آسیای میانه و شبه قاره
نبرد پنهان اسرائیل و سپاه قدس در افغانستان

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ نیروهای اسرائیلی از سال ۲۰۰۴ میلادی به بهانه آموزش نیروهای پلیس و مبارزه با مواد مخدر در افغانستان حضور دارند.

بنابر گزارش پایگاه خبری veterantoday نیروهای اسرائیلی از سال ۲۰۰۴ میلادی به بهانه آموزش نیروهای پلیس افغانستان و مبارزه با قاچاق مواد مخدر در پایگاه هوایی شیندند استان هرات و پایگاه فراه در غرب افغانستان حضور داشته اند.

این نیروها یک واحد (حدودا ۹۰ نفره) از نیروهای ویژه اسرائیلی به نام “واحد ماتکال” بوده اند که احتمالا تحت پوشش نیروهای سیا به افغانستان اعزام شده اند.
واحد “ماتکال” در دهه ۱۹۶۰ میلادی از بین یهودیان عرب، آفریقایی و آسیایی تشکیل شده است و عمدتا در مناطق آسیایی برای سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کنند.

 

گفته می‌شود این نیروها در جریان حملات راکتی طالبان به این پایگاهها تلفاتی نیز متحمل شده اند و در حال حاضر از این پایگاهها خارج شده اند.

 

استقرار نیروهای اسرائیلی در افغانستان معنایی جز استفاده از خاک این کشور علیه ایران ندارد. ضمن این که تحلیلگران افغانستانی حضور آنها را به جهت کمک به سازمان سیا در انتقال نیروهای داعش از سوریه به افغانستان نیز می‌دانند.

 

طبق بررسی‌های “تحولات جهان اسلام”، درگیریهای طالبان و نیروهای امنیتی در غرب افغانستان از اوایل تیرماه سال ۹۶ تا اواسط سال ۹۷ اوج گرفت و در تاریخ ۲۴ بهمن ۹۶ طالبان حملات موشکی سنگینی به پایگاه ناتو در فراه انجام داد که بنابر اظهارات “ذبیح الله مجاهد” سخنگوی طالبان، طی آن حملات موشکی، ۹ نفر از اعضای ناتو (نظامیان ایتالیایی) کشته و ۱۴ نفر زخمی شدند.
همچنین در اردیبهشت ماه سال ۹۷ رسانه های افغانستان مدعی حمایت پهپادی و موشکی ایران از طالبان و بعدها دستگیری یکی از نیروهای سپاه قدس در افغانستان شدند که در آن زمان تکذیب شد. جالب تر آنکه مقامات وقت وزارت دفاع و شورای امنیت ملی افغانستان (طارق شاه بهرامی و معصوم استانکزی) در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۷ جنگ مناطق غربی افغانستان را جنگ آب عنوان می‌کردند و دلیل حمایت ایران از طالبان را دستیابی به منابع آب افغانستان عنوان می‌کردند. دریغ از اینکه اسرائیل در فراه و هرات علیه ایران فعالیت دارد و آب بهانه است.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

21 نظر در مورد "نبرد پنهان اسرائیل و سپاه قدس در افغانستان"

ناشناس :

این دوتا شهری که نوشتید یعنی شیندند و فراه غرب افغانستانند. احتمالاً منظورتون مرزهای شرقی ایران بوده اشتباه شده 😉

۱۸
۱۲
احمد :

غرب افغانستان میشه شرق ایران دوست عزیز

۹
۲
مشدعباد :

خُب غرب افغانستان میشه شرق ایران
اینجاهم گفتن این دوشهر در غرب افغانستان هست.
ظاهرا قبل این مقاله باید یه کلاس جغرافیا میذاشتن که کوتاهی کردن

۱۱
ناشناس :

شندن درست است نه شندند شندن ازتوابع ولایت فرا است

۲
۶
ناشناس :

ولی دقت کنین غرب افغانستان میشه شرق ایران دیگه رفیق

۹
ناشناس :

افغانستانیها ارام ارام دشمنان واقعی خود را (اسرائیل و تمریکا) می شناسند

۸
۵
زیتون :

این بنده خدا هنوز افغانستان را جز خاک ایران میدونه …..پس طبیعی است غرب افغانستان را به رسمیت نشناسه……

۵
۳
ali :

سلام خیلی خوب میشد مقاله کامل تری تهیه کنید ممنون

۱۷
۳
ناشناس :

یعنی ایران از طالبان حمایت کرد ؟

۱۲
۳
ناشناس :

اسرائیل بیاد افغانستان اون اسرائیل به زور نگهداشته

۴
۳
ناشناس :

جنگ ایران عالیه اسراییل وبرعکس امری واصح وآشکار است اگر اسرتییل در پس دیوارها زندگی میکند ناشی از فستر نظامی ایران میباشد

۹
۳
ناشناس :

منظورتون دقیقا دخالت جمهوری اسلامی در امور دیگر کشورها با حمایت از گروه های تروریستی و مسلح هست دیگه؟
به شما مربوط نیست دیگر کشورها با چه کسی همکاری می کنند!
افغانستان بهتر هست مرزهای غربی خودش را ببندند و با کشورهای حامی تروریست و گروه های مسلح قطع رابطه کند و جاسوس ها و نفوذی ها را دستگیر کند

۸
۵
کشکسرایی :

دوست عزیز شما سخت در اشتباه هستید ؛ وجود نیروی ایران میشه دخالت ولی نیروی اسرائیل میشه همکاری. واقعا که….

۱۰
۶
عبدالله :

شما برای کشورها خط ونشاننکشید زندگی خودت را جمع وجور کنید افکار پلید تشخیص ناقص تولید میکند افغانها خودشا حامی وپناه گاه خودراخوب تشخیص میدهند

۳
۱
ناشناس :

خیلی اصن معلومه افغانها همچیو میدونن ک وضعشون شده ابن

۱
ناشناس :

بسیاری از تحلیلگران افغانی و بین المللی و حتی مردم افغان و مقامات افغان میگن جمهوری اسلامی از طالبان حمایت میکنه، حرف شمارو باورکنیم یااونهارو!؟!

۱۲
۳
ناشناس :

اسراییل درآذربایجان هم پایگاه داره اونم نزدیک مرزایران….ظاهرا همونطور که ایران رفته بیخ گوش اسراییل….اسراییل هم اومده بیخ گوش ایران

۷
۲
طارق :

نام اصلی این منطقه سبزوار است.
بعد وقتی در افغانستان موج پشتو سازیوفارسی ستیزی آغاز شد نام این محل را تغیر دادند و شیندند گذاشتند.
شین در پشتو سبز را میگویند و دند دشت را یعنی دشت سبز یا همان سبزوار.

۱۱
۱
Mirza :

ممنون از راهنمایی شما

۷
۱
ناشناس :

اسرایلی هرجاباشد بهردلیلی ماخواهیم زد ایران نه عراق است نه افغانستان :یهودی درکشوراسلامی چه داره میخواهد نقشه اجرا کند انهامی دانن بربچه باایمان سپاه هیچ وقت به انهاچنین اجازه ای نخواهد داد

۵
۲
امید :

طبیعیه که اونجا باشن هرکس که با ایران دشمن باشه می‌ره اونجا یه حرکتی میزنه

۵
۱