سیلی دوم محکم تر از سیلی اول؛ پیامدها و دستاوردهای پرتاب ماهواره نظامی نور

نویسنده:
پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۹۹ - ۰۲:۱۴
https://iswnews.com/?p=30807

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نظامی نور و قرار گرفتن آن در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین، شوک بزرگی بر پیکره سیاست فشار حداکثری آمریکا وارد کرد که هدف اصلی آن ممانعت از پیشرفت های نظامی به ویژه موشکی ایران بود. از سوی دیگر این اقدام پس از حادثه عین الاسد سیلی دیگری بود بر صورت زخم خورده آمریکا تا اخراجش را از منطقه تسریع کند.

بعد از کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد که شاه فراری به ایران برگردانده شد و دولت مردمی مصدق به دلیل اشتباهش در اعتماد به همان عامل کودتا، سرنگون شد، آمریکا به پرنفوذترین بازیگر خارجی در ایران تبدیل شد. این قدرت توانست علاوه بر تصاحب تصمیم گیری در عرصه سیاست به ویژه سیاست خارجی و ارتباطات ایران با شوروی، رفته رفته به بزرگترین شریک اقتصادی و نظامی ایران نیز تبدیل شود. به گونه ای که ایران بسیاری از تسلیحات نظامی خود را از آمریکا  وارد می کرد آن هم در برابر نفتی که آن کشور از  ایران خریداری می کرد. در واقع نوعی مبادله کالا به کالا بود. از این رو آمریکا در برابر نفتی که از ایران می خرید، پولی پرداخت نمی کرد بلکه انواع کالاهای مصرفی و تسلیحات نظامی به ایران می داد.

از موشک ۶۰ کیلومتری تا موشک ماهواره بر

تسلیحات نظامی آمریکایی اما قید و شرط داشتند. اول اینکه ایرانی ها نمی توانستند مراقبت و تعمیر نگهداری را از این تجهیزات از جمله هواپیما ها را عهده دار شوند چرا که اساسا قرار بر انتقال تکنولوژی نبود. مساله دیگر این بود که ایران نمی توانست هر سلاحی را بخرد. در حقیقت شاه سلاح هایی را می توانست داشته باشد که آمریکا تایید می کرد. به عنوان نمونه اجازه نمی دادند موشک های با برد بیش از شصت کیلومتر به ایران فروخته شود. نقطه ضعف هایی  که آمریکایی ها عمدا برای نیروهای مسلح ایران قرار داده بودند در زمان جنگ ایران و عراق هم خود را نشان داد و صدام حسین می توانست همه شهرهای بزرگ ایران را با موشک های خود هدف قرار دهد. همین مساله سبب شد تا ایران در همان زمان جنگ به فکر جبران نقطه ضعف های خود در حوزه موشکی برآید.

لحظه پرتاب ماهواره نور توسط ماهواره بر قاصد


در آن زمان شاید به ذهن آمریکا و دیگر قدرت ها، خطور نمی کرد که همان ایرانی که حق نداشت موشکی با برد بیش از شصت کیلومتر داشته باشد روزی بتواند ماهواره نظامی تمام ایرانی با ماهواره بر ساخت خودش به فضا پرتاب کند.

پرتاب اولین ماهواره نظامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را شاید بتوان جز بزرگترین دستاوردهای جمهوری اسلامی در تبدیل شدن به یک قدرت تراز برتر نظامی در جهان دانست. شاید بسیاری از کشورها با خرید ماهواره و پرتاب آن توسط کشوری دیگر، زودتر از ایران دارای ماهواره با کاربری نظامی و اطلاعاتی شده اند اما فرق است بین  صاحب تکنولوژی شدن و کالای تکنولوژیک را خریدن. از این جهت شاید ایران دیرتر از برخی کشورها به این فناوری رسیده باشد اما قطعا در حال حاضر به دلیل صاحب فناوری شدن از این کشورها جلوتر است.

پیامدها و دستاوردهای پرتاب ماهواره نظامی نور

علاوه بر دستاوردهای علمی، این پرتاب شوک بزرگی بر پیکره سیاست فشار حداکثری آمریکا وارد کرد که هدف اصلی آن ممانعت از پیشرفت های نظامی به ویژه موشکی ایران بود. موضوعی که جان بولتون سیاست مدار تندرو و مشاور سابق ترامپ با بیان اینکه این پرتاب نشان داد که فشارهای ما کافی نبوده بر آن صحه گذاشت. سوی دیگر این پرتاب، هشداری به کشورهای اروپایی حاضر در برجام بود که به تعهدات‌ خود پایبند نمانده اند.
همچینین این اقدام، پاسخی هم بود به همپیمانان منطقه ای آمریکا در منطقه که تلاش داشته و دارند تا با همراهی با تحریم های آمریکا، ایران را تحت فشار قرار داده و تضعیف نمایند. با پرتاب این ماهواره نظامی اما “از قضا سرکنگبین صفرا فزود” و ایران جایگاه منطقه ای خود را بیش از پیش ارتقا داد.

در طرف دیگر، قرار گرفتن ماهواره نور در مدار این اجازه را به ایران خواهد داد تا از این پس هر تهدیدی را قبل نزدیک شدن به خود شناسایی و خنثی کند. همچنین ایران می تواند نیروها و تحرکات دشمنان در منطقه را رصد کند که برای اشراف اطلاعاتی بر منطقه بسیار مهم است. این تکنولوژی علاوه بر کمک به ایران برای مقابله بهتر و هوشمندانه تر با تهدیدات سبب قوی تر سایر اعضای محور مقاومت در برابر تهدیدات نیز خواهد شد. چرا که ایران نشان داده است که از هیچ کمکی برای تقویت محور مقاومت در هر سطحی که باشد دریغ نمی کند. در نهایت این اقدام بعد از موشک باران پایگاه عین الاسد، سیلی دیگر بر صورت ابر قدرت رو به افول است تا اخراجش از منطقه تسریع یابد.

یادداشت: محمدی، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناشناس گفت:

  👌👌👌👌👌خدا قوت به مجموعه تحولات جهان اسلام

  ۰
 2. ناشناس گفت:

  نظر خوبی بود هر چند مختصر اما زیبا نگاشته اید اما بزرگوار صدام همه شهرها را نمی توانست بزند موشک اسکاد بی و سی نهایتا ۷۵۰ کیلومتر برد داشت که اگر از لب مرز هم شلیک می کرد به نیمه شرقی کشور نمی رسد مانند مشهد و یزد و …. .
  ولی بی دفاعی ان روزها را به یاد دارم کاش سایر بخش ها هم مانند موشک ما پیشرفت کرده بود

  ۰
 3. ناشناس گفت:

  بیشتر یک حرکت پوپولیستی هست، دوره پوپولیسم چند سالی هست تمام شده، حکومت چون هیچ چیزی برای عرضه ندارد از این کارها انجام می دهد، دقیقا مثل شوروی

  ۰
  1. علی گفت:

   این نظر از هر لحاظ خام و نسنجیده است … شوروی کجا و ما کجا … بی سواد از دنیا نریم صلوات

   ۰
  2. زیتون گفت:

   فکر کنم دوران بی سوادهای غرب زده ای مثل شما گذشته که توقع دارن حکومت مثل بچه سرپاشون کنه(اقتصاد سالم اقتصاد مردمی است نه اقتصادسرمایه داری خصوصی یا دولتی ) ….اونای که جای …….(حرف خیلی زشتی بود) یه کمی مطالعه دارن میدونن معنی این حرکت وارزشش چیه ……

   ۰
  3. مختار گفت:

   مرگ بر منافقان مرگ بر کمپ البانی دورد بر رزمندگان اسلام

   ۰
  4. ناشناس گفت:

   من فکر نمیکنم خودت هم به حرفی ک زدی اعتقاد داشته باشی بعد نظرت ر و شفاف بگو حکومت یا دولت
   تا اونجایی ک من بعنوان جزیی از مردم یادم هست هر وقت ابروی ایران وقتدار ایران حفظ شده کار نیروهای مسلح و سپاه بود و هر جا خیانت شده کار دولت بوده

   ۰
  5. ناشناس گفت:

   نه درکی از پوپولیسم داری نه از ماهواره نه از موشک ماهواره بر و نه از تاریخ شوروی چیزی میدانی.

   ۰
  6. ناشناس گفت:

   دگم

   ۰
  7. ناشناس گفت:

   انقلابی که امامش ۳ سال قبل از فروپاشی شوروی پیش بینی نابودی کمونیسم میکرد و شما سکولارها میگفتید این پیرمرد چی میگی و میخندید و جایی که فروپاشی دیگری رو پیش بینی کنه خودش مطمئنن به فروپاشی دچار نمیشه.از نشانه های فروپاشی آمریکا برات بگم اینکه ۳ بار اعلام کردن که حمله شیمیایی در سوریه خط قرمز ماست اما با تلاش تروریستاشون در انجام حمله شیمیایی با چندتا موشک زدن ماس مالیش کردن.یکی دیگه م اینکه یه ونزوئلای فسقلی ۲۰ ساله آمریکا نمیدونه باید چکارش و درمونده شده جلوی اراده ملت ها. بیاید بیدار بشید سکولارها تا دیر نشده وگرنه خواری و تجزیه آمریکا رو به چشم می بینید.تازه بودجه نظامی ما کجا عموی کمونیستتون کجا.ما ۳۵ م نیستیم تو دنیا . ههههههه

   ۰
  8. وطن پرست گفت:

   شما از آن دسته آدم هایی هستی که یک زمانی می گفتند موشک های ایران ماکت است و مقوایی است و چه است و چه است. و تمام تلاش خود را کردند تا دست آورد های ایران را غیر واقعی و کوچک نشان دهند.
   اما مجبور شدند با سیلی تلخ حقیقت مواجه شوند.
   دیروز به آن ها سیلی زدیم، امروز می زنیم و فرداها نیز خواهیم زد.
   من به عنوان یک وطن پرست پشت نظامی هستم که از یکپارچگی و استقلال و عظمت ایران پاسداری می کند و به شکوه آن به شکل فزارینده ای می افزاید.
   من خودم را فرزند کوروش کبیر و امام خامنه ای می دانم و از این پشرفت ها خوشحالم و به عنوان یک ایرانی که به ایرانی بودن خودم افتخار می کند، به پیشنه و توانایی های خود آگاه هستم و ایمان دارم.

   ۰
  9. Mh گفت:

   تو حقیر تر از آنی که درباره پیشرفته ترین و مدرن ترین علم روز دنیا که به تسخیر حکومت آمده حرف بزنی
   پس لطفا ….

   ۰
  10. ناشناس گفت:

   اره اگه منظورت از حکومت نظام مقدس ودر افتخار جمهوری اسلامی ایرانه تو راست میگی چون این نظام توی این چهل ویک سال نه تونسته از نظر کشاورزی مملکت رو به خود کفایی برسونه وفقط حدود ۹۷ درصد محصولات کشاورزی رو تولید کنه و هنوز خیلی مونده تا صد در صد خودکفا بشه . یا تو دانش سلولهای بنیادی هیچ جایگاه مهمی بجز پنج کشور اول جهان رو حائز نشده و فقط تونسته د ر غنی سازی اورانیوم تا مرز صد در صد پیش بره یا فقط تونسته بنزین یورو ۴یا یورو پنچ در حد نیاز کشور تولید بکنه و هنوز عرضه اینکه تمام بنزین مصرفی دنیا رو تولید کننده نداشته . در حیطه نانو همکه واقعا پوپولیستی عمل کرده و الکی برداشته همه چی رو از شورت و جوراب گرفته تا دارو های پیشرفته و پوششهای ضد رادار برای هواپیماهئی که جنگنده هستند و به دروغ میگن که خودشون ساختن از نانو تولید و استفاده کردن بعدش هم اومدن هزاران کیلومتر آزادراه وراه آهن ساختن با این حرکات پوپولیستی شوند مردم رو اغوا کنن از نظر نظامی هم الکی اوردمیدن که ما تانک وناو وموشک و هزاران نوع سلاح انفرادی و اجتماعی ساختیم تا غربیهای بیچاره ودر راسشون آمریکای عزیز وطرفدارحقوق بشر وطرفدارتراز اول دنیا در حمایت از همجنس بازان مظلوم را بترسانند و بیچاره غربیهای ساده و متمدن هم باورشون که نظام مقدس جمهوری اسلامی واقعادرتمامی زمینه هاپیشرفت کرده و حالا مثل یک از این نظام ترسیده اند احمقهای ساده لوح و تو و امثال تو به هر وسیله ای باید به ارتباط ساده لوحی بفهمانی که گول جمهوری اسلامی رو نخورند وار حرکات پوپولیستی جمهوری اسلامی فربیب نخورند واگردانی این ماموریت و وطن فروشی روبه درستی انجام بدی حتما در تقدیر از تو ، تو را به عضویت افتخاری یکی از بزرگترین و مشهور ترس کلوپهای شبانه همجنس بازان آمریکا در خواهند آورد و مطمئنا این آرزوی قلبی و دیرینه وطن فروشان و غرب گدایانی چون شما از دیرباز بوده و می‌باشد پیشاپیش این افتخار را به شما وهمپالگی هایتان از ته دل تبریک می گویم .

   ۰
 4. ناشناس گفت:

  پرتاب ماهواره اقدام خوبی بود ولی تحلیل شما هیچ ریطی به این قضیه نداشت

  ۰
 5. وطن پرست گفت:

  دوست عزیزی که نظر بنده رو تایید نمی کنی. من که می دانم شما نه با امام خامنه ای مشکل دارید نه با کوروش کبیر (که ما به عنوان وطن پرست شیعه آن ها را در امتداد هم می دانیم). دلیل تایید نشدن نظر من در پاسخ به فردی که این حرکت غرورانگیز ملی اسلامی را حرکت پوپولیستی می دانست چه بود؟

  در ضمن من در عید امسال شبکه ی اسرائیلی منوتو را هک کرده و برای ۴ روز ابتدایی سال ۹۸ پخش زنده ی اینترنتی آن ها را در تمامی پلتفرم ها و در سطح جهان قطع کردم و بخش برزگی از دیتاهای آن ها را از روی سرورهایشان پاک کردم و به هم دلیل بخش اتاق خبر آن ها تقریبا برای ۱۰ روز در وبسایت آن ها از کار افتاده بود. برای شما اینجا پیام گذاشتم و لینک ویدیو هک شدن این شبکه ضد ایرانی را برای شما فرستادم اما شما هیچ واکنشی نشان نداید و حتی دوستان شما در رسانه های دیگر!
  شما که صدا دارید صدای برادران وطن پرست و شیعه خود باشید.

  ۰
  1. سید گفت:

   وای پسر جدی می گییی؟؟؟؟! واقعااا
   بابا دمت گرم ‌تو دیگه کی هستی!!

   آقا الان تحولات که لطف کردن با وجود انتقادتون پیامتون رو تایید کردن باید یه لطف دیگه هم کنن و کلیپ رو بگذارن و با اینکه برای نگذاشتن کلیپ حداقل دلیل خودشون و مسائلی که ممکن بوده باهاش درگیر بشن که کلیپ رو نگذاشتن رو توضیح بدن.

   ۰
تبلیغات در تحولات جهان اسلام