یادداشت: آمریکا به دنبال شکست مقاومت سوریه این بار از دریچه بازسازی

 صمد محمدی
نویسنده: صمد محمدی
شنبه 31 خرداد 99 - 15:58
https://iswnews.com/?p=32868

آمریکا از اعمال تحریم هایی علیه بازسازی سوریه با عنوان قانون سزار به دنبال دو هدف مهم است. سرنگونی بشار اسد از طریق ممانعت از بازسازی و ایجاد نارضایتی های مردم و شعله ور کردن آتش اعتراضات مردمی این بار با رویکرد اقتصادی و نیز ممانعت از پاکسازی کامل سوریه از تروریست ها به ویژه ادلب و مناطق تحت تصرف کردها که آمریکا برای چپاول نفت در آنجا حاضر است.

پس از قریب به ۱۰ سال جنگ علیه دولت و ملت سوریه حالا محور غربی-عربی-عبری پس از ناتوانی در شکست محور مقاومت در جنگ به جنگ اقتصادی علیه سوریه روی آورده است. البته این جنگ اقتصادی تازگی ندارد و سوریه از آغاز جنگ با تروریسم درگیر تحریم های آمریکا و اروپا بوده است. این بار اما قانون سزار  مخصوصا بازسازی سوریه را هدف گرفته است.

قانون سزار؛ فرصت ها و تهدید ها برای نفوذ ایران در سوریه

قانون«سزار» در ۱۷ ژوئن اجرایی شد و مطابق آن تمامی شرکت کنندگان در تمامی بخش های اقتصادی سوریه  به خصوص زیر ساخت های این کشور مورد تحریم آمریکا قرار خواهند گرفت. اعمال این تحریم های از سوی آمریکا در حالی صورت می گیرد که بازیگران اصلی بازسازی سوریه دو متحد استراتژیک این کشور یعنی روسیه و ایران هستند که چندان اعتنایی به سیاست های یکجانبه آمریکا در جهان ندارند و البته هردو با نسبت های متفات تحت تحریم های آمریکا قرار دارند.

بررسی شرکت های روسی حاضر در بازسازی سوریه نشان می دهد که برخی از آن ها از جمله شرکت استروی ترانس گاز(STG) که متولی پروژه های مهمی چون توسعه بندر طرطوس و معادن سوریه است، سال ها است که تحت تحریم های آمریکا قرار دارد و این تحریم ها اثری بر فعالیت این شرکت در سوریه نخواهد داشت. از سوی دیگر مسئولان روسیه به صراحت اعلام کرده اند که فعالیت های اقتصادی آن ها در سوریه تحت تاثیر این تحریم ها قرار نخواهد گرفت.

ایران نیز که سال ها است تحت شدیدترین تحریم های آمریکا قرار دارد تقریبا اثری از این تحریم ها نخواهد پذیرفت. چرا که خود تحت تحریم است و در ارسال سوخت به کشور ونزوئلا که تحت شدیدترین تحریم های آمریکا قرار دارد نشان داد که از شکل گیری باشگاه تحریمی ها برای شکل دادن یک باشگاه اقتصادی خارج از حیطه نفوذ آمریکا مصر است.

از سوی دیگر این تحریم ها سبب خواهد شد تا کشورهایی مانند امارات و هند که می توانستند به رقبای بزرگ ایران در بازسازی سوریه تبدیل شوند، اکنون تقریبا از صحنه بازسازی سوریه حذف خواهند شد. امارات در طی این سال ها بسیار تلاش کرده است تا با نفوذ در اقتصاد سوریه بتواند از نفوذ بیشتر ایران در سوریه جلوگیری کن و در طولانی مدت نیز با حمایت از مهره های مخالف مقاومت و اسد بتواند ابتدا  نفوذ ایران در سوریه و سپس بشار اسد را تضعیف در صورت امکان حذف نماید. موضوعی که با این تحریم ها به محاق خواهد رفت.

دو هدف مهم آمریکا از اعمال تحریم ها علیه بازسازی سوریه

آمریکا و متحدانش به خصوص اسرائیل پس از ناتوانی در شکست دادن دولت سوریه و متحدانش در جنگ میدانی حالا می خواهند با ابزارهای اقتصادی دولت بشار اسد سرنگون کنند. بدینگونه که با اعمال فشارهای اقتصادی و ممانعت از سرمایه گذاری در راستای بازسازی این کشور سبب بروز نارضایتی در میان مردم شده و آتش اعتراضات مردمی را شعارهای اقتصادی را شعله ور کنند تا بتوانند مجددا دولت سوریه را تحت فشار قرار دهند. در واقع آنها می خواهند این بار با شعار نان بشار اسد را کنار بزنند. این موضوع در صورتی ناکام خواهد ماند که متحدین سوریه از جمله ایران در بازسازی این کشور به حرکت درآوردن چرخ ها اقتصادی مردمی را مد نظر قرار دهند.
هدف دوم تحت فشار قرار دادن دولت سوریه برای عدم باز پس گیری مناطق تحت تصرف تروریست ها از جمله ادلب است و نیزمناطق  تحت تصرف کردهای سوریه است که اکنون آمریکا برای چپاول نفت سوریه در آنجا حضور دارد.

صمد محمدی کارشناس سیاسی

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناشناس گفت:

  حضور روسیه دروهله اول استراتژیکیه ،اقتصادروسیه هم مثل ما متکی به نفتوگاز هست و وضع خوبی نداره،روسیه نمیادشرکتهای دیگه شو هم درمعرض تحریم قراربده،روسیه اگه بتونست نمیرفت باغربیهامذاکره کنه که بیان در سوریه سرمایه گذاری کنن….اوضاع ایران هم همه میدونن واویلاست،یه نظراینکه دوکانال پرس تی وی و آی فیلم بهدلیل نداشتن بودجه تعطیل شد با کوثر که قبلا شده بود اینارو گفتم که حجم وضع وخیم اقتصادی بیاد دستتون….بردن بنزین به ونزوئلا هم جنبه تبلیغی داشت بیشتر و سود بسیار کم واین اصلا هیچ ربطی به اوضاع اقتصادی خوب مانداره نهایتش بتونن بنزین بدن سوریه که میدادن ازقبل ،،،برای سرمایه گذاری باید پول کلان و تکنولوژی پیشرفته داشت وارتباطات خوب باجهان

  1. ناشناس گفت:

   این اوضاع بی ریخت اقتصادی نتیجه همون به اصطلاح سازش با جهان است که شما به اسم برجام در پاچه ملت کردید. البته ما با سازش با جهان مشکلی نداریم ولی شما دنبال سازش با جهان نیستید بلکه دنبال تسلیم در برابر جهان خواران هستید و البته که اولین چیزی که برای شما برجام دوستان آمریکا پرست اهمیتی ندارد معیشت مردم است وگرنه پس از تجربه تلخ برجام دوباره دنبال سواری دادن به این مستکبرین نبودید. تنها چیزی که برای شما اهمیت دارد گرفتن گرین کارت برای آقازدگان منحوستون و تفریح در سواحل فلوریدا وردست ترامپ است. من فقط یه پیشنهاد دارم لطفاً پایتان را از بیخ خر این ملت بردارید و یکبار برای همیشه این برجام لعنتی را فراموش کنید.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام