آمریکا
“هشدار امنیتی” سفارت آمریکا در بغداد یک هفته قبل از آغاز ناآرامی‌های این کشور؛ آیت الله سیستانی کشته های اعتراضات اخیر عراق را “شهید” خطاب کرد
آمریکا, عراق, غرب آسیا ۲۰ مهر ۱۳۹۸

اعتراضات عراق اینبار پس از اجرای چندین وعده از جانب نخست وزیر این کشور و دعوت از نمایندگان معترضین به پارلمان توسط ریاست پارلمان به پایان رسید؛ اما تعداد بالای کشته‌های این اعتراضات که بیش از ۱۰۰ نفر اعلام شده بود واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت.

در همین راستا آیت الله سیستانی مرجعیت عالی عراق دیدگاه خود را از طریق نماینده خود در خطبه نماز جمعه کربلا اعلام کرد.
آیت الله سیستانی دولت و سرویس‌های امنیتی را مسئول خونریزی این اعتراضات دانست و اعلام کرد دولت نمی‌تواند از این مسئولیت شانه خالی کند.
او ریختن خون‌های بی گناه را به شدت محکوم و با خانواده جان باختگان همدردی کرد و ایشان را “شهید” نامید.
ایشان همچنین از دولت و قوه قضائیه خواستند در مورد اتفاقات اخیر تحقیقات کامل صورت بگیرد و عناصری را که دستور تیراندازی به تظاهرکنندگان یا دیگران ‌را داده‌اند را برای عموم مردم افشا کنند.

در همین راستا برخی منابع به نقل از نزدیکان عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق آورده بودند؛ بر اساس اطلاعات دقیق امنیتی که طی روزهای گذشته جمع آوری شده است، سرویس اطلاعات رژیم صهیونیستی به همراه عناصری که از طرف سفارت آمریکا در بغداد اجیر شده بودند از اعتراض مردمی عراق بهره برداری کرده و تظاهرات‌های مسالمت آمیز را به سمت هرج و مرج و خرابکاری سوق دادند.
عبدالمهدی پیشتر در سخنانی گفته بود؛ برخی از شعارهایی که در تظاهرات و ناآرامی‎ها سرداده شد، نشان داد برخی در پی سوء استفاده از تظاهرات مردم هستند و قصد سیاسی کردن اعتراضات را دارند.

نکته بسیار جالب توجه آن است که در ۲۴ سپتامبر، حدود یک هفته قبل از آغاز ناآرامی‌ها، بدون آنکه خبر خاصی باشد سفارت آمریکا در بغداد به تمامی کارمندان دیپلمات و کنسولی حاضر در عراق “هشدار امنیتی” داده بود! این موضوع نشان میدهد که آمریکا از وقوع چنین حادثه ای یک هفته پیش از آن اطلاع داشته است و اتهامات وارده به آمریکا در دست داشتن در این ماجرا بیراه نیست…
لینک

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.