کشور آذربایجان آمار رسمی تلفات خود در جنگ قره باغ را منتشر کرد

پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹ - ۱۷:۱۵
https://iswnews.com/?p=39296

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط کشور آذربایجان، ۲۷۸۳ نفر نیروهای آذربایجانی جان خود را در جنگ قره باغ از دست دادند، ۱۲۴۵ نفر زخمی شدند و بیشتر از ۱۰۰ نفر نیز مفقود هستند.

این آمار اکنون درحالی ارائه میشود که در طول نبردها، دولت آذربایجان از ارائه آمار دقیق تلفات خود در نبردهای قره باغ خودداری میکرد؛ اما برآوردها از تلفات ۲ تا ۳ هزار نفری برای هریک از طرفین جنگ تخمین زده میشد و خبر میداد.

از سوی دیگر آخرین آمار ارائه شده توسط مقامات ارمنستان در مورد تلفات نیروهای ارمنستانی ۲۴۲۵ نفر اعلام شده است که به نظر میرسد آمار اعلام شده درست نباشد. آمار تلفات نیروهای ارمنستانی در قره باغ حدود ۳۵۰۰ نفر تخمین زده میشود.

در هرصورت همانطور که از میزان آمار تلفات منتشر شده مشخص است، جنگ قره باغ با وجود مدت زمان کم آن، یکی از خونبارترین جنگ های منطقه محسوب میشود. درهنگامه نبردها نیز گزارشات مستقل فراوانی از شدت و تلفات بالای جنگ و نبردهای بی رحمانه حکایت داشت؛ تا جایی که برخی از مزدوران سوریه ای از ادامه نبردها و دریافت مزایای آن چشم پوشی کرده و به کشور خود بازگشتند.
همچنین علیرغم برتری هوایی مطلق جمهوری آذربایجان در جنگ قره باغ و وارد آوردن ضربات انسانی و تجهیزاتی مهلک بر پیکره نیروهای ارمنستانی، تلفات آذربایجان نشان میدهد که این جنگ، جنگ آسانی برای آذربایجان نبوده و نیروهای ارمنستانی نیز علیرغم ضعف های مشهود نظامی در عرصه دفاع هوایی، حریف دست و پا بسته ای در مقابل آذربایجان نبوده اند و تلفات بالایی را متوجه نیروی انسانی آذربایجان کرده اند؛ با این تفاوت که آذربایجان با انتشار تصاویر هوایی از هدف قرار دادن نیروها و تجهیزات ارمنستان، جنگ رسانه ای را نیز در این بخش از ارمنستان بردند و برعکس، رسانه جنگ ارمنستان از مستند کردن تلفات آذربایجان و ارائه آن عاجز بودند. این موضوع بار دیگر اهمیت جنگ رسانه ای را در دستیابی به هدف نهایی نشان میدهد.

به اشتراک بگذارید:
پوسته املاک وردپرس

حمایت شما از تحولات جهان اسلام

10 هزار تومان  20 هزار تومان  30 هزار تومان  50 هزار تومان 100 هزار تومان
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام