فروردین, ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲

  نمیشه برهم صالحو استیضاح کرد تا شرش از عراق کم بشه

  پاسخ
 2. ناشناس یکشنبه, ۳ فروردین, ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۴

  شما اتحاد تاریخی ایران و کرد ها را خراب کردید و حالا همواره باید به کرد ها به عنوان یک تهدید بنگرید
  کورد هایی که به خاطر همکاری با جمهوری اسلامی شیمیایی شده بودند
  کورد هایی که حتی پیش از جمهوری اسلامی هم متحد ایران بودند
  به راستی این سوال مهم برای من وجود دارد که چرا شما اینقدر در حراست از مرز هوایی تاکید دارید که روباه پیر با زیرکی آنها را ترسیم کرده ؟

  پاسخ
  1. بابک یکشنبه, ۳ فروردین, ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲

   روابط ایران با کردها در سراسر منطقه روابط تاریخی و فرهنگی است با ریشه های هویتی مشترک ،، ایران هیچگاه این روابط رو خراب نکرده ! متاسفانه سران کردها خصوصا آقای مسعود بارزانی سالهاست روابط دوستانه با رژیم ضد ایرانی ( اسرائیل) برقرار کرده بر علیه منافع ملی ایران و ایرانیان اقدام کرده، رهبران احزاب کردی هیچگاه مستقل عمل نکرده و نکردند، سران کردها چه در عراق و چه در سوریه همیشه بازیچه اهداف استعمارگران مانند آمریکا بودند همیشه هم بابت این ارتباطات هزینه ها ی زیادی به کردها تحمیل کردند و موجب شکست و سرخوردگی کردها شدن اعتماد به آمریکا و اسرائیل رو

 3. مهدی رضائی یکشنبه, ۳ فروردین, ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۴

  مشکل اصلی عراق نداشتن رهبری واحدودخالت قدرتهای فرامنطقه ومنطقه است،ورهائی ازاین مشکل قابل پیش بینی نیست.!

  پاسخ
 4. مهدی رضائی یکشنبه, ۳ فروردین, ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۷

  مشکل اصلی عراق نداشتن رهبری واحدودخالت قدرتهای فرامنطقه ومنطقه است،ورهائی ازاین مشکل قابل پیش بینی نیست.!اگرقبلااین نظرارسال شده ؛لطفانشان دهید،ظاهرابادیدگاه مسئول ممیزی مغایرت دارد.

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.