عراق: آخرین تحولات در منطقه سنجار در غرب موصل + نقشه میدانی

سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹ - ۰۱:۰۴
https://iswnews.com/?p=39473

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” نیروهای امنیتی عراق با ورود به پایگاه‌های مسلحین وابسته به پ‌ک‌ک و مراکز پلیس در سنون و خانه‌سور در شمال غرب سنجار، کنترل این مناطق را بدست گرفتند.

در ادامه اجرای توافق صورت گرفته در ۹ اکتبر(۱۸مهر) بین دولت فدرال عراق (دولت کاظمی) و اقلیم شمالی این کشور (حزب دمکرات کردستان) بر سر منطقه سنجار به منظور اجرای یک اداره مشترک و اخراج مسلحین وابسته به پ‌ک‌ک و همچنین عقب نشینی نیروهای حشدالشعبی به فاصله ۵ کیلومتری از این منطقه سنجار، آخرین خبرها از این منطقه به شرح زیر است.

بر اساس گزارشات موجود از منطقه سنجار، پس از اعزام دو تیپ از نیروهای پلیس فدرال عراق متشکل از ۲۵۰۰ نفر برای استقرار در مرزهای این منطقه با سوریه در ۲۰ نوامبر(۳۰ آبان)، نیروهای امنیتی عراق پایگاه‌های مسلحین وابسته به حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و مراکز پلیس در سنون و خانه‌سور در شمال غرب سنجار را به کنترل خود درآورده‌اند و بیش از ۵۰۰ ایزدی از مسلحین وابسته به پ‌ک‌ک جدا و به نیروهای امنیتی محلی خواهند پیوست.

تاکنون چندین بار خروج کامل مسلحین وابسته به پ‌ک‌ک از سوی منابع امنیتی عراق اعلام شده است، با این حال خبرها حاکی از آن است که این مسلحین با وجود عقب‌نشینی از مناطق شهری به کوه سنجار پناه آورده‌اند و به صورت هسته های پنهان در این منطقه حضور دارند.

مسرور بارزانی نخست‌وزیر محلی اقلیم کردستان در واکنش به عقب‌نشینی این مسلحین اعلام کرد: پ‌ک‌ک و گروه‌های وابسته به آن از سنجار عقب نشینی نکرده اند. اعضای آن تنها لباس‌های خود را عوض کرده و برای چند ساعت به کوه سنجار رفتند. پس از مدت کوتاهی نیز بازگشتند. حتی می‌توان گفت که شمار آنها افزایش نیز یافته است.

بعد از انتشار اخبار توافق حکومت مرکزی عراق و حکومت محلی اقلیم بر سر سنجار، هر دو طرف این توافق را یک پیروزی بزرگ اعلام کردند. اما برخی سیاسیون و شخصیت های عراقی و غیر عراقی نیز ایراداتی به توافق وارد کرده اند که بیراه نمی باشد…

نقشه آنلاین سنجار

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
به اشتراک بگذارید:

حمایت شما از تحولات جهان اسلام

10 هزار تومان  20 هزار تومان  30 هزار تومان  50 هزار تومان 100 هزار تومان
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام