آفریقا
بررسی تحولات اخیر لیبی؛ چرا ژنرال حفتر شکست میخورد؟ + نقشه لیبی
آفریقا, اخبار, لیبی, نقشه, یادداشت ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

در هفته های اخیر شاهد عقب نشینی گسترده ارتش ملی از مناطق شمال غربی لیبی نظیر صرمان، صبراته، الوطیه، جنوب طرابلس، ترهونه و مناطق غربی سرت و جولان نیروهای دولت وفاق در میدان خالی از رقیب بودیم. برخی از دلایل این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

برخی رسانه های غربی علت تغییر روند تحولات در کشور لیبی را “عملیات پهپادهای ترکیه” عنوان میکنند، با این حال این علت به تنهایی برای این تغییرات صادق نیست. این تغییر روند علل مختلفی دارد، از جمله:
۱- حمایت ترکیه و ورود نیروهای سوری به لیبی.
۲- عدم حمایت کافی امارات و مصر از ارتش ملی.
۳- سیاست خارجی بسته و مبهم ژنرال خلیفه حفتر.
۴- اتخاذ تاکتیکهای غلط نظامی ارتش ملی در جنگ شهری (بخصوص در طرابلس) و اجرای عملیاتهای دفاعی.

در واقع می‌توان گفت طرفین درگیر در لیبی، قواعد یک جنگ و هماهنگی با شرایط و امکانات موجود را بلد نیستند و در این میان پیروز ماجرا کسی است که بتواند استقامت بیشتری از خود در حاکمیت بر لیبی نشان دهد. از این رو نقش ترکیه بر تحولات لیبی مشخص می‌شود که باعث شد دولت وفاق بتواند در برابر حملات ارتش ملی توان خود را حفظ کند و در موقعیت مناسب ضربات خود را عملی کند.

با توجه به جهت حملات دولت وفاق پس از بازپسگیری مناطق یاد شده در شمال غرب لیبی، سیطره بر سه هدف(و منطقه) کلی توسط دولت وفاق پیش بینی می‌شود:
۱- پایگاههای نظامی نظیر الجفره، القرضابیه: برای جلوگیری از توان اجرای عملیاتهای هوایی ارتش ملی و همچنین جلوگیری از فرآیند جذب و آموزش نیروها و عملیاتهای زمینی.(دایره سبز در نقشه)
۲- میادین نفتی جنوب غرب لیبی نظیر الشراره و الفیل: به جهت راه اندازی مجدد پالایشگاهها و افزایش فروش و درآمد نفتی.(دایره قهوه ای در نقشه)
۳- منطقه هلال نفتی در شمال شرق لیبی: علاوه بر افزایش درآمدهای نفتی، به جهت تضعیف موقعیت ژنرال حفتر و منحل کردن تشکیلات وی.(دایره سیاه در نقشه)

به طور کلی جنگ لیبی تقابل دو جریان تابع «ترکیه_قطر» و «امارات_روسیه» است و هر زمان که یکی از این حامیان تصمیم به مداخله بگیرد و به مراتب هزینه بیشتری در لیبی بکند، کفه‌ی قدرت به سمت همان طرف نیز سنگینی خواهد کرد.

برای نمایش نقشه در اندازه اصلی کلیک کنید


 

 

یادداشت بالا را می پسندید؟ لطفا از ما حمایت کنید

 

۱۰ هزار تومان ۲۰ هزار تومان ۳۰ هزار تومان ۵۰ هزار تومان مبلغ دلخواه

 

در مورد ما بیشتر بدانید: صفحه کمک های مردمی

 

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظر در مورد "بررسی تحولات اخیر لیبی؛ چرا ژنرال حفتر شکست میخورد؟ + نقشه لیبی"

ناشناس :

این تحلیل خوبی بود برعکس بعضی از تحلیلهاتون..ممنون….و یه چیز دیگه اینکه الان دوبار به مواضع نیروهای مقاومت درشرق سوریه حمله کردن هواپیماهای ناشناس و تعدادی شهید ومجروح شدن ،یکیش پریشب اتفاق افتاد، ولی خبری ندیدیم راجبش اینجا،صحت داره؟

۳
۴
عرفان :

مصر و امارات و عربستان هر چی هم که حمایت کنند حریف ترکیه نمیشن فک کنم بعد لیبی ترکیه دهن عربستانو تو یمن سرویس کنه

۱۸
۴
علی :

از مصراته تا سرت رو کمتر از ۲۴ ساعت اومدن اینکه الان تقریبا ۳۰ ساعته پشت سرت هستن شاید روسیه وارد شده!
و سازماندهی هایی کرده یا اینکه سرتوگرفتن ما خبر نداریم هنوز

۱
۴
علی خان :

آرزو بر جوانان عیب نیست آمدی جانم به قربانت ولی حالا که معرکه تمام شده چرا .به نظر من اتفاقا ورود اتباع یک یا چند کشور اروپایی در دوران رنسانس به بعد این اتفاقات را دامن زده و تازه واردها معرکه بازیچه های به روز شده ایشان هستند

۲
FARIDON.GH484 :

آنچه جای تعجب است که ترکیه در حل مناقشه قطر با عربستان حمایت از قطر نمود وپایگاههای آنجا احداث نمود ودر حالیکه در لیبی تقابل قطر است سیاست را نمی توان پیشینی کرد وانچه ارزش ندارد اخلاق وانسانیت است

۵
۲
محمد :

ترکیه در لیبی پشت قطره نه مقابلش متن رو درست نخوندی

۶