آخرین اخبار از درگیریهای آذربایجان و ارمنستان، ۱۰ آبان ۹۹ + نقشه میدانی

شنبه ۱۰ آبان ۹۹ - ۲۲:۰۱
https://iswnews.com/?p=38376

– الهام علیف سخنگوی نیروهای مسلح آذربایجان روز گذشته از کنترل روستاهای خداوردلی، قربان تپه، شاه ولدلی در منطقه جبرائیل و علادین، وجنلی در منطقه زنگیلان و کاودادیغ، ممر، مولالی در منطقه قبادلی به دست نیروهای آذربایجانی خبر داد.
ذکر این نکته قابل توجه است که تقریبا تمامی اسامی اعلام شده در عملیات های پیشین بدست نیروهای آذربایجانی افتاده بود.

– مقامات ارمنستان از رسیدن درگیریها به نزدیکی شوشا خبر میدهند. بر اساس اطلاعات ارائه شده دو روستا در جنوب شوشا از وجود نیروهای خط شکن آذربایجانی پاکسازی شده است. رئیس جمهور منطقه موسوم به جمهوری قره باغ(آرتساخ) نیز پیشتر اعلام کرده بود که نیروهای آذربایجان در ۵ کیلومتری شوشا حضور دارند.

علیرغم توافق اعلامی بین آذربایجان و ارمنستان توسط گروه مینسک مبنی بر توقف بمبارانهای مناطق غیرنظامی، بمباران ها علیه مناطق شهری و غیرنظامی ادامه دارد.
صبح روز شنبه رسانه ارمنستان از بمباران بازار مرکزی، شهر استپاناکرت(خانکندی) شوشا، مارتونی و گرگر خبر داد. از سوی دیگر رسانه آذربایجان نیز از بمباران مناطق ترتر، آقدام و آغجابدی خبر داد.

ارمنستان با انتشار ویدیویی، آذربایجان را به استفاده از سلاح ممنوعه فسفری متهم کرد. آذربایجان ضمن رد این ادعا عنوان کرد که ارتش آذربایجان هیچ سلاحی که از منظر بین الملل ممنوعه باشد در اختیار ندارد.
آذربایجان همچنین اعلام کرد به معلوماتی دست یافته است که نشان میدهد مقادیر زیادی از مواد فسفر توسط ارمنستان به خطوط مقدم نبرد انتقال یافته است. به گفته آذربایجان احتمالا هدف از انتقال این مواد به منطقه، برای هدف قرار دادن ارتش آذربایجان و همچنین پخش اطلاعات غلط و متهم کردن آذربایجان به استفاده از مواد فسفری در جنگ می باشد.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان با ارسال نامه ای به رئیس جمهور روسیه ولادمیر پوتین بصورت رسمی خواستار رایزنی های فوری برای تعیین نوع حمایت روسیه برای تأمین امنیت ارمنستان شد. در این نامه به “تهاجم نظامی آذربایجانی-ترکی” و “تروریست های مسلح خارجی” اشاره شده است.
لازم به ذکر است این درخواست بر اساس ماده ۲ معاهده دوستی، همکاری و کمک متقابل ۱۹۹۷ عنوان شده است و تنها به مشاوره اختصاص دارد. بعبارت دیگر این درخواست در راستای ماده ۴ معاهده CSTO درخواست نشده است.

– نیروهای ارمنستان یک پهپاد آذربایجان را در منطقه استپاناکرت(خانکندی) مورد هدف قرار دادند.

– رسانه های آذربایجان تصاویری از تلفات نیروهای ارمنستانی در روستای زنگیلان منتشر کرده اند که در آن تعدادی از اجساد نیروهای ارمنی بروی زمین افتاده اند. اما دستان بسته بعضی از این کشته ها خبرساز شده است و رسانه های ارمنستان با استناد به این تصاویر عنوان کرده اند که این موضوع نشان دهنده ی آن است که زندانیان جنگی توسط نیروهای آذری اعدام میدانی شده اند. بر اساس اطلاعات ماهواره ای بدست آمده این تصاویر مربوط به ۲۴ اکتبر(هفت روز پیش) است.

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
به اشتراک بگذارید:

حمایت شما از تحولات جهان اسلام

10 هزار تومان  20 هزار تومان  30 هزار تومان  50 هزار تومان 100 هزار تومان
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. عباس زاده گفت:

    آذربایجان در مورد حجوم اشتباه نظامی دارد یعنی تاکتیک نظامی شروع عملیات از جنوب یک محاسن دارد ولی از شمال سه محاسن دارد که باید از شمال شروع می کرد یعنی از جنوب حمله کردن نشان این را می دهد که به ایران پشت کرده و کشور های دیگر احساس کنند که ایران از آذربایجان حمایت تاکتیکی می کند که در سازمانهای دیگر ایران را محکوم کنند .ولی ایران کشور پخته جنگ استراتیژیک می باشد. که در جنگ عراق ۵۰ نفر ایران در خرمشهر لشکر عراقی را زمین گیر کرده بود ولی برادران آذری در حمله ارمنستان با چوب دستی فرار کردند و دنبال چاخر های مانده خود بودند نه خاک هر کس در آن زمان در مرزخدافرین بود می فهمید که چکونه جنگی بود اگر مستشاران ایران یعنی آذربایجان شرقی نبود ارمنی ها تا باکو هم می رسدند این جنگ را اگر در عرض دو ماه جمع نکند آذربایجان شکست می خورد باید جنک رازود به نفع خود آذربایجان به پایان برساند

تبلیغات در تحولات جهان اسلام