چرا چین از خروج آمریکا از افغانستان می‌ترسد؟

پنجشنبه 25 دی 1399 - 18:56
https://iswnews.com/?p=40615

عقب نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان و رسیدن جزئی از قدرت به طالبان در کابل، پیامدهای گسترده‌ای برای چین و پاکستان خواهد داشت و هدف هر دوی اینها ایفای نقش اصلی در آینده پس از جنگ افغانستان است!

چین به طور علنی طرح عقب نشینی آمریکا را تایید کرده است، اما هشدار داده است که خروج غیرسازمان یافته آمریکا می‌تواند راه را برای تبدیل مجدد افغانستان به کانون مرزی تروریسم منطقه باز کند.
در نوامبر سال گذشته، “ژائو لیجیان” سخنگوی وزارت امور خارجه چین از ایالات متحده خواست تا نیروهای خود را به روشی منظم و مسئولانه از افغانستان بیرون بکشد. چرا که چین نگرانی‌های بسیاری در مورد ایغورها در شین جیانگ و فعالیت جنبش ترکستان شرقی دارد.
چین ادعا کرده است که جنبش ترکستان شرقی طی سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۱ میلادی بیش از ۲۰۰ عملیات تروریستی انجام داده است که منجر به ۱۶۲ کشته و ۴۴۰ زخمی شده است.
اما در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی دولت ترامپ، گروه ترکستان شرقی را از لیست تروریستی آمریکا حذف کرد. “مایک پمپئو” وزیر امور خارجه ایالات متحده در این خصوص گفت که هیچ مدرک معتبری وجود ندارد که این گروه (جنبش ترکستان شرقی) هنوز فعالیت دارد و یا حتی اصلا وجود دارد.
این امر باعث انتقاد شدید بیجینگ (پایتخت چین) شد و آنها نارضایتی شدید و مخالفت قاطع خود را با تصمیم ایالات متحده ابراز داشتند.

برخی کارشناسان نیز معتقدند که شورشیان ایغور دیگر گروهی ندارند و بقایای جنبش ترکستان شرقی اکنون بیشتر در استان بدخشان افغانستان در مرز چین سکونت دارند.
اما در صورت وجود ایغورها، آنها احتمالا از تغییر وضع موجود سیاسی در افغانستان سود خواهند برد، به ویژه اگر طالبان در یک توافقنامه با دولت اشرف غنی به قدرت سیاسی برگردانده شوند.

طالبان از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی منبع اصلی سلاح و تجهیزات برای شبه نظامیان اویغور بودند و اکنون چین از رهبری طالبان اطمینان می‌خواهد که اگر زمام امور را در کابل به دست بگیرند، آنچه را که در گذشته انجام می‌داده‌اند دیگر انجام ندهند!
در واقع چین در تلاش است تا مشارکت بیشتری در مذاکرات صلح افغانستان داشته باشد تا بلکه با بازگشت ثبات به افغانستان، تهدیدات امنیتی را از خود دور نگه دارد.

منبع: سایت آسیاتایمز
ترجمه: تواب طوطاخیل

 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. میلاد پنجشنبه, ۲۵ دی, ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۳

  خب به جای بیجینگ بنویسید پکن دیگه!

  پاسخ
 2. بهزاد شنبه, ۲۷ دی, ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲

  چه تحلیل مسخره ای، طالبانی که سرسپرده چین و روسیه هستش قراره برای چین دردسر درست کنه؟ اتفاقاً همین تروریست های طالبان برای نابودی آزادی خواهان اویغور رو که حکومت کثیف چین اون ها رو تروریست میدونه با حکومت چین نهایت همکاری خواهد کرد.

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.