اشتراکات اقلیم کردستان و صهیونیست ها در تاسیس کشور.

دوشنبه ۳ مهر ۹۶ - ۲۱:۳۸
https://iswnews.com/?p=4183

در چرایی حمایت علنی رژیم صهیونیستی از استقلال کردستان علاوه بر ادامه ناآرامی های منطقه، می توان از علاقه این رژیم به تکرار الگویی که پایه گذار آن بوده است نام برد. رژیم صهیونیستی را می توان یکی از آخرین حکومت هایی دانست که پس از تشکیل سازمان ملل و رسمیت یافتن مرز کشورها، دست […]

در چرایی حمایت علنی رژیم صهیونیستی از استقلال کردستان علاوه بر ادامه ناآرامی های منطقه، می توان از علاقه این رژیم به تکرار الگویی که پایه گذار آن بوده است نام برد.

رژیم صهیونیستی را می توان یکی از آخرین حکومت هایی دانست که پس از تشکیل سازمان ملل و رسمیت یافتن مرز کشورها، دست به تجاوز و اشغال بخشی از کشوری دیگر زده است. طبیعتا در این راستا، اسرائیل بدش نمی آید که برای رهایی از فشارها، مردمی دیگر چنین الگویی را تکرار کنند….

علاوه بر تجاوز به کشور دیگر، تشکیل کشوری بر مبنای قومیت، همان الگویی است که در دوره معاصر تنها اسرائیل از آن پیروی کرده است. اقلیم کردستان عراق نیز همچون اسرائیل، به بهانه حضور مردمش در سرزمینی ادعای آن سرزمین را دارد! در این راستا به صورت مثال در کرکوک (که قسمت قابل توجهی از استان و مرکزیت استان را شیعیان کرد یا اقوام غیرکرد تشکیل میداند)، داعش وارد می شود، تا با آواره شدن قسمت زیادی از غیرکردها، قدرت انسانی و نظامی کردها بیشتر شده و احتمال پیوستن استان کرکوک به اقلیم بیشتر شود…

و البته نکته نهایی: اگر کردها طبق قانون همه پرسی و استقلال را حق خود میدانند، چرا بر خلاف قانون به مناطق مشخص شده اقلیم بر نمیگردند؟ در جایی مانند استان کرکوک مقرر شده است، میل مردم به پیوستن به اقلیم یا ماندن با دولت مرکزی با رفراندوم مشخص شود، اما آیا رفراندومی که به وسیله اقلیم، زیر نظر خودش اجرا می شود، قابل اطمینان است؟ ساز و کار رای گیری از بسیاری مردم بومی اما آواره از استان کرکوک به دیگر مناطق چه می شود؟

نقشه:
خط سفید رنگ: مرز قانونی اقلیم
مناطق زرد رنگ فراتر از خط سفید: مناطق دولت مرکزی که اقلیم میگوید از آنها عقب نشینی نخواهد کرد.

 

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام