دانش نظامی: موشک هوا به سطح بریمستون

یکشنبه 5 مرداد 99 - 21:41
https://iswnews.com/?p=33920

موشک بریمستون (Brimstone) یک موشک هوا به سطح ساخت بریتانیا است که در سال ۱۹۹۶ طراحی و در سال ۲۰۰۵ به خدمت گرفته شده است. این موشک سال ۲۰۰۸ برای اولین بار در افغانستان بکار رفت؛ همچنین در طول عملیات الیامی در لیبی در سال ۲۰۱۱ بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفت. همچنین در دسامبر […]

موشک بریمستون (Brimstone) یک موشک هوا به سطح ساخت بریتانیا است که در سال ۱۹۹۶ طراحی و در سال ۲۰۰۵ به خدمت گرفته شده است. این موشک سال ۲۰۰۸ برای اولین بار در افغانستان بکار رفت؛ همچنین در طول عملیات الیامی در لیبی در سال ۲۰۱۱ بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفت. همچنین در دسامبر ۲۰۱۵ ، انگلستان از موشک های بریمستون در سوریه استفاده کرده است.

موفقیت موشک بریمستون را ۹۰‌% ارزیابی کردند؛ ولی میزان موفقیت واقعی در لیبی بالاتر از ۹۶% بوده است.

بریمستون یک موشک شلیک کن و بعد فراموش کن (FIRE AND FORGET) است. در این سیستم هدف‌گیری فقط کافیست اطلاعات کلی هدف قبل از شلیک در حافظه موشک برنامه‌ریزی شوند. تمام مراحل هدف‌یابی پس از شلیک توسط خود موشک انجام می‌شود.

نمونه‌ای از موشک بریمستون در جنگ اوکراین به کار گرفته شده است که نشان دهنده تغییر ماهیت استفاده آن است. این نمونه بدون تغییر در نحوه شلیک و پرتابگر و صرفا با تغییر در پروفایل پروازی و نصب پرتابگرهای چندتایی بر روی قفسه های منصوب بر خودرو در جنگ اوکراین مورد استفاده قرار گرفته است و ماهیت هوا به سطح به سطح به سطح تغییر کرده است.

تغییر ماهیت کاربردی موشک بریمستون در جنگ اوکراین

برد بریمستون ١ و ٢ در حالت پرتاب از روتورها یا بالگردها به ترتیب معادل ١٢ و ۴٠ کیلومتر است. (البته این برد برای وسایل پروازی بال ثابت که سرعت اولیه شلیک افزایش پیدا می‌کند ٢٠ و ۶٠ کیلومتر است.) در نتیجه گونه زمین پرتاب آن می‌تواند بردی معادل ۶ تا ٢٠ کیلومتر داشته باشد. در صورت تعریف پروفایل حمله از بالا احتمالا برد موشک کمی بیشتر کاهش پیدا خواهد کرد.

این موشک دارای سرجنگی دو مرحله ای خرج گود بوده و اطلاعاتی از میزان نفوذ آن موجود نیست اما این موشک توان حمله از بالا را داشته که ضعیف ترین قسمت یک تانک می باشد و زره آن از ۴٠٠ میلیمتر بیشتر نمی باشد، پس شانس انهدام تانک بسیار بالا است.

مشخصات:
وزن: ۴۸٫۵ کیلوگرم
طول: ۱٫۸ متر
قطر: ۱۶۸ م م
سرعت: ۴۵۰ متر بر ثانیه
برد: ۱۲ تا ۶۰ کیلومتر بسته به مدل پرتاب از هواپیما یا هلیکوپتر و ارتفاع پرتاب
هدایت: رادار میلی موجی و در برخی مدلهای با هدایت لیزری ترکیب شده است
دقت: یک متر
کلاهک: ۶٫۵ کیلوگرم کلاهک خرج گود دو مرحله‌ای

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. ناشناس گفت:

    لایک

  2. مهران گفت:

    برای حمله به قایق های سپاه موشک های بریمستون باید در فاصله ۶۰ کبلومتری آنها بتوانند بیایند. در زمان تنش حداقل تا شعاع ۲۰۰کیلومتری پرنده های متخاصم امنیت پرواز ندارند هلی کوپتر که اصلا نمی تواند تا شصت کیلومتری به پرواز در بیاید می مونه پهباد پس تهدید اصلی برای قایق های ما پهباد است

تبلیغات در تحولات جهان اسلام