اخبار
تاثیر جنگ نفتی روسیه و عربستان سعودی بر عراق
اخبار, عراق, غرب آسیا ۲۸ فروردین ۱۳۹۹

همان طور که می‌دانید اقتصاد عراق حدود ۹۵ درصد به صادرات نفت متکی است و کاهش شدید قیمت نفت در جنگ اخیر نفتی بین روسیه و عربستان سعودی، ضربه و خسارت بزرگی به اقتصاد نفت محور عراقیها وارد کرد.

طی این جنگ نفتی قیمت نفت از ۵۶ دلار به زیر ۳۰ دلار رسید و علیرغم توافقات اخیر با میانجیگری آمریکا، فعلا قرار نیست این قیمت به حالت اولیه اش بازگردد.
از طرفی دیگر دولت عادل عبدالمهدی، بودجه عراق با قیمت میانگین ۵۶ دلار برای هر بشکه نفت برنامه ریزی کرده‌اند و کاهش شدید قیمت نفت مشکلات زیادی را برای دولت عراق از جمله تامین حقوق ۶.۵ میلیون نفر کارکنان بخش دولتی که بیش از ۴۰ میلیارد دلار بودجه نیاز دارد، به وجود می‌آورد.

با توجه به این مشکلات و همچنین کاهش صادرات نفت از سوی اوپک (که عراق نیز ملزم به رعایت آن است)، مصطفی الکاظمی بدون کمک کشورهای خارجی نظیر آمریکا در دولت کوتاه مدت خود موفق به مهار مشکلات اقتصادی عراق نخواهد شد.

 

پی‌نوشت: (سوال از حامیان الکاظمی) دولتی که توان پرداخت حقوق کارمندان خود را ندارد، چگونه می‌خواهد آمریکا را از عراق اخراج کند؟

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر در مورد "تاثیر جنگ نفتی روسیه و عربستان سعودی بر عراق"

مرتضی :

با چین

۳
۶
ناشناس :

چرا چین باید در عراق سرمایه گذاری کند؟! چین خودش را درگیر نمی کند خاورمیانه نمی کند، الان تمرکز چین روی شرق آفریقا و جنوب شرق آسیا هست.
عراق یک کشور مرده هست و هیچ آینده ای ندارد

۱
۲
ناشناس :

مشکل عراق اینه که قسمت زیادی از مردمش حقوق بگیرن و پولی برای کار های دیگه نمیمونه البته الان حقوق نجومی شون رو هم نمیتونن بدن

۳