برگزاری همه‌پرسی در شمال عراق، لجاجت یا سیاست؟!

شنبه ۲۵ شهریور ۹۶ - ۱۰:۰۲
https://iswnews.com/?p=3836

لجاجت یا سیاست؟
خبری که این روزها تیتر اکثر خبرگزاری های جهان شده است، عراق و برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان این کشور است، همه‌پرسی که توسط تصمیم شخصی بارزانی و موافقت چند حزب در این اقلیم و همراه نشدن چند حزب دیگر در این پروسه، به جایی رسیده است که احتمال ناآرام شدن عراق بخصوص منطقه کرکوک وجود دارد.
شهری که می رفت روی آرامش به خود ببیند با تصمیم چند حزب، این روزها خبرهای خوبی از آن به گوش نمی رسد.

برکناری استاندار کرکوک توسط مجلس عراق، ارسال تعداد قابل توجهی از نیروهای پیشمرگه اقلیم به این شهر، تحریم کردن همه پرسی از جانب اعراب و ترکمن های این شهر، رژه نیروهای وابسته به بدر در طوزخورماتو همه و همه بیانگر احتمال وقوع اتفاقاتی ناخوشایند در این منطقه را می دهد.

درحالیکه دولت عراق و همۀ کشورها با برگزاری این همه‌پرسی به طور رسمی مخالفت خود را اعلام کرده اند (به غیر از رژیم اسرائیل که رسماً اعلام حمایت کرده است) ولی باز هم شخص بارزانی بر برگزاری آن پافشاری میکند.

در چند روز گذشته با ورود بریت مک گورک نماینده آمریکا به منطقه شمال عراق و ملاقات با احزاب کُردی این منطقه و اعلام مخالفت ١٠٠٪‏ کشورش با برگزاری این همه‌پرسی در تاریخ ٢۵/٩/٢٠١٧، بار دیگر رسماً مخالفت آمریکا را اعلام کرد، مک گورک با همراهی نمایندگان سازمان ملل، بریتانیا، فرانسه و آلمان در عراق و با هماهنگی دولت عراق روز پنجشنبه نشستی با بارزانی برای اعلام مخالفت و دادن جایگزینی برای لغو همه‌پرسی در تاریخ مذکور برگزار کرد، و بعد از این نشست اعلام کرد جایگزینی که بارزانی می خواست را به او دادیم.

اما بارزانی بعد از گذشت چند ساعت از این نشست، از نبود جایگزین سخن گفت و عصر روز جمعه پارلمان این اقلیم را که با مخالفت و عدم حضور رئیس پارلمان، معاون و ۴٣ نفر از اعضا، و بعد از گذشت نزدیک به دو سال از غیر فعال بودن آن که با دستور او اعمال شده بود، با حضور ۶٨ نفر از اعضا فعال کرد و با به دست گرفتن ریاست پارلمان توسط حزب خود، برگزاری همه‌پرسی در ٢۵/٩/٢٠١٧ را به رای گذاشت و با ۶۵ رای مثبت آن را تصویب کرد تا وضعیت پیچیده‌تر شود.

در همین راستا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه اختصاصی با شبکه «آ خبر» در رابطه با اظهارات بارزانی در باره همه پرسی اداره اقلیم کردستان عراق اعلام کرد: آقای بارزانی از موضع ما در این خصوص به خوبی آگاه است. به نظر بنده اظهارات وی کاملا اشتباه است، زیرا از حساسیت چندین ساله ما نسبت به تمامیت ارضی عراق باخبر است. اقدام به انجام برخی عملیات در حد خود علی رغم آنکه از حساسیت ما و ویژه بودن منطقه کرکوک آگاه است را به هیچ وجه درست نمی دانم.

وی تصریح کرد: این اقدام را چیزی بیشتر از نادانی نمی دانم، این اقدام به طور جدی سیاستی غیرحرفه‌ای است، چنین درکی از سیاست وجود ندارد.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اظهارات بارزانی که گفته “تا این لحظه موضوعی بیان نشده. چنین چیزی گفته نشده، پیشنهاد جدیدی ارائه نشده است”، گفت: دیدگاه و نظر ما روشن است. اما وی (بارزانی) میزان حساسیت ما را پس از جلسه شورای امنیت ملی و هئیت وزیران در ترکیه واضح و روشن خواهد دید.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام