آتش سوزی گسترده در مرزهای آذربایجان و ایران + ویدیو

دوشنبه ۲۹ دی ۹۹ - ۱۱:۲۶
https://iswnews.com/?p=40777

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” آتش سوزی جنگلهای آذربایجان در امتداد مرزهای رایون آستارای آذربایجان با شهرستان آستارا در استان گیلان به روز ششم رسیده و اقدامات ناکافی وزارت حوادث غیرمترقیه و وزارت محیط زیست و منابع طبیعی این کشور به بحرانی خاموش در مرز ۲ کشور مسلمان و شیعه مبدل شده است.

هم اکنون صدها نیروی ایرانی مرزبانی، آتش نشانی، جنگلبان و قروقبان، هلال احمر و همیاران طبیعت در آماده باش کامل هستند تا این شعله ها بیشتر از این به جنگلهای ایران سرایت نکند. طی روزهای اخیر، ۳۵ هکتار از اراضی جنگلی استان گیلان دچار آتش‌سوزی شده و برای مهار و خاموش کردن این آتش‌سوزی‌ها، دو فروند بالگرد به گیلان اعزام شده است. 

وزش باد گرم کار خاموش سازی این آتش سوزی گسترده را در آذربایجان دشوار کرده و عصر روز شنبه ۲۷ دی پس از ۵ روز یک فروند هواپیمای آتش نشان(آب پاش) آذربایجانی از فرودگاه لنکران بر فراز مرزهای ۲ کشور به پرواز درآمده است.

حدود ۱۰۰ هکتار از جنگل‌های هیرکانی آذربایجان در شمال رشته کوههای تالش(امتداد البرز) در این حریق سوخته است. استاندار اردبیل، در تماس با سفیر جمهوری آذربایجان در تهران، برای کمک به مهار آتش‌سوزی در مناطق مرزی جمهوری آذربایجان با ایران در جنگل های حیران اعلام آمادگی کرده است.

مسایل مرزی از قبیل روابط تجاری، لغو روادید از سوی آذربایجان در مقابل لغو روادید یک طرفه ایران برای اتباع این کشور، سیلاب و کاهش حوزه سرزمینی ایران به واسطه تخریب رودخانه آستارا چای، ساخت و ساز در روستاهای حاشیه مرز ایران(جاده حیران) و سرایت آتش سوزی ها به خاک ایران موضوعات مورد مذاکره ۲ کشور طی یک دهه گذشته بوده است.

به اشتراک بگذارید:

حمایت شما از تحولات جهان اسلام

10 هزار تومان  20 هزار تومان  30 هزار تومان  50 هزار تومان 100 هزار تومان
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام