تسلیم، انتقال، تبادل؛ کلید واژه های افول داعش

نویسنده:
سه شنبه ۷ شهریور ۹۶ - ۱۲:۳۴
https://iswnews.com/?p=3149

عملیات نیروهای محور مقاومت در مرز عراق و سوریه که ابتدا منجر به تسلیم و انتقال نیروهای القاعده و سپس داعش شد، فراتر از پایان عملیاتی نظامی، آغازگر جنگی روانی ضد داعش است. شاید که افول نظامی داعش از حدود یک سال و نیم پیش و با شروع شکست های پی در پی در عراق […]

عملیات نیروهای محور مقاومت در مرز عراق و سوریه که ابتدا منجر به تسلیم و انتقال نیروهای القاعده و سپس داعش شد، فراتر از پایان عملیاتی نظامی، آغازگر جنگی روانی ضد داعش است.

شاید که افول نظامی داعش از حدود یک سال و نیم پیش و با شروع شکست های پی در پی در عراق و سوریه آغاز شد، اما با درخواست مصالحه و انتقال اخیر، می توان گفت که داعش که پیش از این سرسخت ترین گروه در حوزه تبادل بود و اصولا تسلیم را در دستور کار نداشت، اکنون به وضعیتی رسیده است که مجبور به پذیرش گزینه های میدانی شده است.

از طرف دیگر همراهی فرماندهی مرکزی با تصمیم فرماندهی محلی، می تواند نشان دهنده قبول واقعیات میدانی توسط فرماندهی مرکزی باشد. به قطعیت می توان گفت که اگر حدود دو سال پیش این تسلیم صورت می گرفت، مجازاتی کمتر از اعدام برای فرار کرده ها اجرا نمی شد…

البته ذکر این نکته ضروری می باشد که قبل از این دواعش و ارتش سوریه تبادل موفق دیگری (https://goo.gl/E2N2CN) داشته اند! چند ماه پیش و پس از حدود سه سال مذاکره، داعش که امیدی به رسیدن به دمشق نداشت و بیعت کنندگانش چند سال تحت محاصره و درگیری جدی با مسلحین و ارتش سوریه بودند، شرایط را برای ترک اردوگاه یرموک و منطقه حجر الاسود به سمت رقه تا حدودی فراهم کردند.

تسلیم، انتقال، تبادل؛ کلید واژه های افول داعش

آمار اولیه از اتوبوس های خارج شده از منطقه، ۱۷ عدد است که با فرض همراه بودن خانواده، بیشتر از ۳۰۰ نیروی نظامی داعشی از منطقه خارج نشده است. از طرف دیگر روی کار آمدن گزینه تسلیم می تواند دریچه ای جدید برای پاکسازی آسانتر مناطقی همچون جنوب کرکوک باشد تا با خارج شدن دواعش از مناطقی با عوارض بسیار مستحکم مانند کوهستان و مناطق شهری و روستایی، در بیابانهای بدون عوارض به سراغ آنها رفت.

 

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام