نقض آتش بس در قره باغ

یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹ - ۱۲:۴۱
https://iswnews.com/?p=37745

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” علیرغم توافق آتش بس اعلام شده بین ارمنستان و آذربایجان و اعلام اجرای آن از ظهر روز شنبه در منطقه قره باغ، بمباران های توپخانه ای و درگیریهای زمینی پراکنده در منطقه ادامه دارد و عملا آتش بس اجرا نشده است.

ظهر روز شنبه و پس از ساعت ۱۲ ظهر که زمان اعلامی جهت اجرای آتش بس بود، رسانه های ارمنستان از نقض آتش بس توسط آذربایحان و تداوم بمباران مناطق مختلف قره باغ و همچنین تحرکات نظامی نیروهای آذربایجانی در محور هادروت خبر دادند.

بر اساس اطلاعات منابع میدانی روز گذشته نیروهای ویژه آذربایجان که با سلاح های سبک برای نفوذ به عمق جبهه جنوبی قره باغ اعزام شده بودند در قسمتهایی از هادروت و اطراف آن به محاصره درآمدند. برخی منابع تعداد این نیروها را تا ۲۰۰ نفر تخمین می‌زنند که با خطوط اصلی فاصله زیادی دارند. با توجه به این موضوع و ادامه درگیریها در جبهه های جنوبی قره باغ پس از اجرای آتش بس، بعید به نظر نمیرسد که نقض توافق آتش بس در جبهه هادروت توسط آذربایجان برای بیرون کشیدن این نیروها بوده باشد…

از سوی دیگر شب گذشته نیز دولت آذربایجان، نیروهای ارمنستان را به نقض توافق آتش بس و بمباران شهر گنجه متهم کرد. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط آذربایجان در این حمله ۷ نفر جان خود را از دست دادند. همچنین طرف آذربایجانی از ساقط کردن یک پهپاد ارمنستان در مینگه‌چویر خبر داد.

بصورت کلی و با توجه به اتفاقات ۲۴ ساعت گذشته، آتش بس در قره باغ به هیچ عنوان اجرایی نشده است و به نظر میرسد طرفین برای اجرای آن نیاز به فشارهای سیاسی و حتی نظامی بیشتری دارند و این موضوع میتواند پای طرف های خارجی را در منطقه باز کند؛ موضوعی که مسئله قره باغ را بیش از پیش پیچیده تر خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام