آیا قطع روابط طالبان و القاعده حقیقت دارد؟

سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹ - ۲۲:۲۶
https://iswnews.com/?p=38676

بنابر اظهارات تحلیلگران افغانستان، القاعده با درخواست طالبان برای پنهان کردن حضور خود در افغانستان تا خروج نظامیان آمریکایی موافقت کرده است.

بنابر گزارش خبرگزاری آسیا تایمز، عبدالسید تحلیلگر ژئوپلیتیک معتقد است سکوت اخیر القاعده در مورد خشونت در افغانستان یک استراتژی توافق شده برای پنهان کردن حضور آنها در این کشور و برای تسهیل توافق صلح آمریکا و طالبان است.
عبدالسید در این تحلیل استدلال کرده است که بسیاری از کارشناسان بر این عقیده اند که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، طالبان را به قدرت می رساند و این کشور را به دوران خشونت طالبان باز می گرداند.
وی افزود: «طالبان صرفا وانمود می کنند که با متحد دیرینه خود یعنی القاعده قطع رابطه کرده‌اند! این اقدام طالبان بر خلاف توافق صلح افغانستان است که در فوریه سال جاری با آمریکا انجام شد که در آن طالبان توافق کردند که به گروه های تروریستی مانند القاعده پناه ندهند و روابط خود را با سایر گروه های دیگر قطع کنند.
تلاش القاعده برای ایجاد حضور غیرمستقیم و نمادین در کشمیر که برخلاف مفاد توافق طالبان با ایالات متحده است، قصد دارد توجه را از حضور پایدار خود در افغانستان دور کند. طالبان هنوز هم شریک استراتژیک القاعده در منطقه است.»

پیش از این در گزارش کمیته تحریم شورای امنیت سازمان ملل متحد اشاره شده است که طالبان حتی پس از اعلام توافق ایالات متحده و طالبان در ۲۹ فوریه سال ۲۰۲۰ با القاعده در افغانستان ارتباط نزدیک داشته اند!

ترجمه: آقای طوطاخیل

به اشتراک بگذارید:

حمایت شما از تحولات جهان اسلام

10 هزار تومان  20 هزار تومان  30 هزار تومان  50 هزار تومان 100 هزار تومان
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام