آخرین اخبار از درگیریهای آذربایجان و ارمنستان، ۱۸ و ۱۹ آبان ۹۹ + نقشه میدانی

دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹ - ۲۲:۴۷
https://iswnews.com/?p=38631

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” بر اثر حمله نیروهای آذربایجانی به بالگرد نظامیان روسیه در مرز نخجوان دو نظامی ارتش روسیه کشته شدند.

– نیروهای آذربایجانی پس از چند روز نبردهای سنگین در نهایت موفق شدند شهر مهم شوشا را از کنترل نیروهای ارمنستانی خارج کنند. هرچند که طرف ارمنستانی کنترل کامل آذربایجان بر شهر شوشی را رد می کند اما با توجه وضعیت میدانی، این شهر اکنون در کنترل نیروهای آذربایجان است.
در حال حاضر نبردهای سنگین در اطراف شوشا بین طرفین ادامه دارد.

– در ۱۸ آبان ماه، الهام علیف در حرکتی نمادین با لباس نظامی بر سر مزار حیدر علیف حاضر شد و سپس خبر سیطره آذربایجان بر شهر مهم شوشا را بصورت رسمی اعلام کرد.

– بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط الهام علیف، روستا و مناطق قبو دلاغاردا، یال پیرحمدلی، یوخاری یغلیوند، دلاغاردا، سید محمودلو، شکرجیک، مردنلی، شیخلی، گاراممدلی، حاجیلی،حسینبیلی، سراجق در منطقه فضولی و دمیرچیلر، کاناکچی، مدتکند، سیغناق، شوشاکند، مختار، داشآلتی در منطقه خوجالی و سوسنلق، دومی، تاغ، آکاکو، آزیخ، متس تاغلار، سلاکتین، زغالبولاغ، آراغول، تغاور، بویوک تغاورد، زرداناشن، شهر در منطقه خوجاوند و حسینلیلر، سویودلو، آشاغی سیریک، غالجیغ، ملاحسنلی، اصغرخانلی، یوخاری نوسوس، عاشق ملیکلی، نفتالیلار، گرر، چلبیلر در منطقه جبرائیل و یوخاری مللو، آشاغی مللو، خوچیک، گرمانلی، خندک، حمزلی، مهریزلی، هال، باللیغایا، اولاشلی، تینلی، خوجهان، بویونگر، غاراغویونلو، چرلی در منطقه قبادلی و کچیکلی، اردکلی، آشاغی گوزدک، گوشآلتی، میرزاجماللی، سوبو، غراغوز، اسگندربیلی، بارتاز، سیگیرت، شوکوراتاز در منطقه زنگیلان و گولبرد، صفیان، ترکلر در منطقه لاچین به کنترل نیروهای آذربایجانی درآمد.
ذکر این نکته در خصوص اسامی بالا قابل توجه است که بعضی از آنها مطابق معمول تکراری هستند و در روزها و هفته های گذشته آزاد شده اند. (در نقشه با دایره آبی مشخص شده است)

– ادامه درگیریها در جنوب منطقه خوجاوند بین نیروهای آذربایجان و ارمنستان.

– ادامه درگیریها بین نیروهای آذربایجان و ارمنستان در روستای کارمیر شوکا در جاده فضولی-شوشا.

– بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط آذربایجان، از آغاز درگیریها از ۶ مهر(۲۷ سپتامبر) تاکنون بر اثر حملات نیروهای ارمنستان ۹۳ غیرنظامی جان خود را از دست داده اند و ۴۰۷ نفر دیگر زخمی شده اند.

– مولود چاوش اغلو وزیر امور خارجه و حلوسی آکار وزیر دفاع ترکیه با رئیس جمهور آذربایجان الهام علیف در باکو دیدار و گفتگو کردند.

– نیروهای ارمنستان یک فروند پهپاد بیرقدار ترکیه را در منطقه قره باغ سرنگون کردند.

– توپخانه اذربایجان شب گذشته و صبح امروز شهر خانکندی را در چندین نوبت مورد هدف قرار داد.

– پس از پیشروی نیروهای آذربایجان در شوشا و قطع مسیر خانکندی-لاچین و رسیدن درگیریها به خانکندی بسیاری از اهالی خانکندی در حال ترک این شهر و فرار به سمت ارمنستان هستند.
لازم به ذکر است، با توجه به اینکه جاده ارتباطی خانکندی به ارمنستان زیر آتش نیروهای آذربایجانی قرار دارد و جاده کلبجر نیز بطور کامل امن نمیباشد، برخی بر این باورند که ویدیوی منتشر شده در خصوص فرار مردم از خانکندی چندان قابل استناد نیست…

نیروهای آذربایجانی در منطقه نخجوان یک فروند هیلکوپتر Mi-24 ارتش روسیه را در نزدیکی یراسخ مورد هدف قرار داده و سرنگون کردند. بر اثر این حادثه دو نفر از نظامیان ارتش روسیه کشته شدند.

– توپخانه آذربایجان روستای داویت بک در داخل خاک ارمنستان را مورد هدف قرار دادند.

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
به اشتراک بگذارید:

حمایت شما از تحولات جهان اسلام

10 هزار تومان 20 هزار تومان 30 هزار تومان 50 هزار تومان 100 هزار تومان
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سید رسول زنگانلی گفت:

  پس از پیشروی نیروهای آذربایجان در شوشا و قطع مسیر خانکندی-لاچین و رسیدن درگیریها به خانکندی بسیاری از اهالی خانکندی در حال ترک این شهر و فرار به سمت ارمنستان هستند.
  آره تاریخ داره تکرار میشه.همون ارمنی های متجاوزی که ۲۹ سال پیش مردم شریف و مسلمان آذربایجان رو از خانه هایشان در شوشا و خانکندی فراری دادند دقیقا به همان شکل دارن از همون جا فرار میکنن.پس خدا عادل است.

  +۱۰
 2. علی گفت:

  ویدئوی فرار ارامنه از خانکندی توسط یک شخص خارجی حاضر در منطقه که شدیدا هم طرفدار ارمنستان میباشد منتشر شده و اتفاقا از این مورد برای تبلیغ ارمنستان هم استفاده کرده که ببینید ارمنستان از مردم به عنوان سپر دفاعی استفاده نمیکنه

 3. اااللللاااااللللل گفت:

  امسدوارم خوابی که یرای ایران دیدن تعبیر نشه! ولی متاسفانه این‌قدر پان‌ترک در ساختار حکومت ایران هست که بعید نیست خودشون همکاری هم بکنن!!

تبلیغات در تحولات جهان اسلام