دانش نظامی: موشک سجیل؛ اولین موشک میانبرد سوخت جامد + تصاویر

سه شنبه ۳۰ دی ۹۹ - ۲۱:۰۰
https://iswnews.com/?p=40861

موشک سجیل نخستین موشک زمین به زمین میانبرد دو مرحله ای سوخت جامد در کشور است که توسط متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است.

این موشک میانبرد بالستیک برد عملیاتی نزدیک به ۲۰۰۰ کیلومتر و از ویژگیهای منحصربفرد آن دقت بالا در اصابت به اهداف تعیین شده، زمان بسیار کوتاه آماده سازی و عملیاتی شدن سامانه پرتاب، زمان بسیار کوتاه انتقال سایت پرتاب دیسک پس از شلیک، قابلیت لانچر متحرک، قابلیت حمل موشک آماده شلیک و بهره مندی از سیستم TVC می توان اشاره کرد.

سجیل اولین موشک میانبرد سوخت جامد ایران است که برخی کارشناسان آن را برترین موشک بالستک ایرانی می دانند که از سامانه پرتاب متحرک با قابلیت حمل موشک آماده پرتاب برخوردار است.

این موشک به دلیل استفاده از سوخت جامد به سرعت و ظرف چند دقیقه آماده پرتاب شده و پس از شلیک نیز پرتابگر آن به سرعت محل را ترک می کند که این ویژگی باعث کاهش احتمال نابودی موشک قبل از پرتاب می شود. همچنین به دلیل شتاب بسیار بالای سجیل امکان ردگیری آن برای دشمن در فازهای اولیه پرتاب بسیار کم و عملآً شانس دشمن برای انهدام سجیل در طی پرواز ناچیز است.

سجیل جزو آن دسته از موشک‌های بالستیک کشور است که با سرعت بین ۱۲ تا ۱۴ ماخ (حدود ۳۴۰۰ تا ۴۳۰۰ متر بر ثانیه) وارد جو زمین شده و پس از طی مسیر با سرعت حدود ۵ ماخ به سوی هدف سرازیر می‌شود که انهدام آن از سوی سامانه‌های دفاع هوایی موجود را ناممکن می‌سازد.

مشخصات موشک سجیل:
برد: ۲۰۰۰ کیلومتر
وزن: ۲۳۵۴۰ کیلوگرم
طول: ۱۷.۹ متر
قطر: ۱۲۵ سانتیمتر
نوع سوخت: جامد (دو مرحله ای)
سرجنگی: ۶۵۰ کیلوگرم
سرعت: ۱۴ ماخ
مسیر پروازی: بالستیک
دقت: با خطای زیر ۱۰ متر

موشک سجیل

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام