آخرین اخبار از وضعیت قره باغ، ۲۸ آذر ۹۹ + نقشه میدانی

جمعه 28 آذر 99 - 19:02
https://iswnews.com/?p=39565

– در نقشه بالا وضعیت نظامی، قبل و بعد از آغاز عملیات ارتش آذربایجان در قره باغ نشان داده شده است. ارتش آذربایجان حدودا 50 درصد از مناطق اشغالی در جنوب قره باغ را در بازه زمانی 44 روزه از 27 سپتامبر(6 مهر) تا 10 نوامبر(20 آبان) به کنترل خود در آورد. در ادامه بر اساس توافق صلح صورت گرفته بین آذربایجان و ارمنستان، مناطق آقدام، کلبجر و لاچین به دولت آذربایجان واگذار شد. در حال حاضر نیروهای ارمنی حدود 55 درصد از “ناحیه خودمختار قره باغ کوهستانی” را در کنترل خود دارند.

– پس از درگیریها بین نیروهای آذربایجانی و ارمنی در محور ختسابرد و کهنه تاغلار، 73 نفر از نیروهای ارمنی مفقود شده اند و از سرنوشت آنها اطلاعاتی در دسترس نیست. با این وجود شب گذشته جسد 9 ارمنی در نزدیکی ختسابرد پیدا شد؛ هنوز مشخص نیست که این افراد مرتبط با افراد مفقود شده هستند یا خیر.

– نیروهای آذربایجانی پس از دخالت نیروهای صلحبان روسیه از روستاهای متس شن و هین شن عقب نشینی کردند.

– بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط وزارت دفاع روسیه، بیشتر از 195 هکتار از اراضی قره باغ و 87 کیلومتر از جاده ها از وجود مین ها و تله های انفجار پاکسازی شده اند. مجموع بمب ها و مهمات خنثی سازی شده 73500 عنوان شده است.

– بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط وزارت دفاع روسیه، از آغاز توافق آتش بس در قره باغ در مجموع 41 هزار نفر از ساکنین ارمنی قره باغ از ارمنستان به قره باغ باز گشته اند.

– ارتش ترکیه 136 نفر از پرسنل یگان مهندسی و خنثی سازی خود را به آذربایجان ارسال کرد. این نیروها در پاکسازی جاده ها و مناطق و خنثی کردن مین ها، تله های انفجاری و مهمات منفجر نشده به ارتش آذربایجان کمک خواهند کرد.

– روستای مرزی آغکند در جنوب کاپان در رایون زنگیلان به نیروهای آذربایجانی تحویل داده شد. طی روزهای اخیر نیروهای ارمنی از عقب نشینی از این مناطق خودداری میکردند اما در نهایت با اولتیماتوم آذربایجان مجبور به عقب نشینی شدند.

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
به اشتراک بگذارید:

حمایت شما از تحولات جهان اسلام

10 هزار تومان  20 هزار تومان  30 هزار تومان  50 هزار تومان 100 هزار تومان
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. علی گفت:

    انشالله با عنایات الهی و شفاعت و دعاهای ائمه موفق به انتقام گرفتن جنگ چالداران و باز پس گرفتن دیاربک از عثمانیها شویم

تبلیغات در تحولات جهان اسلام