به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” شاخه داعش در مرکز آفریقا (ISCAP) با انتشار بیانیه ای ادعا کرد که حمله نیروهای امنیتی برای بازپسگیری شهر بندری موکیمبوا دا پرایا در منطقه کابو دلگادو را دفع کرده و در جریان این درگیریها ۲۰ نیروی تانزانیایی کشته شدند.

به گفته رسانه داعش، نیروهای مشترک ارتش تانزانیا و موزامبیک به مواضع داعش در شهر موکیمبوا دا پرایا در منطقه کابو دلگادو حمله کردند، با این وجود نیروهای داعش موفق شدند حمله را دفع کنند و این شهر در کنترل عناصر داعش باقی ماند.

در ماه های اخیر مسلحین تندرو تعدادی از شهرهای شمالی در منطقه کابو دلگادو را به تصرف خود درآورده و ده ها هزار نفر را آواره کردند.
حملات مسلحین از سال ۲۰۱۷ در شمال استان کابو دلگادو آغاز شد، اما پس از بیعت مسلحین أهل السنه والجماعه با داعش، حملات آنها در سال جاری شدت بیشتری گرفت. شهر موکیمبوا دا پرایا نیز در ۲۳ مارس(۴ فروردین ۱۳۹۹) پس از چند روز درگیری توسط نیروهای داعش تصرف شد.

شهر بندری موکیمبوا دا پرایا در نزدیکی پروژه های گاز طبیعی موزامبیک به ارزش ۶۰ میلیارد دلار قرار دارد. دولت موزامبیک از بندر موکیمبوا دا پرایا برای تحویل بار به پروژه های نفتی و گازی که حدود ۶۰ کیلومتر دورتر از سواحل موکیمبوا دا پرایا قرار دارد استفاده میکند. شایان ذکر است کشور موزامبیک داری منابع سرشار گازی است که توسط غول های نفتی جهان از جمله شرکت فرانسوی توتال در حال توسعه است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.