آمریکا
ثأثیر آتش‌سوزی در ناو آبی خاکی “یواس‌اس بونهوم ریچارد” بر ناوگان نیروی دریایی آمریکا در اقیانوس آرام

پس از وقوع یک انفجار نسبتاً قوی و آتش سوزی روز یکشنبه ۱۲ ژوئیه ساعت ۹ صبح به وقت محلی (ساعت ۱۹:۳۰ روز یکشنبه ۲۲ تیر ماه به وقت ایران) در ناو آبی خاکی یواس‌اس بونهوم ریچارد حاضر در پایگاه سن دیگو کالیفرنیا، این ناو به مدت ۴ روز در آتش سوخت و همچنان بررسی خسارت وارده به پایان نرسیده است.

آنچه از عکسها می‌توان فهمید آن است که بخشی از عرشه کاملاً از بین رفته است و یکی از دکل‌های ارتباطی‌ سقوط کرده و با توجه به مدت سوختن و دمای بالای سوختن ناو (حدود ۶۵۰ درجه سانتی‌گراد) احتمالاً بخش قابل توجهی از سیم‌کشی و تجهیزات ارتباطی حساس در منطقه اصلی آتش کاملاً از بین رفته است. این مطلب نشان می‌دهد حتی اگر این ناو بتواند به خدمت بازگردد این دوره بسیار طولانی خواهد بود.

بعد از ناو USS America (LHA-6) ناو USS Bonhomme Richard (LHD-6) دومین ناوی بود که جهت حمل F35-B (با توان برخاست کوتاه و نشست عمودی) در دست تعمیر و ارتقاء بود. این آتش‌سوزی موجب طولانی شدن فرآیند ورود به خدمت ۳ ناو باقیمانده از ۴ ناو مد نظر آمریکا برای ورود به اقیانوس آرام خواهد شد. این امر می‌تواند بر کلیه فعالیت‌های ارتش آمریکا در اقیانوس آرام در مقابل چین و حتی در تمام دنیا تأثیر منفی بگذارد.

ارتش آمریکا باید مأموریت های خود را کاهش دهد، یا برای تحقق تعهدات خود باید به دیگر اجزاء ناوگان خود فشار بیاورد. هر دو موجب ایجاد خطراتی خواهد شد. اولی موجب ناتوانی ناوگان در برابر تهدیدات احتمالی و یا غافلگیری نیروهای آمریکایی در مقابل دشمنان خود، و دومی هم موجب حوادث بیشتر خواهد شد، هر دو می توانند اعتبار آمریکا را در منطقه خدشه دار کنند.

مانند برخوردهای سال ۲۰۱۷ که دو ناوشکن USS Fitzgerald و USS John McCain را بیش از دو سال از خدمت خارج کرد. براساس تحقیقات نیروی دریایی آمریکا، خستگی خدمه، نقص آموزش و عدم پیروی از رویه‌ها در این حوادث نقش داشته‌اند، که منجر به کشته شدن ۱۷ ملوان آمریکایی شد.

اخیراً نیز فرمانده ناو هواپیمابر تئودور روزولت حاضر در پایگاه گوام که پس از شیوع Covid-19 که موجب آلوده شدن بیش از ۱۰۰۰ خدمه و مرگ یک ملوان شد، از سمت خود استعفا کرد.

آمریکا قصد دارد رزمایشی در دریای چین جنوبی با حضور دو ناو هواپیمابر و ۱۲۰۰۰ نیرو انجام دهد، که قرار بود ناو Bonhomme Richard نیز در آن شرکت داشته باشد. کلیه اتفاقات موجب تضعیف برنامه های واشنگتن در اقیانوس آرام خواهد شد.

شاید بنظر برسد اتفاقات مذکور یا آتش‌سوزی ها آنچنان بر ایالات متحده بزرگ و تأثیر گذار نیست، اما باید گفت سطح تهدیدات برای ایالات متحده گسترده و همه‌گیر است. نباید از سلسله اتفاقات وابسته به یک اتفاق کوچک غافل شد. اوضاع داخلی برای آمریکا نیز آنچنان مساعد نیست.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.