از عملیات زباله تا تظاهرات تک نفره! وقایع این هفته باکو

جمعه ۲۳ خرداد ۹۹ - ۱۳:۳۴
https://iswnews.com/?p=32648

همزمان با موج همه گیری ویروس کرونا در ماههای گذشته ، مقررات منع آمد و شد در جمهوری آذربایجان نیز اجرا گردیده است. بدین ترتیب که شهروندان حتی با خودروی شخصی، مجاز به خروج از خانه نبوده و تنها برای انجام برخی کارهای خاص و به دفعات محدودی، پس از ثبت درخواست آنلاین و دریافت مجوز، قادر به تردد در سطح شهر می باشند. چنانچه فردی اقدام به خروج از خانه بدون مجوز نماید، توسط گشت های پلیس دستگیر شده و باید جریمه ای بالغ بر ۱۰۰ منات (تقریبا ۹۰۰ هزار تومان) بپردازد.

با توجه به اوضاع بد اقتصادی ناشی از ماهها قرنطینه و مبلغ بالای جریمه، طبیعی به نظر می رسد که موارد بسیاری از قانون گریزی و تعقیب و گریز شهروندان و پلیس بر سر اجرای این پروتکل در ماههای اخیر مشاهده گردد.

در روز یکشنبه این هفته در عجیب ترین این تعقیب و گریز ها یک شهروند آذربایجانی که بدون مجوز به معابر عمومی وارد شده بود، توسط ماموران پلیس مورد تعقیب قرار گرفته و به خانه اش در محله «ینی یاسامال» گریخت. اما ماموران پلیس اقدام به شکستن درب منزل نموده و فرد مورد نظر را دستگیر می کنند.

ویدیو دستگیری فرد مذکور


تصویر دستگیری این شهروند که به سرعت در شبکه های اجتماعی منتشر شد به «عملیات زباله» معروف می شود چرا که اهالی مجتمع مزبور با مشاهده خشونت ماموران پلیس، با پرتاب زباله به سوی آنها نارضایتی خود از این اقدامات خشونت بار ابراز می نمایند. اگرچه داستان تا همینجا به مراتب عجیب و تا حدودی بچگانه به نظر می رسد اما اقدام یک روز بعد پلیس در حمله مجدد به مجتمع مزبور به منظور دستگیری عاملان پرتاب زباله (که تصاویر منتشره بیشتر به یک عملیات ضد تروریستی شباهت دارد) ، شگفتی بیشتری را برانگیخت.

ویدیو حمله مجدد پلیس


با وجود آنکه همین رویدادها به مقدار کافی عجیب و غریب به نظر رسیده و تنها در جمهوری آذربایجان می توان شاهد چنین اتفاقاتی بود، انتشار تصویری مبنی بر برگزاری یک تظاهرات تک نفره توسط یکی از شخصیت های مدنی-رسانه ای به نام قیاس ابراهیموف در پشت بام منزلش، جورچین شگفتی ها در این هفته را تکمیل کرد!
این شخصیت رسانه ای که سابقه شعار نویسی های دیگری را هم در کارنامه خود دارد، در اعتراض به اقدامات اخیر پلیس بنری در پشت بام منزلش با محتوای «بس کن! بیدار شو! ساکت نمان! تو هم حرف بزن!» نصب کرده و با یک بلندگوی دستی ، موسیقی های حماسی پخش می کند که ماموران پلیس او را هم دستگیر می کنند. گفته می شود، دادگاهی برای رسیدگی به پرونده ابراهیموف به زودی برگزار خواهد شد.

دستگیری قیاس ابراهیموف


با وجود آنکه پروتکل های قانونی بسیاری در کشورهای مختلف جهان برای مقابله با همه گیری ویروس کوید ۱۹ در پیش گرفته شده است، اما به نظر می رسد که پروتکل های پلیسی – امنیتی جمهوری آذربایجان در مقابله با این ویروس، ممکن است حتی بیش از ویروس کرونا برای دولت این کشور دردسر ساز شود. تا کنون بیش از ۷۵۰۰ نفر در این کشور به ویروس کوید ۱۹ مبتلا شده و ۸۸ نفر جان باخته اند.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام