عکس| تحریم همه‌پرسی توسط اعراب و ترکمن ها در کرکوک و پافشاری بارزانی بر انجام این همه‌پرسی

یکشنبه 19 شهریور 96 - 19:57
https://iswnews.com/?p=3701

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” ١٣حزب از اعراب و ٧ حزب ترکمن کرکوک برگزاری همه پرسی در کرکوک را به دلیل غیرقانونی بودن آن تحریم و از شهروندان کرکوک خواستند در این همه پرسی شرکت نکنند.

در بیانیۀ احزاب ترکمن روز شنبه و احزاب اعراب کرکوک امروز یکشنبه آمده است، تصویب برگزاری این همه پرسی که توسط انجمن استان کرکوک با عدم حضور احزاب ترکمن و عرب این استان در ٢٩/٨/٢١٠٧ و مغاییر با قانون اساسی عراق انجام شد ،غیر قانونی است.

این در حالی است که مسعود بارزانی در روز های گذشته سیاست مصاحبه با شبکه های تلویزیونی را در پیش گرفته و با شبکه هایی همچون العربیه، بی بی سی فارسی و چند شبکۀ دیگر مصاحبه هایی را صورت داده است.

حرف هایی که در این مصاحبه ها بیشتر توسط بارزانی استفاده می شود ”آمادگی کردها به توسل به اسلحه برای نگه داشتن کرکوک ” ،”می‌خواهیم کرکوک سمبل همزیستی اقوام و ادیان باشد” و شاید از همه مهم‌تر “شرط برای به تعویق انداختن همه پرسی” است.

▪️”آمادگی کردها به توسل به اسلحه برای نگه داشتن کرکوک”
با شرایط موجود و اختلافات بین احزاب و اقوام در کرکوک و از آنجایی که کرکوک تا اکنون از نظر اداری وابسته و بخشی از دولت مرکزی این کشور است، با تهدید بارزانی بر توسل بر اسلحه برای نگه داشتن کرکوک و یکه‌تازی های وی پیشبینی می‌شود این شهر شرایط خوبی بعد ازاین همه پرسی نداشته باشد.

▪️”می‌خواهیم کرکوک سمبل هم‌زیستی اقوام و ادیان باشد”

انجمن استان کرکوک از ۴١ کرسی تشکیل میشود که ٢٩/٨/٢٠١٧ با شرکت نکردن ترکمن ها و اکثریت اعراب، کردهای این انجمن با ٢۶ کرسی توانستند برگزاری همه‌پرسی در کرکوک را به رای بگذارند و با همین ٢۶ کرسی برگزاری همه‌پرسی را تصویب کنند که این هم یکی از نشانه های عدم همزیستی و سواستفاده کردن از بودن اکثریت در این استان است.

▪️”شرط برای به تعویق انداختن همه‌پرسی”
در حالیکه بارزانی با عدم حمایت بین‌المللی (به غیر از رژیم اسرائیل، عربستان و امارات) روبرو شده است و با مخالفت دولت مرکزی عراق، ترکیه، ایران، آمریکا و کشورهای دیگر اروپایی بر عدم برگزاری این همه پرسی و یا به تعویق انداختن آن مواجه شده است، چندین بار خواستار دادن ضمانت در صورت به تعویق انداختن آن برای برگزاری این همه‌پرسی در تاریخ دیگری شده است که در جواب یکی از خبرنگارها که شما با چه ضمانتی راضی به به تعویق انداختن همه‌پرسی میشوید، گفته است، تصویب تاریخ برگزاری همه‌پرسی در پارلمان عراق میتواند یکی از این ضمانت ها باشد.
در حالیکه این همه‌پرسی هیچ مشروعیتى تاکنون ندارد در صورت رضایت طرف مقابل میتواند یکی از همان امتیازهایی باشد که خیلی ها بر آن باور بودن همه‌پرسی برای گرفتن امتیاز همچون سال‌های گذشته از دولت مرکزی بوده است.

 

حزب پارتی به رهبری بارزانی بیش از دو سال پیش با استفاده از سلاح پارلمان این اقلیم را که قصد تصویب چند قانون در راستای تعدیل ریاست اقلیم را داشت جلوگیری، و مانع ورود رئیس پارلمان(از حزب گوران(تغییر)) به شهر اربیل و ساختمان پارلمان شد تا عملا درهای این پارلمان تا به امروز بسته بماند و دولتی که ریاست و وزارت های کلیدی آن را در دست دارد بدون نظارت پارلمان اداره کند.
اما این بار بارزانی برای مشروعیت بخشیدن به همه‌پرسی خود، این روزها سعی میکند همان پارلمانی را که خود به تعطیلی کشانده بود را فعال کند اما با شرط بر اینکه قانون ریاست اقلیم به رای گذاشته نشود که این با مخالفت چند حزب دیگر روبرو شده است.
آخرین خبرها در این مورد از این قرار است که بارزانی قصد دارد از روشی که در کرکوک برای تصویب برگزاری همه‌پرسی به کار گرفته شد استفاده، و از طریق پارلمان اقلیم و با جمع آوری اکثریت اعضا با وجود عدم حضور رئیس و معاون پارلمان، به این همه پرسی مشروعیت ببخشد.

 

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام