کودتا در حزب جمعیت اسلامی افغانستان

جمعه 13 تیر 1399 - 00:08
https://iswnews.com/?p=33230

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ در پی برگزاری جلسه شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی در روزهای گذشته، “صلاح الدین ربانی” با اکثریت رای اعضا از رهبری این حزب کنار گذاشته شد.

در این جلسه که شخصیت های اصلی حزب جمعیت اسلامی نظیر احمد ضیا مسعود (برادر احمد شاه مسعود)، مسعود خلیلی و… حضور نداشته اند؛ “عطا محمد نور” به عنوان رئیس شورای اجرایی حزب جمعیت و با حمایت های سیاسی خارج از حزب (اشرف غنی و عبدالله عبدالله)، علیه صلاح الدین ربانی برخواسته و وی را برکنار کرده است.
ربانی نیز با صدور بیانیه‌ی تندی عضویت عطا محمد نور، محمد یونس قانونی، کلیم الله نقیبی، عبدالحفیظ منصور، عبدالشکور واقف حکیمی، سید عنایت الله شاداب و عبدالستار مراد در جمعیت اسلامی را به حالت تعلیق درآورده است.
با توجه به این تنش ها انشقاق در حزب جمعیت اسلامی دور از انتظار نیست.

 

صلاح الدین ربانی فرزند برهان الدین ربانی رئیس‌جمهور سابق افغانستان، از حامیان اصلی عبدالله عبدالله در چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بود که به دلیل تقلب گسترده در انتخابات مخالف برنامه سازش با اشرف غنی و مذاکره با طالبان بود و پس از توافق عبدالله با غنی، تنش های سیاسی جدی‌ای با این جریان را آغاز کرد.

 

حزب “جمعیت اسلامی” نیز از قدیمی‌ ترین احزاب جهادی در افغانستان است که در سال ۱۳۴۸ شمسی با الهام گیری از جریان اخوان المسلمین توسط برهان الدین ربانی پایه گذاری شد و طرفداران آن عمدتا از نژاد تاجیک‌ و بعضا پشتون، ازبک و… هستند.
این حزب به رهبری سیاسی برهان الدین ربانی و فرماندهی نظامی احمد شاه مسعود،  به اندازه دو دوره ریاست جمهوری افغانستان را به عهده داشت و در طول سالهای اخیر قدرت و نقش سیاسی آن در حکومت افغانستان بطور هدفمندی کاهش یافته است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.