جنایت خاموش، اطلاعات کلی درباره مسلمانان میانمار _ قسمت دوم

یکشنبه 19 شهریور 96 - 14:40
https://iswnews.com/?p=3679

هرچند آمارهای منتشر شده مربوط به اتفاقات اخیر برای مسلمانان روهینگیا متفاوت است، اما چیزی که مسلم است شمار مهاجران بیش از ده‌ها هزار نفر و جان باختگان نیز بیش از صدها نفر برآورد می شود.
به گفته ی ویویان تن«سخنگوی نمایندگی سازمان ملل متحد در منطقه»، تعداد مهاجرانی را که توانسته اند به بنگلادش برسند ۷۳ هزار نفر ذکر کرده است. در همین راستا خبرگزاری رویترز، شمار آوارگان را ۹۰ هزار نفر گزارش می کند.
آمار جان باختگان نیز از ۴٠٠ تا ۶٠٠٠ نفر ذکر می شود. در کل آمار قطعی به دلایل مختلف مشخص نیست.

شناخت کلی از مسلمانان میانمار:
«مردم مسلمان روهینگیا در استان راخین (آراکان) میانمار، اکثریت سنی مذهب هستند. در میانمار آمار دقیقی از جمعیت مسلمانان در دسترس نیست، ولی اکثر منابع داخلی و خارجی میانمار، جمعیت آنها را بین ۱.۱ تا ۱.۳ میلیون نفر تخمین می زنند.
همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، استان راخین یکی از محروم‌ترین استان‌های میانمار است و ساکنان آن حتی از ساده ترین حقوق برخوردار نیستند. اغلب مسلمانان روهینگیا در اردوگاه‌ها زندگی می کنند و بدون اجازه دولت اجازه خروج از استان و حتی زادوولد و… را ندارند.
اکثریت مسلمانان این کشور طی قرن گذشته از هند و بنگلادش به سمت میانمار جهت کار و… مهاجرت کردند.(در آن زمان میانمار استانی از هندوستان بشمار و مستعمره بریتانیا بود و استقلال نداشت.)
اکثریت مسلمانان میانمار اهل تسنن بوده و بنا به آمار مجمع جهانی اهل بیت «ع»؛ حدود ۴٠ هزار نفر شیعه نیز در میانمار زندگی می کنند.
مرکزیت تجمع شیعیان در شهر یانگون یا رنگون در (جنوب میانمار) است.(یک مسجد به همین نام در شهر آبادان توسط کارگران میانماری الاصل حدود صد سال پیش ساخته شده است.)
مسجد «مغول شیعه» یا «پنجه مسجد» در شهر یانگون محل اصلی تجمع شیعیان است که بیش از ۱۴٠ سال قدمت دارد. شیعیان در شهرهای ماندلی، آماراپورا، تانگ جی، تانگو، پروم، ساندوی، مالمین و میک چیتا نیز زندگی می‌کنند.
مذهب مسلمانان میانمار شافعی، حنفی، مالکی، حنبلی، چولیامسلم، بودامسلم، بنگالی‌مسلم و… است.
همان طور که می دانید اهل تسنن نیز به اهل بیت«ع» گرایش و علاقه دارند. در میانمار نیز چنین مطلبی صادق است.
مثلا پیروان مذهب چولیامسلم که اجداد آنها هندو مذهب بوده‌ و مسلمان شده اند، پنج تن آل عبا «ع» را قبول دارند و گاه به نام پنج تن فاتحه‌خوانی می‌کنند، ایام محرم اعمال خاصی دارند و احترام ویژه‌ای برای اهل‌بیت قائل‌اند. چولیامسلم ها با وهابیت نیز اختلاف دارند.
و یا پیروان مذهب بودامسلم (کسانی که تا امام ششم را پذیرفته‌اند، بودامسلم نامیده می‌شوند.) آنها فعالیت چندانی ندارند و در پایتخت میانمار سه مسجد متعلق به آنان است. شمار آنان نیز بیش از ۲۰۰۰ نفر نیست. بعضی از آنها در مراسم شیعه شرکت می‌کنند و تولد امام صادق(ع) را نیز جشن می‌گیرند.
سایر مذاهب نیز نظیر سوفیست ها و طریقه و… به اهل بیت گرایش دارند و مهم تر اینکه با وهابیت سخت مخالفند. شمار پیروان این گروه‌ها به بیش از ۵۰۰۰ نفر می رسد.»
از آمار و تعداد وهابی های میانمار اطلاعات موثقی در دست نیست.

حملات و جنایات اخیر در میانمار دلایل زیادی دارد. اما مهم ترین دلایل آن را می توان مخالفت با وهابیت، افزایش جمعیت آنها در میانمار، گرایش بوداییان به اسلام، و از همه مهم تر تحریک قدرت های خارجی ذکر کرد. البته این کشتارها و جنایات در حق مسلمانان ریشه تاریخی دارد اما لااقل در دهه اخیر وقوع چنین جنایات سنگینی، بدون چراغ سبز غرب و سایر قدرتها امکان پذیر نیست.

منبع اطلاعات در خصوص مذاهب مسلمانان میانمار: «ویکی شیعه»
تصویر مربوط به موقعیت کشور میانمار و استان راخین (آراکان) در غرب این کشور

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام