آخرین اخبار از درگیریهای آذربایجان و ارمنستان، ۲۱ مهر ۹۹ + نقشه میدانی

دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹ - ۱۷:۱۶
https://iswnews.com/?p=37765

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” پس از دو هفته از آغاز نبردها در منطقه قره باغ، درگیریهای زمینی و دوئل های توپخانه ای همچنان بین نیروهای آذربایجانی و ارمنستانی ادامه دارد.

درگیریها در منطقه قره باغ درحالی ادامه دارد که قرار بود بر اساس توافق صورت گرفته در مسکو، طرفین از ظهر روز شنبه درگیریها را متوقف کنند؛ اما عملا هیچ یک از طرفین به این توافق پایبند نبودند و درگیریها و تبادل آتش توپخانه ای ادامه پیدا کرد. در این خصوص هریک از طرفین دیگری را به نقض توافق آتش بس متهم میکنند.

اخبار میدانی جبهات به شرح زیر است:

– طی سه روز گذشته خطوط درگیری در جبهات قره باغ تغییر خاصی نکرده است و بیشتر درگیریهای زمینی در محور هادروت متمرکز شده است. جایی که نیروهای آذربایجانی تلاش میکنند با پیشروی در منطقه هادروت و تصرف این روستا جای پای خود را در جنوب قره باغ محکم کنند.

الهام علیف رئیس جمهور آذربایجان روز جمعه(۱۸ مهر) در توییتی اعلام کرد روستاهای هادروت، چایلی، یوخاری گوزلک، گیشلگ، گرجلی، افندیلر، سلیمانلی و سور به کنترل نیروهای آذربایجان در آمده است اما در ادامه مشخص شد که برخی از نقاط یاد شده از جمله هادروت هنوز به کنترل نیروهای آذربایجانی درنیامده است.

از سوی مقابل نیروهای ارمنستان نیز بشدت در این محور مقاومت میکنند. منابع ارمنستانی عنوان کرده اند که طی دو روز گذشته، آذربایجان نیروها و تجهیزات بسیاری را به سمت جبهه هادروت ارسال کرده است و این نشان از تصمیم جدی آذربایجان برای پیشروی در این محور است.

– نیروهای ارمنستان یک فروند هواپیمای نظامی سبک An-2 را در در جبهات شرقی قره باغ(احتمالا در نزدیکی فضولی) سرنگون کردند.

– توپخانه ارمنستان و آذربایجان بشدت فعال هستند و مواضع یکدیگر را بمباران میکنند. توپخانه آذربایجان از یک سو شهر استپاناکرت مرکز ناحیه خودمختار ناگورنو-قره باغ را هدف قرار میدهد و توپخانه ارمنستان نیز شهر مهم گنجه را مورد هدف قرار داده است. این بمباران ها درحالی ادامه دارد که طرفین یکدیگر را به نقض قوانین بین المللی و هدف قرار دادن مناطق غیرنظامی متهم میکنند. با توجه به شواهد موجود کاملا مشهود است که متاسفانه هر دو طرف درگیر در این خصوص دروغ گفته و هر دو ناقض قانون های بین المللی هستند.

– وزارت دفاع ارمنستان اسامی ۹۶ نفر از نیروهای این کشور که در نبردهای اخیر جان خود را از دست دادند منتشر کرد.

کلیک کنید
به اشتراک بگذارید:

حمایت شما از تحولات جهان اسلام

10 هزار تومان  20 هزار تومان  30 هزار تومان  50 هزار تومان 100 هزار تومان
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام