تغییر رویکرد رسانه ای داعش، تهدیدی جدی برای آینده

نویسنده:
چهارشنبه ۱۵ شهریور ۹۶ - ۲۱:۴۴
https://iswnews.com/?p=3573

فیلمی چهل و پنج دقیقه ای برای آموزش کار با نرم افزار “افتر افکت”!

در ماه اخیر و در گرماگرم نبرد رقه و تلعفر و در شرایطی که داعش در حال از دست دادن مناطق تحت سیطره ی خود در عراق و سوریه بود، یکی از حسابهای کاربری داعش که به نظر متعلق به یکی از سربازان رسانه ای داعش بود، فیلمی را منتشر کرد که نشانه ای از تغییر شرایط و همینطور تلاش داعش برای تطبیق با شرایط جدید داشت.
فیلمی چهل و پنج دقیقه ای برای آموزش کار با نرم افزار “افتر افکت”!
یک نرم افزار به روز، حرفه ای و نسبتا جدید و بسیار کاربردی در حوزه ی تدوین فیلم که مستندسازها و تدوین گرها حتما با آن آشنایی دارند.
اولین مساله ای که با دیدن این فیلم به ذهن می رسد، حرکت داعش به سمت برون سپاری پروژه های تولیدی تصویری خود برای آینده است.

نکته اینجاست که حجم بسیار زیادی از محتوای رسانه ای تولید شده توسط ماشین رسانه ای داعش در طول چهار سال گذشته، در زیر لایه هایی تاریک، امن و کم رفت و آمد در اینترنت بارگذاری شده است. به این ترتیب، داعش عملا نیاز به وجود یک مرکز آرشیو سخت افزاری را برای ادامه ی فعالیت رسانه ای اش در آینده منتفی کرده است. یعنی سربازان رسانه ای داعش، صرفا بواسطه آشنایی با پس کوچه های فضای مجازی و با داشتن مهارت های لازم برای تولید، می توانند این مسیر را از هر کجای دنیا ادامه دهند. این تمرکز زدایی می تواند بخش مهمی از فعالیت رسانه ای آینده ی داعش باشد که نشانه ی دیگری از قابلیت انعطاف پذیری آنهاست.
این مساله هشداری برای آینده است.
حتی اگر از حجم تصاویر تولیدی داعش کاسته شود (که البته تا به امروز این اتفاق نیفتاده)، “بازتولید” محتواهای قدیمی (با توجه به حجم بسیار زیاد آنها) با روایتها و ساختارهای به روز و تازه تر، می تواند تا سالها بعد، با این شیوه ادامه پیدا کند.

باید کاری کرد این رسانه از کار بیفتد.

منبع : دیده بان

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام