پرسش مخاطب: چرایی توقف عملیات انصارالله در مأرب؟

جمعه 25 مهر 99 - 23:34
https://iswnews.com/?p=37909

پاسخ این سوال دو جنبه‌ی ظاهری و باطنی دارد.

آزادسازی مأرب هدفی است که پس از انجام عملیات فأمکن منهم و دستیابی به اهداف عملیات یعنی پاکسازی مدیریت نِهم و شهر الحزم مرکز استان الجوف، مطرح شد.

ترکیب و موقعیت استان مأرب با سایر استانهایی که تاکنون انصارالله در آن عملیات زمینی انجام داده است، نظیر الحدیده، صعده، الجوف و… متفاوت است.
در جوامعی همانند یمن که تفاوت عقاید سیاسی، مذهبی و همچنین کثرت قبایل و… وجود دارد، کسب پیروزیهای نظامی و آزادسازی شهرها برای یک جریان همانند انصارالله، گامی ابتدایی است که ممکن است در روزهای آغازین حرکت آنها محقق شود، اما تثبیت این پیروزیها بنا به علل یاد شده با مشکلات فراوانی روبرو خواهد شد. بنابراین انصارالله در جریان عملیات های زمینی ابتدا از همراهی قبایل منطقه مورد نظر اطمینان حاصل می‌کند و سپس عملیات نظامی را اجرایی می‌کند. در واقع انصارالله برای تحمیل شکست با ائتلاف سعودی نمی‌جنگد بلکه برای تثبیت شکست ائتلاف با آنها می‌جنگد.
در نظر داشته باشید که این تحلیل، یک نظر یا بررسی شخصی نیست، بلکه نتیجه برآمده از عملیات های انصارالله در چند سال اخیر از کنترل صنعاء و عدن تا سقوط عدن و عملیات الحدیده و… است؛ که حالا انصارالله به دلیل کسب تجربه چند سال اخیر و یا بنا به نظر مستشاران مقاومت، این موضوع را سرلوحه کار خود قرار داده و بدان عمل می‌کنند. این جنبه باطنی توقف های انصارالله در عملیات های زمینی است.

و اما جنبه ظاهری این توقف ها، مواردی همچون مذاکرات آتش‌بس و تبادل اسرا و…، تدارک عملیات، انجام مراحل اطلاعاتی عملیات و سایر موارد است که در تحولات روزانه یمن شاهد آن هستیم.

در پایان باید گفت که این تحلیل از موضوع نباید ما را جنبه های مضر این توقف ها و تعلل های پیش آمده غافل کند. چرا که سعودی ها در این برهه از زمان به علل مختلف از جمله خروج نیروهای سودانی از جنگ، ضربات سنگین نظامی انصارالله، فشار رسانه ای و… در موضع ضعف و لاک دفاعی فرو رفته اند و منتظر به وجود آمدن اتفاقات سیاسی دلخواهشان در آمریکا هستند؛ و آنچه که مسلم است سعودیها از ورود مستقیم آمریکا یا اسرائیل به جنگ یمن ناراحت نخواهند شد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. جواد گفت:

  سلام
  خدا قوت
  دمتون گرم
  طرح جدید سایت هم مبارک

  یه نکته درمورد طراحی سایت
  قسمت آخر صفحه که جای تبلیغاته یه مشکل کوچیک داره
  این قسمت توی موبایل یه ستون از بنر ها میشه که اسکرول داخلی می خوره، چون طولش زیاده تقریبا تمام صفحه رو میگیره و کاربر به سختی میتونه صفحه اصلی رو اسکرول کنه و به جاش فقط تبلیغات اسکرول میخوره
  به خصوص روی موبایل نه چندان بزرگ

  موفق باشید
  یا حق

 2. احسان معتمدی گفت:

  سلام
  بنده هرچند از اینکه رهبر مجاهدان اسلا حاج قاسم شهید شدند و ناامیدی در بین مردم مسلمان زیاد شده چون این مطلب بهمراه فشار شدید تحریم امریکا که توسط نوکرانش در خلیج فارس بر ضد ما اجرا می شود
  اما به یقین اسلام از یمن پیروز خواهد شد و خدواند اجر مجاهدان و شهدای اسلام را بی ثمر نمیکند پس ما منتظر میمانیم تا پیروزی های بیشتر و بیشتر زیاد شود و مجاهدان اسلام پیکره غربی های فاجر و کثیف و لواط گر را از منطقه ما بیرون کنند و حکام عربی را برکنار کنند که اسلام بتواند نفس بکشد

تبلیغات در تحولات جهان اسلام