اخبار
یمن را بهتر بشناسید؛ نگاهی به جایگاه استان الجوف در یمن

شناخت و بررسی جایگاه استان الجوف و نقش این استان در تحولات یمن

استان الجوف با جمعیت قریب ۷۵۰ هزار نفر و مساحت ۳۰۶۲۰ کیلومتر مربع (کمی بیشتر از استان کردستان) در شمال یمن و مرز با عربستان سعودی واقع شده است.

عمده فعالیت مردم استان الجوف را دامپروری و کشاورزی تشکیل می‌دهد و به دلیل همپوشانی گسترده اراضی نیمه شرقی الجوف با بیابان ربع الخالی، تراکم و سکونت مردم غالبا در نیمه غربی این استان شکل گرفته است. آب‌وهوای این استان نیز در نیمه غربی معتدل و در مناطق بیابانی گرم و خشک عنوان شده است.
استان الجوف ۱۲ مدیریت دارد که اسامی این مدیریتها عبارتند از: الحزم، خب و الشعف، الغیل، الخلق، برط العنان، خراب المراشی، الحمیدات، رجوزه، الزاهر، المتون، المصلوب و المطمه.

اهمیت استان الجوف در وجود مناطق باستانی، اشرافیت به استان صعده و مأرب و همسایگی با استانهای صنعاء، عمران و حضرموت است.
نقش اشرافیت الجوف در طول تاریخ نیز برجسته بوده و اهمیت آن در اتصال نجران به سرزمینهای سبا، قَتَبان و جنوب یمن بوده است. این مسیر به لحاظ تجاری دارای ارزش فراوانی بوده و حتی ائتلاف سعودی در سالهای آغازین جنگ در یمن تلاش بسیاری برای تصرف آن کرد.

استان الجوف پس از آغاز جنگ یمن در خطوط مقدم نبرد واقع شد و ائتلاف سعودی در اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی با عملیاتی در محور غربی استان مأرب و الجوف، موفق به پیشروی تا مفرق الجوف و شهر الحزم شد. در ادامه این درگیریها شهر الحزم نیز در تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۱۵ میلادی (۲۷ آذر ۹۴) به سیطره ائتلاف سعودی درآمد.
در نهایت پس از چند سال درگیری، در تاریخ ۱ مارس ۲۰۲۰ میلادی (۱۱ اسفند ۹۸) انصارالله با انجام عملیات سنگینی موفق به بازپسگیری الحزم و سایر مناطق غربی استان الجوف شد.
انصارالله در طول این مدت نیز قصد بازپسگیری الحزم را داشت اما فتنه علی عبدالله صالح مانع از انجام عملیات شد و این نیروها به ناچار به صنعاء و جبهات دیگر منتقل شدند.

قبایل ساکن در این استان، قبیله بزرگ “بکیل” است که اکثر طوایف آن با انصارالله متحد هستند.
پایگاههای مهم نظامی در این استان شامل پایگاههای الکنایس، الخنجر، طیبه الاسم، اللبنات، البقع و غریمیل می‌شود که در حال حاضر الخنجر و اللبنات در کنترل انصارالله قرار دارد.

انصارالله برای کنترل استان الجوف و دستیابی به اهداف حاصله از آن نیاز به تحقق موارد ذیل را دارد:
۱- کنترل نیمه غربی الجوف.
۲- کنترل مسیر «الحزم_مفرق الجوف» و «الحزم_گذرگاه الخضرا» واقع در مرز عربستان سعودی.
۳- کنترل پایگاههای نظامی واقع در الجوف.

این موارد در کنار جلب نظر و همراهی قبایل الجوف، منجر به کسب پیروزی در جبهات استان مأرب و به شکست کشاندن حملات ائتلاف سعودی در جبهات مرزی شمال یمن خواهد شد که نقش موثری در روند جنگ یمن دارد.


نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 نظر در مورد "یمن را بهتر بشناسید؛ نگاهی به جایگاه استان الجوف در یمن"

ناشناس :

عالی بود و اگر در بارہ دیگر مناطق مھم جھان ھم بہ مشارکت بگذارید ممنون میشم.

۲۱
۴
ناشناس :

یمن یک سرزمین وحشی هست با دیگر مناطق متمدن دنیا مقایسه نکنید!

۲
۳۳
ناشناس :

بیشتر به نظر میرسه که یمنی ها دیدگاهی متعالی دارن که فقط از یک اجتماع با افکار تکانل یافته انتظار میره و وحشی های عالم با تمام صفات حیوان‌گونه خودشون به شکلی کاملا وحشیانه یا به یمن عزیز حمله‌ور شدن یا در قتل عام این ملت بزرگ به شکل‌های مختلف همکاری و مشارکت میکنن. هدف وحشی‌های عالم اینه که ملت عزیز یمن رو به زانو دربیارن

۶
۱
ناشناس :

وحشی اربابان تو هستن نه شیر مردان یمن

۱۱
۳
ناشناس :

اشتباهی منفی دادم

۳
امید :

انشاالله که انجام شودبا کمک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

۵
۱
ناشناس :

یمنی.باغیرت.هستن.انسان.شریف.
زیر..بار.زور.نمیروند.فرزندان.مالک.